"לא מבליטים את הקשר הטוב עם איירבוס האירופית - בגלל איומי החרם"

התעשייה האווירית, המועמדת להנפקה חלקית, ספגה השנה ירידה משמעותית במכירות וברווח הנקי ■ ראש תעופה אזרחית בחברה מספר כי בכוונתה להיכנס לשווקים אזרחיים נוספים בחו"ל, בדגש על מדינות אסיה ■ "השוק האזרחי פתוח למכירות בכל העולם"

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוהר בלומנקרנץ

על אף ניסיונות להטיל חרם על ישראל באירופה, התעשייה האווירית (תע"א) לא נתקלת כיום בקשיים מצד יצרנית המטוסים האירופית איירבוס, ואף נמצאת בתהליך של הרחבת הקשרים ויצירת פרויקטים חדשים עמה — כך אומר סמנכ"ל וראש קבוצת תעופה אזרחית בתע"א, גדי כהן.

לקראת פתיחת הסלון האווירי הבינלאומי — שבו מציגה תע"א — היום בלה בורז'ה, פריז, כהן אמר כי "יש לנו מערכת קשרים טובה מאוד שפיתחנו עם איירבוס. בגלל איומי החרם, אנחנו לא מבליטים את הקשרים האלה. בסך הכל, לא נתקלנו ברתיעה מצד איירבוס לעבוד אתנו. השוק האזרחי מבוסס על תחרות, והייעוד הוא מחיר. אנו רוצים להביא ערך נוסף לאיירבוס".

כהן הוסיף כי במהלך הסלון האווירי נקבעו כמה פגישות עבודה, על מנת לקדם שיתופי פעולה עם איירבוס. לדבריו, "בשנים האחרונות יצרנו קשרים, ועברנו תהליכי הסכמה ואישור על מנת להיות קבלני משנה שלהם. השנה אנו משתתפים בכמה מכרזים של איירבוס". בין מכרזים אלה ניתן למנות מכרזים למטוס מדגם A–320; לייצור מכלולים קיימים או עשיית שינויים במכלולים למטרת הוזלת עלויות; וכן לשיפוצים. בנוסף, תע"א מנסה לשתף פעולה עם איירבוס בהסבת מטוסי נוסעים לתצורות אחרות. "אני עדיין לא יכול לדבר על הצעה קונקרטית — אלא על בחינת כמה אופציות", אמר כהן.

מל"ט, מטה התעשייה האווירית בנתב"ג צילום: תומר אפלבאום

התחום האזרחי —
30% מפעילות תע"א

הפעילות החדשה מול איירבוס היא חלק מפעילות תע"א בתחום האזרחי של התעשייה האווירית, שהחליטה לאגד את כל פעילותה בתחום תחת קבוצה אחת לתעופה אזרחית, שכהן עומד בראשה מסוף 2014. הקבוצה כוללת שלוש חטיבות: בדק, כלי טיס אזרחיים והנדסה — כשהמטרה היא לשפר את התוצאות העסקיות של תע"א בתחום האזרחי על ידי איחוד משאבים, צמצום תקורה, התייעלות והרחבת סל המוצרים תוך ניצול יכולות סינרגיה. התחום האזרחי מהווה 30% מפעילות החברה, והיקפו הפעילות בו גדול ממיליארד דולר בשנה.

כיום, תע"א שותפה עם החברה הבינלאומית גל סטרים בפיתוח וייצור מטוס המנהלים ג'י 280, ובייצור המטוס ג'י 150. לדברי כהן, בתע"א מאוד מרוצים משיתוף פעולה זה, והכוונה היא להיכנס לעוד שווקים אזרחיים בחו"ל. אחד הכיוונים המרכזיים לכך הוא במדינות המזרח הרחוק ואסיה, למשל דרום קוריאה.

"השוק האזרחי פתוח למכירות בכל העולם. אין לנו פעילות במדינות ערביות, אבל אנו משתפים פעולה עם חברות בשווקים שונים — גם במערב וגם במזרח. יש רצון של מדינות באסיה לפתח את התעופה האזרחית, ואנו בוחנים אפשרויות לשתף פעולה בתחום של מטוסים קטנים, שרלוונטי למשאבים של תע"א מבחינה הנדסית וטכנולוגית. העניין הוא מסחרי לחלוטין. יש הרבה חברות שפועלות מול בואינג ואיירבוס — כמו חברות אירופיות שהן קבלניות משנה של בואינג ולהיפך", אומר כהן.

גדי כהן, סמנכ"ל תעשייה אווירית וראש תעופה אזרחיתצילום: תעשייה אווירית

אחד המוצרים האזרחיים החדשים שתע"א מנסה לקדם, שאף יוצג בסלון האווירי, הוא טקסיבוט — גורר מטוסים שמונהג על ידי הטייס ביציאה מה"שרוול" בטרמינל עד ההמראה, ללא צורך בהפעלת מנועי המטוס. בסוף 2014 המוצר קיבל רישיון של רשויות התעופה האזרחית, והוא מבצעי במטוסים שממריאים משדה התעופה בפרנקפורט, גרמניה.

לדברי כהן, תע"א מרחיבה את פעילותה בשיווקו, על מנת לאשרו בשדות נוספים בארה"ב — ובנוסף על מנת לקבל רישיון לשימוש בו במטוסים רחבי־גוף, שכן כיום הטקסיבוט מוגבל לפעילות עם מטוסים קטנים יותר, כמו בואינג 737.

השימוש בטקסיבוט יאפשר, לדברי כהן, חיסכון של מיליוני דולרים בשנה למפעילי קווי תעופה ומיליארדי דולרים בשנה לתעשיית התעופה המסחרית. לפי הערכות, העלות הכוללת של גרירת מטוסי נוסעים ב–2020 תהיה כ–8.5 מיליארד דולר, ולמערכת טקסיבוט פוטנציאל להקטנת עלויות אלה בלפחות 3 מיליארד דולר בשנה.

לדברי כהן, "היו תקופות שנתח הפעילות של התעופה האזרחית בתע"א התקרב ל–40% מכלל פעילות החברה. שוק התעופה האזרחית צומח, למרות המשברים שפוקדים אותו. התעבורה האווירית גדלה ב–5% בממוצע בכל שנה ומכפילה את עצמה כל 15 שנה. יש בתחום פוטנציאל כמעט אינסופי".

קיטון של 7% במכירות ברבעון הראשון

התעשייה האווירית סיימה את הרבעון הראשון של 2015 עם רווח נקי של 2 מיליון דולר בלבד (0.2% מהמכירות) בהשוואה לרווח נקי בסך 9 מיליון דולר (0.9% מהמכירות) ברבעון המקביל אשתקד. הקיטון ברווח נבע ברובו מגידול בהוצאות נטו בגין מסים על הכנסה. זאת, לאחר שב–2014 רשמה תע"א ירידה ברווח הנקי ל–27 מיליון דולר, לעומת 75 מיליון דולר ב–2013.

מכירות תע"א ברבעון הראשון הסתכמו ב–910 מיליון דולר, בהשוואה ל–979 מיליון דולר ברבעון הראשון ב–2014 — קיטון של 7%. הירידה במכירות נבעה ברובה מדחייה ברישום הכנסות בפרויקטי פיתוח מורכבים בחטיבות מערכות טילים וחלל, וכן מירידה בהכנסות חטיבת כלי טיס אזרחיים, שהיא חלק מקבוצת התעופה האזרחית.

קבוצת התעופה האזרחית מונה כ–5,000 עובדים, שמהם כ–2,000 עובדי בדק מטוסים. מאז המשבר הכלכלי, חטיבת מטוסי המנהלים וחטיבת בדק המטוסים נקלעו שתיהן לקשיים.

אף שדו"ח מבקר המדינה התריע כי פעילות מטוסי המנהלים עלולה לסבך את תע"א אם לא תיבחן בקפידה, הפעילות שגוררת הפסדים גדולים יותר היא פעילות בדק מטוסים. יתר על כן, החברה השיבה למבקר כי היא מתכננת להמשיך את תחום פיתוח מטוסי המנהלים, לאור הידע הייחודי שנצבר בה.

תע"א מועמדת להנפקה חלקית ב–2016. הכוונה כיום היא להנפיק בשלב הראשון 15%–20% מהחברה בבורסה בתל אביב. לאחר בחינת ההשלכות על החברה, תיתכן הנפקה נוספת. על פי הערכות, עצירת ההפסדים של חטיבת בדק מטוסים תוכל לשפר משמעותית את התוצאות הכספיות של תע"א ולהקל על הנפקתה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker