לא רק מחיל האוויר: קורס הטייס הגדול ביותר בתולדות אל על

כ-30% מהטייסים החדשים בקורס אינם בוגרי חיל האוויר, ומגיעים מחברות תעופה כמו ארקיע, ישראייר או חברות תעופה זרות, ורכשו את ניסיונם התעופתי מחוץ לחיל האוויר

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוהר בלומנקרנץ

חברת התעופה אל על פותחת קורס הדרכת טייסים חדש. את הקורס יתחילו 56 חניכים והוא יהיה הגדול ביותר עד כה בתולדות החברה.

כ-30% מהטייסים החדשים בקורס אינם בוגרי חיל האוויר. אותם חניכים ישראליים מגיעים מחברות תעופה כמו ארקיע, ישראייר או חברות תעופה זרות, ורכשו את ניסיונם התעופתי מחוץ לחיל האוויר.

ערן רמות, ראש המרכז למחקר תעופתי במכון פישר, לשעבר טייס קרב, טייס ניסוי וטייס באלעל, הסביר בשיחה עם TheMarker את השינוי במגמת גיוס הטייסים ואמר, כי "הגידול במגמה לקליטת טייסים שאינם יוצאי חיל האוויר בא לידי ביטוי בכל שלוש חברות התעופה הישראליות. אם בעבר היה מקובל וברור שטייסי החברות הישראליות הם בוגרי חיל האוויר, הרי שהיום המצב משתנה. אמנם, הרוב עדיין מגיע מחיל האוויר, אך הכניסה ההולכת וגדלה של טייסים בוגרי קורסים אזרחיים לחברות התעופה מתגברת משנה לשנה".

לדבריו, "הטייסים האזרחיים צריכים להגיע עם צבירת ניסיון בשעות טיסה רב ביותר. רובם צוברים את ניסיונם התעופתי הן בארץ והן בעולם ומציגים יכולות אישיות ואוויריות מספקות להתקבל לתהליך ההסמכה בחברות התעופה הישראליות".

רמות הוסיף כי "חשוב להבין שחיל האוויר מכשיר טייסים על פי צרכי החיל בבניין הכוח וככל שכמות הפלטפורמות הטסות קטנה, במקביל לעלייה באיכותה, כמו גם הארכת שירות הקבע של הטייסים ורצונם של חלק לא מבוטל מהם לקיים קריירה שאינה נוגעת לתחום התעופה. כתוצאה ישירה מכך, קטן ההיצע הקיים עבור חברות התעופה הישראליות. הביקוש עדיין גבוה, אך לא כפי שהיה בעבר".

לדברי ראש המרכז למחקר תעופתי במכון פישר, יש השלכה מעניינת הקשורה לדיון הקרב בבג"ץ על עתידו של שדה התעופה בהרצליה בתחילת חודש ספטמבר: שכן, הנתונים המובאים לעיל מדגישים ביתר שאת את הסכנה שבסגירת שדה בינוני-קטן ללא חלופה פעילה במרכז הארץ. השדה מהווה את מרכז הכשרת הטייסים האזרחיים של ישראל, עם יותר מ-80% מפעילות הכשרות הטיס במדינת ישראל. מכיוון שכל הטייסים חייבים להחזיק רישיונות טיס אזרחיים ישראליים, ניתן להניח שכולם המריאו בשלב זה או אחר משדה הרצליה, לתקופות קצרות או ארוכות. גם הטייסים הצבאיים חייבים להסב את רישיון הטיס שלהם לאזרחי, מה שמחייב אותם לעבור הכשרה והסבה קצרים בהרצליה כתנאי מקדים להתחיל תהליכי מיון בארקיע, ישראייר או אל על.

מחברת אל על נמסר בתגובה, כי לאחר תהליך מיון קפדני, ייפתח באל על באוקטובר קורס להכשרת טייסים חדשים. כבקורסים קודמים, בקורס ישתתפו חניכים, בוגרי חיל האוויר וטייסים אזרחיים שעמדו בהצלחה בכל שלבי המיון ונמצאו מתאימים לפתוח את הקורס להכשרת טייסים באל על.

בסיום הקורס יצטרפו הטייסים לשורות החברה. הקורס הוא מהגדולים שידעה החברה והוא נועד לתת מענה לצמיחת החברה. גם בשנים הקרובות צפויה החברה להמשיך ולגייס כמויות גדולות של טייסים  וזאת על מנת לתת מענה להתפתחות העתידית".

טייסים ואנשי צוות אוויר של אל על. ארכיון צילום: מוטי מילרוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker