חשד: 1.3 מיליון שקל הועברו לקופת ועד טייסי אל על - שלא כדין

מבקר ההסתדרות בודק את החשדות ■ קבלת הכספים הייתה אחד מתנאי ועד הטייסים להצטרף להסכם העבודה הקיבוצי החדש בחברה

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זוהר בלומנקרנץ

מבקר ההסתדרות, רו"ח רמי בוהנא, בודק חשד להעברת כספים שלא כדין לקופת ועד טייסי אל על. קבלת הכספים הייתה אחד מתנאי ועד הטייסים להצטרף להסכם העבודה הקיבוצי אשר נחתם בשבוע שעבר בין ההנהלה ההסתדרות ונציגות העובדים.

ל-TheMarker נודע היום (ב') כי חמישה חברים במועצת העובדים של אל על פנו בתלונה למבקר ההסתדרות, בהמשך להחלטת נציגות עובדי אל על מיוני השנה, באשר להעברת כספים לקופת ועד אנשי צוות אוויר-טייסים (אצ"א) בסך 1.3 מיליון שקל, בפועל ביום 1 ביוני 2015. הם דורשים מהמבקר להפעיל סמכותו, לבצע בדיקה מעמיקה ולפסול את ההחלטה ואת העברת הכספים.

טייסים ואנשי צוות אוויר של אל עלצילום: מוטי מילרוד

"בעבר הופקדו מחצית מדמי החבר (0.4%) לקופת ועד נפרדת לאצ"א. הנושא נבדק ע"י מבקר ההסתדרות בעקבות תלונה שהוגשה ע"י עובד החברה. לאחר בדיקה מצא המבקר כי העברת הכספים פסולה ומנוגדת באופן ברור לאמור בתקנון ועדי עובדים בתוקף משנת 2002, המדגיש כי לא ניתן להחזיק בשתי קופות נפרדות בוועד עובדים אחד. משכך, הוחלט בתחילת 2009 לאור ממצאי הביקורת, להפסיק לאלתר את העברת הכספים ולנהוג עפ"י התקנון", פתחה התלונה החדשה למבקר ההסתדרות.

"בתחילת שנת 2013 עלתה סוגיה זו לפתחו של ועד העובדים פעם נוספת ומשזה לא ידע כיצד להחליט, התקבלה החלטה בנציגות לפנות לרשות השיפוט בהסתדרות, כדי שזו תיתן פרשנותה לתקנון ועדי העובדים ותכריע כיצד לנהוג – וכך היה, הנציגות עתרה לרשות השיפוט כדי שזו תדון בנושא", המשיכה תלונת העובדים.

"אולם, ולמרות שהשאלה עדיין תלויה ועומדת ברשות השיפוט ולנושא תשובה משפטית נחרצת אין, קיבלה נציגות העובדים ביוני האחרון החלטה להעביר לקופת אצ"א סכום בסך כ-1.3 מיליון שקל, באמתלה שמדובר בכספי עבר ובכפוף לקבלות שיציג ועד אצ"א", נכתב עוד בתלונה למבקר ההסתדרות.

לטענת המתלוננים, לא רק שהחלטת נציגות העובדים אינה חוקית - אלא אף נפלו בה פגמים חוקיים מהותיים, כמו מחסור בפרוטוקול חתום המתעד ומאשרר את הצבעת חברי נציגות העובדים, חוסר בהכרעת רשות השיפוט בשאילתא שבפתחה וחוסר בהחלטה בכתב של יו"ר האגף לאיגוד מקצועי.

בנוסף, מתן כספים בגין קבלות רטרואקטיביות - "סעיף זה אינו חל על הוצאות כספיות אשר נעשו לפני שנת 2011, עת שונה התקנון המתיר החזקת שתי קופות נפרדות בוועד עובדים אחד, ועל כן אין להעביר כספים כנגד הוצאות אשר קדמו למועד זה, וכי "מבקר ההסתדרות לא אפשר העברת כספים לקופת ועד אצ"א, למרות פניות חוזרות ונשנות לאורך השנים", וכן, "על פי תקנון ועדת הכספים של ההסתדרות, חלה חובה על ועדת הכספים להתכנס לפני לדיון בחריגים וסטיות מהתקציב. הוועדה לא התכנסה".

בסיכום פנייתם למבקר המדינה כותבים חמשת חברי מועצת העובדים של חברת אל על כי "היות ומדובר בכספי ציבור, יש לנהוג באופן שווה כלפי כל המגזרים וללא אפליה. שכן, אם ההחלטה תקינה או שתחשב לתקינה, הרי שיש לחלק את קופת הוועד באופן שווה כלפי כלל המגזרים ולא רק כלפי מגזר אחד".

היועצת המשפטית של ועד עובדי אל על, עו״ד יפעת גירון: "הכסף שהועבר מנציגות העובדים לנציגי הטייסים הועבר כדין, לפי החלטת הנציגות, ובהסתמך על חשבוניות שהציגו נציגי הטייסים בפני מנהלת החשבונות של הנציגות.

"החזר הוצאות עבור פעילות ארגונית אינו מהווה כלל וכלל העברת כספים לקופת ועד נפרדת. בנוסף נציגות העובדים פנתה מבעוד מועד אל מבקר קופות הועדים בהסתדרות בבקשה לקיים ביקורת לגבי החשבוניות שבגינן הועבר הכסף למגזר הטייסים, במידה שיימצא לאחר הביקורת כי חלק מהכסף הועבר באופן בלתי תקין התחייבו נציגי הטייסים  להשיב את הכספים לנציגות. הועד יפעל בהתאם להוראות ההסתדרות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker