בדרך לעוד שיבושים |

ברשות שדות התעופה מבהירים: גם תוספת העובדים לא תפתור את העומס בנתב"ג

ספק אם הסתיימו העיכובים בנתב"ג ■ רשות שדות התעופה לבית הדין: גם קליטה של 100-150 עובדים ארעיים במיידי לא תיתן מענה למצוקת הטיפול בעומס הרב הצפוי בחודשי יולי אוגוסט

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זוהר בלומנקרנץ

סתירה מהותית בין הצהרת רשות שדות התעופה (רש"ת) לבית הדין האזורי לעבודה בת"א לבין הודעתה מסוף השבוע על קליטת 50 עובדים ארעיים נוספים, שייפתרו את בעיית השיבושים בנתב"ג, נחשפת כאן בראשונה ומעמידה בספק אם אכן הסתיימה תופעת העיכובים בהמראות מטוסים בשיא עונת הקיץ. היום (א') צפוי לעבור מספר רב של כ-59 אלף נוסעים ב-380 טיסות בנתב"ג.

בניגוד להודעת הרשות מסוף השבוע, כי ולאחר מו"מ בין ההנהלה לעובדים סוכם שמעבר לגיוס העובדים הזמניים שכבר גויסו, יגויסו עוד 50 עובדי כפיים לפריקה והעמסה של מטוסים, הצהיר נציג רש"ת בדיון שנערך יום אחד בלבד קודם לכן בביה"ד האזורי לעבודה בת"א (לבקשת רש"ת להוציא צו מניעה נגד המשך השיבושים בטיסות קודם למו"מ עם העובדים והשגת ההסכם) כי גם קליטת 100-150 עובדים ארעיים לאלתר, לא תפתור את בעיית עומס העמסה והפריקה של המטוסים אשר גורמים לעיכובים, בעיקר בהמראות מנתב"ג לחו"ל, בחודשי יולי – אוגוסט. זאת, מבלי עזרה של ועד העובדים וכוח האדם הקיים לעבוד מעבר למכסה.

נתב"גצילום: דודו בכר

בחילופי דברים בדיון שנערך בביה"ד הסביר נציג רש"ת לסגנית נשיאת ביה"ד האזורי לעבודה בת"א, השופטת הדס יהלום, כי גם קליטה של 100-150 עובדים ארעיים במיידי, לא תיתן מענה למצוקת הטיפול בעומס הרב הצפוי בחודשי יולי אוגוסט, מפני שהכשרתם תארך זמן מעבר לשיא עונת הקיץ.

כאשר תהתה השופטת ושאלה מדוע צריך לקחת כל כך הרבה זמן להכשיר עובדי תפעול חדשים להעמיס ולפרוק מזוודות ממטוסים, המשיך נציג רש"ת והסביר כי מדובר בהכשרה מיוחדת באזור עבודה רגיש מבחינה בטיחותית וכי לוקח גם זמן עד לקבלת רישיון נהיגה והכשרת העובד לנהיגה ברכב הפועל בסמוך למטוסים ונע על המסלולים.

לדבריו, מבלי שכוח האדם הקיים יחרוג באישור ועד העובדים, מהמכסה הקיימת של העמסה ופריקת מטוסים, לא ניתן יהיה לעמוד במשימה של הוצאת מטוסים בזמן הקיץ מנתב"ג. בדיון בביה"ד האזורי לעבודה התברר כי המכסה עומדת של 6 מטוסים במשמרת, אולם בגלל הלחץ והעומס הרב היו משמרות – במיוחד בזמני השיא של גל ההמראות לפנות בוקר, שעובדים נאלצו להעמיס 7 ואפילו 8 מטוסים וקיבלו בתמורה פרמיה נוספת.

בדיון נחשף עוד כי צוותי העובדים במשמרת עובדים במפוצל על העמסה והפריקה של המטוסים, קרי לא מטפלים במטוס אחד עד לסיומו אלא על כמה מטוסים במקביל. בנוסף, לעיתים קרובות בגלל העומס העובדים לא מצליחים לצאת להפסקה בזמן כנדרש אלא בשלב מאוחר הרבה יותר ולפרקים אף רק לקראת סוף המשמרת.

ברשות שדות התעופה (רש"ת) אמרו כי ההסכמה שהושגה בין ההנהלה לוועד העובדים על סיום השיבושים ותוספת כ"א ארעי של 50 עובדים היא התשובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker