ביקורת על סגירת הקו של אמריקן איירליינס לישראל: "נראה כי למשרד התחבורה והתיירות לא איכפת מעובדי הענף"

בכירים בענף התעופה: "השתיקה הרועמת משני המשרדים והעומדים בראשם נותנים תחושה של חוסר גיבוי"

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זוהר בלומנקרנץ

סגירת קו התעופה של אמריקן איירליינס לישראל וחשיפת דה מרקר על אפשרות הקשר הערבי שעומד מאחוריו לבד מהנושא הכלכלי, עוררו היום (א') ביקורת חריפה בענף הנסיעות בישראל.

בכירים בענפי התעופה והתיירות הביעו תמיהה על שתיקתם של משרדי התחבורה והתיירות, בעקבות ההחלטה לבטל את הקו מפילדלפיה לתל אביב.

"השתיקה הרועמת משני המשרדים והעומדים בראשם נותנים תחושה של חוסר גיבוי במקרים שכאלה למפסידים הישראליים: הן הנוסעים והן העובדים הישראלים. שרי התחבורה והתיירות נלחמים להביא לכאן עוד ועוד חברות תעופה, להתגאות בשמיים הפתוחים ובהורדת המחירים לנוסע הישראלי, אך כאשר חברה שפועלת בקווים לישראל בתפוסה גבוהה ומצהירה על חשיבות הקו וזמן קצר לאחר מכן מבטלת אותו ללא התראה מוקדמת ולא מציגה הסבר שמניח את הדעת לביטול הקו, לא נתקלת כאן בשום מחאה", אמר בכיר בענף הנסיעות.

בלומברג

לדבריו, טוב לשרים כץ ולוין שילמדו מההתנהגות של האמריקאים כששמעו על ביטול הקו: מחאות רמות של ראש עיריית פילדלפיה, חברי קונגרס וראשי הקהילה היהודית בארה"ב פנו לקבלת תשובות מראשי אמריקן אירליינס כשראו שההסברים לביטול הקו "מטעמים כלכליים" לא מסתדרים עם התנועה בקו ומחירי הכרטיסים שהיו סבירים ולא נראו כמחירי הפסד. "בארה"ב, כל פילדלפיה 'על הרגליים' נגד אמריקן אירליינס בעקבות ההחלטה השנויה במחלוקת שהם קיבלו בנוגע לקו לישראל".

הבכיר הוסיף ואמר, כי "אני נמצא לא מעט בנתב"ג ומכיר חלק נכבד מהמספרים של החברה שמתפרסמים על הפעילות שלהם בנתב"ג: המטוסים בתפוסות גבוהות ובמחירים שאי אפשר להגדיר כמחירי הפסד ובכל זאת, לא נראה לאף שר שקשור לנושא לפחות לדרוש הבהרות מהחברה האמריקנית? איזשהו הסבר למה קו כזה אסטרטגי נעלם למרות הבטחות שלהם שהקו רווחי ושהם אף שוקלים לפתוח קו נוסף? זו לא התנהלות שמרימה גבות אצל מקבלים ההחלטות בתחום?"

חברות התעופה הזרות שפועלות בישראל , לדבריו, יכולות ללמוד מכאן לקח שעלול להתבהר כרע מאוד ללקוח הישראלי: השרים שאמורים להילחם על הענף ולדרוש תשובות מחברות שפועלות כרצונן ללא מתן תשובות מספקות למשרדים פשוט, "ישנים בעמידה" ולא משמיעים קול. "לגזור סרטים ולברך על כניסת חברות חדשות זה נחמד וחשוב, אבל שר שלא דואג לעובדי ענף התיירות והתעופה שלו כאשר הם מפוטרים וקווים שמשרתים מאות אלפי נוסעים בשנה נסגרים בלי תשובות הגיוניות נותנים את התחושה שלשרים לא באמת אכפת ושחברות זרות יכולות להתנהג פה כרצונן וללא הפרעה", המשיך ואמר.

עוד הוסיף, כי אם חברה כמו אמריקן אירליינס סוגרת פה קו אסטרטגי שהוגדר על ידי בכיר בה רק לפני מספר חודשים כ"קו הבינלאומי הרווחי ביותר שלה" ולא נשמע מהשרים קול צעקה למתן הסברים על הסגירה החפוזה ועל הפגיעה בעשרות אלפי נוסעים ישראלים בשנה בעקבות ההסברים הסותרים את הודעות החברה על "אי כדאיות כלכלית", יש פה כשל שראוי לתיקון.

חוכמת ההמונים - גולשי TheMarker בוחרים את חברת התעופה הטובה ביותר

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker