הקשר הערבי

הסיפור האמיתי מאחורי הפסקת פעילותה של אמריקן איירליינס בישראל

הפסקת טיסותיה של אמריקן איירליינס קשורה לברית התעופה הגלובלית ואן וורלד - הכוללת חברות תעופה ערביות ומוסלמיות, כך לפי מקורות בענף התעופה שמעורים בנושא

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטוסים של אמריקן איירליינס בשדה התעופה מיאמיצילום: אי-אף-פי

הפסקת פעילותה של אמריקן איירליינס בישראל לא נובעת ממצבו הכספי בלבד של הקו מפילדלפיה לנתב"ג, אלא קשורה לחברותה בברית התעופה הבינלאומית וואן וורלד (ONE WORLD) הכוללת חברות תעופה ערביות – כך עולה מבדיקה שהשלים היום (ו') TheMarker.

אתמול הודיעה חברת התעופה האמריקאית על הפסקת קו טיסותיה היומי לישראל וממנה מ-5 בינואר בשל "שיקולים מסחריים". הפסקת הטיסות התקבלה במפתיע ולא תואמה עם סניף החברה בישראל. כאן לא ידעו מראש על ההחלטה הדרמטית ולמדו עליה מהפרסום בכלי התקשורת.

 "הרווחיות איננה בעייתית. השנה האחרונה לא היתה פשוטה לכלל חברות התעופה. אך מכאן ועד הקביעה כי הקו לא היה רווחי המרחק רב. אף אחד לא היה מחזיק קו מפסיד כל כך הרבה שנים", אמרו מקורות בענף התעופה שמעורים בנושא ל-TheMarker. לדבריהם, הסיבה האמיתית היא אחרת ומעבר לשיקול הכלכלי, ויש לה קשר ישיר עם חברותה של אמריקן איירליינס בברית התעופה הגלובלית ואן וורלד, שעמה נמנות חברות תעופה ערביות כגון קטאר איירליינס ורויאל ג'ורדניאן וכן חברת התעופה הלאומית של מלזיה המוסלמית.

ההודעה על הפסקת הפעילות תמוהה עוד יותר, לדבריהם, מפני שרק לאחרונה – בעקבות המיזוג עם חברת התעופה יו.אס איירווייס – ביקרו כאן ראשי חברת התעופה ואף נפגשו עם נציגים של כלי התקשורת. במפגש זה הם שיבחו את הקו, אמרו כי הוא מבטיח ואף גילו כי בכוונת אמריקן איירליינס להוסיף עוד יעדים בטיסות ישירות מארה"ב לישראל וממנה.

בשבוע הבא צפויה להגיע מארה"ב לישראל משלחת רמת דרג של החברה על מנת לטפל בצעדים המעשיים של סגירת סניף החברה כאן. אפשר שהחברה האמריקאית תמנה סוכן מכירות (GSA) חדש מטעמה בישראל. לא ברור עדיין מה יעלה בגורלם של 19 עובדי חברת התעופה האמריקאית בישראל.

מחברת אמריקן איירליינס נמסר כי "סגירת קו תל אביב פילדלפיה היא כתוצאה משיקולים מסחריים. החברה מודה לאנשיה במשרד המכירות ברמת גן ובתחנה בנתב"ג אשר תרמו תרומה משמעותית לביצועי החברה ולקידום ותפעול הקו בין ת"א לפילדלפיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker