רש"ת עתרה נגד המועצה הארצית לתכנון ובניה שלא מאשרת נחיתה של מטוסי רחבי גוף בעלי 4 מנועים על המסלול החדש

ישובי הסביבה: הצעד נועד למנוע פיצוי התושבים ■ רש"ת: "הנושא מצוי בהליכים משפטיים"

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

רש"ת עתרה נגד המועצה הארצית לתכנון ובניה שלא מאשרת נחיתה של מטוסי רחבי גוף בעלי 4 מנועים על המסלול החדש.

רעש המטוסים יגבר בנתב"ג: רשות שדות התעופה (רש"ת) הגישה לביהמ"ש המחוזי בלוד, עתירה מנהלית נגד המועצה הארצית לתכנון ובניה על שלא מאפשרת פעילותם של מטוסים בעלי 4 מנועים על המסלול החדש בנתב"ג – כך נודע בסוף השבוע שעבר ל-TheMarker.

בתכנית המתאר הארצית 4-2 (נתב"ג 2000) נאסר על רשות שדות התעופה (רש"ת)  להנחית מטוסים רחבי גוף בעלי 4 מנועים על המסלול המגיע מצפון לנתב"ג. איסור זה הושג עוד בשלהי שנות ה-90, כתנאי להסכמה ואי התנגדות ישובי הסביבה לאישור תוכנית המתאר.

נמל התעופה בן גוריון, בשנה שעברהצילום: אילן אסייג

עם סיום סלילת המסלול החדש מצפון לדרום ביקשה רש"ת באחרונה "לעקוף" תנאי זה בנימוק הטכני של "שימוש חריג". בקשתה זו נדחתה ע"י הוועדה המחוזית אשר קבלה את עמדת ישובי הסביבה.

אזי עתרה רש"ת כנגד הוועדה המחוזית, בפני המועצה הארצית לתכנון ובניה. זו קיימה דיון סער וכפי שדווח כאן החליטה לדחות את בקשת רש"ת וקיבלה שוב את עמדת ישובי הסביבה.

עתה, עותרת רש"ת בשנית, בפני בית המשפט המחוזי, כנגד המועצה הארצית וכלל ישובי הסביבה. בעתירה החדשה דורשת רש"ת לבטל את החלטת המועצה הארצית בטענות שונות – משפטיות ועובדתיות. רש"ת מסתמכת בין היתר על חוות דעת של מומחה רעש מטעמה, ד"ר יורם קדמן.

המשמעות המעשית היא חידוש המאבק סביב סוגיית רעש המטוסים בנתב"ג – נושא רגיש על כל המשתמע מכך והשפעתו על תושבי הישובים בסובב נתב"ג.

בא כוחם המשפטי של מרבית הישובים צפון לנתב"ג, עו"ד אבנר (נרי) ירקוני, אמר בתגובה לדה מרקר, כי "מדובר בעתירה מקוממת, שכל כולה – ניסיון רש"ת להימנע מתשלום פיצוי לישובים סביב נתב"ג".

הוא הוסיף ואמר, כי "כתוצאה מכך יורדת השקעת עתק לטמיון ואף נמנעת מרשות התעופה האזרחית (רת"א) היכולת לפעול באופן חופשי מבחינה מקצועית, כנדרש ממנה, "ולאחר שהוועדה המחוזית היא שנקטה במונח 'מסבנת' כלפי רש"ת, אזי אין ממש צורך להכביר עוד מילים...". 

מרשות שדות התעופה (רש"ת) נמסר בתגובה, כי "הנושא מצוי בהליכים משפטיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker