שדה התעופה בראש פינה ייסגר לצורך שיפוץ המסלול

בשיפוץ המסלול יושקעו 12 מיליון שקל ■ סגירת השדה, במקביל להגבלת שדה התעופה בהרצליה, צפויה להקשות על התעופה הפרטית ■ רשות שדות התעופה: שדה התעופה בחיפה פתוח לקלוט את הטיסות שיועדו לראש פינה

זוהר בלומנקרנץ

שדה התעופה בראש פינה ייסגר מ–26 באפריל למשך כשלושה וחצי חודשים (עד אוגוסט) לצורך שיפוץ המסלול, בהשקעה של כ–12 מיליון שקל. המשמעות המעשית היא פגיעה זמנית בתעופה הפנים ארצית לצפון הארץ וצמצום נוסף באפשרויות הטיסה של התעופה הכללית - הקלה והפרטית.

בשדה התעופה ראש פינה פועלת, בין היתר, חברת התעופה עיט, המפעילה קו טיסות סדיר משדה התעופה דב בתל אביב. זהו קשר אווירי אזרחי יחיד לתושבי צפון הארץ ולאנשי עסקים מהמרכז. החברה מבצעת שתי טיסות ליום.

הסגירה אף תחריף את הפגיעה בתעופה הכללית, הקלה והפרטית, אשר שדה התעופה הרצליה נסגר בפניה מה–15 לחודש בהחלטת בג"ץ. השדה בראש פינה משמש גם בסיס למטוסים לכיבוי אש, למסוקים, ונמצא גם בשימוש חיל האוויר.

שדה תעופה ראש פינהצילום: YM

רשות שדות התעופה תיכננה לסגור את שדה התעופה בראש פינה לצורך שיפוצים עוד בשנה שעברה (מה–31 באוגוסט ועד 15 בדצמבר 2014) אולם דחתה את ביצוע העבודות ברגע האחרון.

טרמינל הנוסעים ממוקם בכניסה הראשית לשדה. בסמוך לטרמינל נמצא מסוע למעבר כבודה. במקום יש דלפקי בידוק טיסה ומזנון לשירות הנוסעים ומלוויהם. תנועת הנוסעים השנתית היא כ–15 אלף נוסעים בממוצע ו–9,000 תנועות מטוסים לשנה.

בקרית שמונה קיים מנחת עם מסלולים למטוסים, כולל טרמינל, אך הוא אינו פעיל והוסב באחרונה לאתר למרוץ מכוניות.

"התעופה הקלה בתהליכי גסיסה"

ערן רמות, ראש המרכז למחקר תעופתי במכון פישר, הביע דאגה מהמהלך, על אף תרומתו העתידית לבטיחות הטיסה: "סגירתו הזמנית של שדה התעופה בראש פינה לשיפוצים היא צעד חשוב של רשות שדות התעופה, על אף הפגיעה והצמצום הגדול עוד יותר באפשרויות הטיסה לתעופה הכללית והפנים־ארצית. הצמצום באפשרויות הטיסה נובע בין היתר מהגבלות על הפעילות האווירית שהטיל לאחרונה בג"ץ יחד עם ההחלטה להארכת פעילות שדה התעופה בהרצליה, אשר אסרו על ביצוע טיסות פרטיות וחלק גדול מן הפעילות המסחרית בשדה.

"כל טייס פרטי או חניך טיס שמעוניין להתקדם בתחום התעופה בישראל או לבנות קריירה תעופתית עומד בפני תמונה מסובכת וקשה: הרצליה בהקפאת מצב עם עתיד לא ברור, בשדה דב יכולים לטוס רק טייסים עם 70 שעות מפקד מקבלת הרישיון, וגם זה לאחר מבחן תיאורטי והקפות עם מדריך. מצדה פועלת באופן לא סדיר ובשאר המנחתים גובים תשלום על כל נחיתה, מה שמעלה את מחירי הטיסות".

לדבריו, "מכון פישר עוקב בדאגה אחרי פעילות התעופה הקלה בישראל שנמצאת בתהליכי גסיסה. מספר חניכי הטיס בישראל נמוך מאוד, מה שעלול לגרום למחסור בטייסים פוטנציאליים בעתיד. חוסר הוודאות והאופק הלוט בערפל של שדה התעופה בהרצליה, במקביל להימשכות ההליכים המשפטיים סביב השדה והחלופות לו, פוגעים באופן מתמיד בפעילויות בשדה, בחברות התעופה, בבתי הספר לטיסה ובבעלי המטוסים".

הוא סיים ואמר כי "אנו קוראים לרשויות המדינה לקחת את המושכות בידיים בהתאם לדרישת בג"ץ ולפעול למען מתן פתרונות לעתידו של שדה התעופה בהרצליה או לחלופות לו. ללא הרצליה ושדה דב, השיפוצים שייערכו בראש פינה יהיו לשווא, שכן התעופה הכללית בישראל פשוט תקרוס".

מרשות שדות התעופה נמסר כי "שדה התעופה בראש פינה ייסגר לצורך שדרוג  בטיחות הטיסה למשתמשי התעופה הכללית. שדה התעופה בחיפה פתוח לקליטת הטיסות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker