ח"כ רוזנטל לשר התחבורה: לבדוק את הטענות על עומס העבודה של פקחי הטיסה בנתב"ג

פקח טיסה שהושעה מתפקידו בגלל מעורבותו באירוע בטיחות טיסה טען כי מעייפות רבה בגלל שעות עבודה ארוכות במגדל

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זוהר בלומנקרנץ

ח"כ מיקי רוזנטל, פנה בשאילתה דחופה לשר התחבורה והבטיחות בדרכים, ישראל כץ, בנושא מחסור בפקחי טיסה בנתב"ג. זאת בעקבות חשיפת דה מרקר, בסוף השבוע שעבר בנושא. כץ צפוי להשיב עליה מחר (ד') מעל דוכן הכנסת בירושלים.

"לפני כשבועיים הושעה פקח מתפקידו עקב מעורבותו באירוע בטיחות. לטענתו האירוע קרה בגלל עייפות יתר ועומס. מדובר בבעיה של מחסור בפקחי טיסה בנמל התעופה בן-גוריון", כתב רוזנטל, "רצוני לשאול: האם נכון הדבר? אם כן – מה נעשה לטיפול במחסור החמור של פקחים ובשעות העבודה הארוכות שלהם?".

רוזנטל אמר במליאה כי "בעברי עסקתי בתפקידי העיתונאי בסוגיות הבטיחות בנתב"ג, והתשובה היתה אז מהרשות אותו דבר: 'הכול בסדר, הכול בסדר'. אחר כך מצאו שלא היה בסדר, ואפילו יו"ר הרשות הודח על ידי השר", הטיח רוזנטל בכ"ץ.

"עכשיו אנחנו לא מחפשים פה איש, אבל אנחנו יודעים את הדברים הבאים. פקח אמור לעבוד 170 שעות בחודש. זו נורמה שהייתה מקובלת עד היום. היום נרשמות כבר 240 שעות, ומדובר במקצוע שברור לנו שהערנות בו היא חשובה ביותר. זה תחת בדיקה. אבל אני יודע שמצבת הפקחים לא הוגדה בנתב"ג באופן יחסי למספר הטיסות ולמספר המשמרות הנדרשות, במיוחד שמפעילים מגדל חדש וכל התהליכים האלה. יש פה פשוט בעיה, שכדאי לעלות עליה לפני, ולא להגיד: למה לא חשבנו על זה לפני? לתשומת לבך", סיים ואמר.

מיקי רוזנטלצילום: אורן נחשון

שר התחבורה כץ השיב ואמר: "כמות פקחי הטיסה במגדל בן גוריון נמצאת בתהליך גידול רציף בשבע השנים האחרונות. קצב הגידול בא להעניק מענה הולם לצרכים המבצעיים של איוש עמדות, פיקוח טיסה, בהתאם לגידול בכמות הטיסות. רשות שדות התעופה ממשיכה ותמשיך בתהליך הוספת פקחי טיסה גם בשנים הקרובות ככל שיידרש.

"אירוע הבטיחות המדובר נמצא תחת חקירת החוקר הראשי לתאונות אוויר במשרד התחבורה, ולא ניתן להתייחס לטענותיו של הפקח. יחד עם זאת, נמצא בבירור שנערך כי הפקח הועסק במסגרת הגדרות הרגולציה והחוק בנושא שעות עבודה ומנוחה לפקחי טיסה".

כפי שנחשף ב-TheMarker בראשונה פקח טיסה הושעה מתפקידו בגלל מעורבותו באירוע בטיחות טיסה בו חצה רכב את המסלול בזמן התקרבות לנחיתה של מטוס נוסעים בנתב"ג. פקח הטיסה סבל לטענתו מעייפות רבה בגלל הצבת יתר במגדל, על אף שהתריע לפני כן על הבעיה פעמיים, לפני הממונים עליו – תמונת מצב חמורה זו של מחסור בפקחי טיסה אשר משפיעה שלילית על הבטיחות, נחשפה בסוף השבוע שעבר (ד') בבית הדין האזורי לעבודה בת"א, בדיון שהתייחס דווקא למחסור בעובדי תפעול בנתב"ג.

האירוע התרחש ביום שישי לפני כשבועיים. פקח הטיסה היה בעמדה במגדל, לאחר שעבד במשך 8 ימים 6 משמרות. כשראה את סידור העבודה, לפני כן, התלונן בפני הממונים עליו על העומס הרב וביקש להפחית משמרת. הוא ביקש פעמיים ולא נענה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker