סערת נעלי העקב באל על: ההסתדרות הורתה לדיילות להתעלם מהוראות ההנהלה

איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות בראשות אבי אדרי, וארגון נעמ"ת בראשות גליה וולוך, העבירו לפני זמן קצר מכתב חריף להנהלת אל על

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זוהר בלומנקרנץ

העימות בין ההסתדרות וארגון הנשים נעמ"ת לבין חברת אל על בנושא נעלי העקב של הדיילות מגיע לשיא. ההסתדרות הנחתה היום (ד) את נציגות עובדי אל על שלא למלא אחרי הנחיית ההנהלה בנושא נעלי העקב של דיילות החברה. 

במקביל, איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות בראשות אבי אדרי, וארגון נעמ"ת בראשות גליה וולוך, העבירו לפני זמן קצר מכתב חריף להנהלת אל על, לאור פרסומים לפיהם נציגוּת העובדים חזרה בה מהדרישה לבטל את חובת דיילות האוויר לנעול נעלי עקב.

צילום: אי־פי

לטענת ההסתדרות, הנהלת החברה קיימה פגישה עם קבוצת דיילות אקראיות והגיעו איתן ל"הסכמות" בנושא, ביודעה כי דיילות אלה כלל אינן חברות במועצת עובדי החברה ואינן רשאיות להתחייב או "לסכם" דבר כלשהו בשם העובדים. במכתב נאמר כי "על רקע התנהלות זו, שיש בה בכדי פגיעה בפעילות העבודה המאורגנת בחברה, ההסתדרות חוזרת ומנחה את נציגות העובדים שלא למלא אחר כל הנחייה חדשה בנושא סדרי העבודה וזכויות דיילות צוות האוויר באל על".

במכתב איגוד עובדי התחבורה קורא לחברה "להודיע לאלתר על ביטול החלטתה בדבר נעילת נעלי העקב, ומתריע כי אם לא תעשה זאת ההסתדרות תנקוט בצעדי מחאה ו/או צעדים משפטיים על מנת לשמור על זכויות עובדות החברה".

ההסתדרות ונעמת נערכים מעשית להגשת תביעה

הכוונה של נעמ"ת היא להגיש תביעה משפטית בגין הפליה מגדרית. המחלקה המשפטית של ארגון העובדים היציג בודק ומכין עתה את החומר הרלוונטי. המהלך המשפטי יינקט לאחר שפגישה משותפת שהייתה מתוכננת להיקבע היום (ד) בין יו"ר ארגון נעמ"ת וסמנכ"לית לקוחות באל על, יהודית גריסרו, לא יצאה אל הפועל. זאת לאחר שאתמול נכשל ניסיון להסדיר בלא תביעה משפטית את נושא נעלי העקב של הדיילות באל על.

יו"ר נעמ"ת נפגשה כבר אתמול בבוקר עם גריסרו, זאת לאחר שפנתה למנכ"ל החברה בדרישה לבטל את ההנחיה החדשה של החברה, במסגרתה הן יהיו מחויבות לנעול נעלי עקב עד לסיום עליית הנוסעים למטוס - אותה החלטה אשר הביאה להתפרצות 'מחאת הדיילות'. הפגישה הסתיימה ללא הסכמות, ובסיומה נקבעה להתקיים פגישה נוספת.

במסגרת הפגישה אתמול סיפרה וולוך לנציגת החברה גריסרו כי החליטה להוביל את המערכה לאחר שקיבלה פנייה ממספר דיילות אשר הביעו את מורת רוחן על הדרישה של הנהלת החברה, שלטענתן אין לה כל קשר לכישוריהן המקצועיים כדיילות. יו"ר נעמת אף פנתה אתמול למנכ"ל אל על במכתב חריף במסגרתו הביעה תמיהה על הנחיית החברה: "אינני סבורה כי נעלי עקב הן תנאי מוחלט להופעה ייצוגית לאישה, ובוודאי שלא לדיילת אוויר המחויבת כחלק מתפקידה בעמידה ממושכת על הרגליים". לעניות דעתי, בדרישה זו עשויה להיות משום הפליה מגדרית. באם לא תחזור בה חברת אל על מדרישתה זו, נעמ"ת תבחן נקיטת צעדים נוספים".

בתוך כך נודע כי חברת אל על הבהירה מקצועית לאנשיה כי מנהלי השרות בטיסה (הפרסרים) יהיו אחראים על ביצוע ההנחיה בנפרד בכל טיסה וטיסה. המשמעות המעשית היא שמנהלי השרות יהיו אלה אשר יוכלו להקפיד או להקל על צוות הדיילות ביישום ההנחיה, מבלי שהנהלת החברה תשמש "כאח הגדול" במעקב אחרי ביצועה המעשי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker