נעמת לאל על: נפנה לערכאות משפטיות אם החיוב לנעלי עקב לא יבוטל

נעמת: "מדובר בהנחיה הפוגעת בזכויותיהן ותנאי עבודתם של דיילות האוויר, ואינה מחויבת לאופיו ומהותו של התפקיד"

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זוהר בלומנקרנץ

ארגון נעמת פנה בסוף השבוע לחברת אל על בדרישה לבטל את ההנחיה לגבי חובת נעלי העקב של דיילות האוויר לפני ההמראה.

במכתב ששיגרה עו"ד גלי עציון, היועצת המשפטית של נעמת למנכ"ל אל על, דוד מימון היא מתריעה, כי באם לא תענה הדרישה בתוך שבוע ימים והנוהל לא יבוטל "נעמת שומרת על זכותה לפעול בכל דרך לרבות פניה לערכאות משפטיות".

לטענת נעמת, "מדובר בהנחיה הפוגעת בזכויותיהן ותנאי עבודתם של דיילות האוויר, אינה מחויבת לאופיו ומהותו של התפקיד ולפיכך מפלה לכאורה את דיילות האוויר על רקע מינן. כאמור, חיוב דיילות בלבד בפרטי לבוש בשל היותן נשים".

במכתב למנכ"ל אל על מפרטת היועצת המשפטית של נעמת את השתלשלות האירועים, בעקבות הנחיה חדשה של חברת אל על ביוני לדיילות האוויר, לנעול נעלי עקב גם בעת ההמראה. "לדעת נעמת, נוהל מחייב דיילות אוויר פרטי לבוש מטעם היותם נשים הינו מפלה, אינו עולה בקנה מידה אחד ובכלל עם חוק שיוון הזדמנויות בעבודה, האוסר בין השאר על מעביר להפלות עובד מחמת מינו בין השאר בתנאי עבודתו. זאת במיוחד בהתחשב בעובדה כי לא מדובר בדרישה המתחייבת או ממהותם של התפקיד או המשרה", כתבה.

צילום: דודו בכר

ההנחיה החדשה על פניה לא רק שאינה מחויבת מאופי ומהות התפקיד אלא לטענת ארגון נעמת, "כל מהותה לכאורה התייחסות מגדרית המקבעת סטראוטיפים של שנים לפיהן אישה ייצוגית חייבת לצעוד על עקבים. חמור מכך, מדובר לכאורה בהרעה ופגיעה בתנאי עבודתם של דיילות אוויר תוך העדפה של שיקולים מגדריים מפלים על פני היבטים בטיחותיים ובריאותיים של עבודת הדיילות. מכאן שמדובר לכאורה בהנחיה המפלה דיילות שהן נשים רק בשל מינן ועומדת לפיכך, בניגוד לכחוק שוויון הזדמנויות בעבודה ובכלל".

יו"ר ארגון נעמת, גליה וולוך אמרה, כי "לצערנו ניכר כי מנכ"ל חברת אל על ממשיך בהתעקשותו הלא ברורה על ההנחיה המקוממת שהביאה למחאת הדיילות. אני ממשיכה לקבל מדי יום פניות רבות של דיילות המבקשות שנמשיך ונפעל למען הפסקת הפגיעה בהן ולכן הוחלט בשיתוף הצוות המשפטי של הארגון להוצא מכתב התראה למנכ"ל החברה בטרם נפנה לערכאות משפטיות. כולי תקווה שההנחיה האבסורדית תבוטל באופן מיידי שכן במידה ולא, אנו ערוכות להוכיח את צדקתנו בבית המשפט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker