כדי לסלק ישראלים מהמטוס - חברת התעופה הטורקית ביצעה נחיתת חירום בגרמניה

תביעה: טורקיש איירליינס סילקה אב ושלושה ילדים מישראל בטיסה מאמסטרדם דרך איסטנבול לנתב"ג משום שהאב חשד בקברניט כי לגם משקה אלכוהולי לפני ההמראה ■ טורקיש איירליינס: "נגיב בבית המשפט"

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברת התעופה טורקיש איירליינס סילקה "בבושת פנים" אב ובנו הקטין המלווים בשני חברים קטינים אף הם, כולם ישראלים, מטיסה שעשתה דרכה מאמסטרדם לנתב"ג והשאירה אותם לנפשם לאחר נחיתת חרום בדיסלדורף גרמניה.  משום שהאב התלונן בפני הצוות על שראה את הטייס לפני ההמראה לוגם לכאורה אלכוהול - כך עולה מתביעה שהוגשה בשבוע שעבר לבית משפט השלום בת"א ושנחשפת כאן בראשונה.

אם לא די בכך, חברת התעופה אף ביקשה את אנשי משטרת דיסלדורף להוריד את כל הארבעה מהמטוס, "משל היה מדובר בפורעי חוק או במבוקשים רחמא ליצלן", כלשון התביעה שהוגשה ע"י עורכי הדין עופר פיק, גל פלג ויואב בורשטיין.

עפ"י כתב התביעה שהגיע היום (ב') ל-TheMarker, מדובר בטיסת טורקיש איירליינס שהמריאה ב-25 לדצמבר 2014 מאמסטרדם דרך איסטנבול לנתב"ג. בעת העלייה למטוס הביט האב לתוך תא הטייס, שדלתותיו היו עדיין פתוחות וראה שהקברניט מוזג מתוך בקבוקון משקה שנחזה כמשקה אלכוהולי ומרים כוסית בברכת "לחיים".

לאחר שהתיישבו במקומותיהם פנה האב לדיילת, תיאר לה את שראו עיניו ושאל אותה האם זה נכון שהקברניט שתה משקה אלכוהולי. הדיילת ניגשה לבדוק וכעבור דקות אחדות חזרה ואמרה לאב כי "הקברניט שתה מים מתוך בקבוק מים מינרלים". בתגובה העיר האב כי הבקבוקון שראה את הקברניט מוזג ממנו לא נראה כמו בקבוק מים מינרליים.

טורקיש איירליינסצילום: רויטרס

הדיילת השיבה כי תבדוק זאת בשנית, לאחר שהאב ביקש ממנה לראות את הבקבוק ולוודא שאין המדובר בבקבוק משקה אלכוהולי. עד לשלב זה עדיין היה המטוס על הקרקע כשדלתו פתוחה. "הנוסעים האחרים לא היו מודעים למתחרש הואיל והאב דיבר בשקט לאוזנה של הדיילת", המשיך כתב התביעה.

לאחר ההמראה ניגשה אל האב מנהלת השרות בטיסה כשבידה בקבוק מים מינרלים ואמרה לאב כי "זה הבקבוק ממנו שתה הקברניט". בתגובה אמר לה האב כי זה אינו הבקבוק שראה את הקברניט מוזג מנו משקה.

"ממועד זה הפכה התנהגות מנהלת השירות ויתר אנשי הצוות כלפי התובעים להתנהגות גסה וחסרת סבלנות. בתוך כך ובהיעדר כל סיבה שהיא, מילאו אנשי הצוות והגישו לאב דו"ח נוסע אלים - בלתי ממושמע (Unruly Passenger Report) ומיד גם נשמע ברמקולים קולו של הקברניט כשהוא מודיע לכל נוסעי המטוס באנגלית כי המטוס חוזר לנחיתה באמסטרדם. אנשי הצוות אף הודיעו לאב כי הטייס מתכוון לחזור לנחיתה באמסטרדם כדי לבצע בדיקת דם ודרשו ממנו לקחת אחריות על הנזקים שיגרמו כתוצאה מכך. לאורך כל התקרית והטיסה כולה התנהגו האב, בנו ובני לווייתם הקטינים בשקט ובנימוס ונשמעו לכל הוראות צוות המטוס", נכתב בתביעה.

האב פנה מיוזמתו למנהלת השירות ואמר לה כי אינו מעוניין יותר לדעת דבר בנוגע לבקבוק או למשקה ששתה הקברניט, אך בתגובה נמסר לו כי "הקברניט החליט לנחות בדיסלדורף כדי לבצע בדיקת דם וכי ההחלטה הינה סופית".

לאחר כשעתיים של המתנה באוויר נחת בסופו של דבר המטוס בשדה התעופה של דיסלדורף. מיד לאחר הנחיתה ליוו את המטוס רכבי כיבוי אש, אמבולנסים וכ-7 ניידות משטרה.

"עם עצירת המטוס עלו על המטוס שוטרים גרמניים שלעיני כל הנוסעים הורידו את האב מלווה בשלושת הילדים מהמטוס. קברניט המטוס ביקש להגיש תלונה נגד האב, אך כששמעו השוטרים את פרטי המקרה הם סירבו לקבל את התלונה וסירבו לנקוט בצעד כלשהו כלפי האב. יתרה מכך, השוטרים צידדו בגלוי בעמדת האב. קברניט המטוס סירב לאב ולשלושת הילדים לחזור למטוס ולאחר זמן קצר המשיך בטיסתו בלעדיהם", המשיך ונאמר בכתב התביעה.

האב נחקר ע"י משטרת נמל התעופה בדיסלדורף "בשל טענת שווא כוזבת של אנשי צוות המטוס שהוא נהג באלימות. כמובן, לאחר שחוקרי משטרת נמל התעופה שמעו את גרסת האב הוא שוחרר מיידית", נכתב עוד בכתב התביעה. לאחר ששוחרר חיפש האב פתרון והצליח לרכוש כרטיסים לטיסה מדיסלדורף לבלגרד ומשם, לאחר המתנה לילית ממושכת, לנתב"ג באמצעות חברת אייר סרביה.

התובעים דורשים מחברת התעופה הטורקית פיצוי בסך כולל של 510 אלף שקל על הנזק הכספי שנגרם כתוצאה מההוצאות הנוספות של כרטיסי הטיסה, הלינה במלון וכן על עוגמת הנפש שנגרמה להם.

"הנסיבות נשוא כתב התביעה מעידות על התנהלות מקוממת ומסמרת שיער של הנתבעת - חברת התעופה טורקיש איירליינס. קשה להפריז בחומרתם של המעשים והנזק שהיה בהם לכל אחד מהתובעים. קשה אף להעלות על הדעת התנהלות כה שרירותית וכה זדונית ומקוממת מצד חברת תעופה כלפי נוסע שכל חטאו היה לנסות ולברר שאלה לגיטימית: 'האם המשקה שראה את הקברניט מוזג לעצמו מתוך בקבוקון הינו אכן משקה אלכוהולי'", נכתב בסיכום התביעה.

מחברת טורקיש איירליינס נמסר בתגובה ל-TheMarker כי "הנושא נמצא בהליך משפטי לכן אנו מנועים מלהגיב בתקשורת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker