רעש המטוסים במרכז: הסתיים הדיון בתביעת הפיצויים הגדולה בישראל - כ-5 מיליארד שקל

בית המשפט העליון סיים יכריע בקרוב בתביעת פיצויים בגין ירידת ערך קרקע שהוגשה ע"י אלפי בעלי בתים עקב פרוייקט נתב"ג 2000

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוהר בלומנקרנץ

בית המשפט העליון סיים את הדיונים בתביעות הענק שהוגשו על ידי תושבים בישובי עוטף נתב"ג, בסך כ-5 מיליארד שקל, בגין פרוייקט נתב"ג 2000 והכרעתו צפויה בקרוב. מדובר בתביעות של אלפי בעלי בתים בגין ירידת ערך הקרקע שמצאו עצמם מתחת לנתיבי טיסה עמוסים ורועשים עם אישורן של התוכניות להרחבת נתב"ג בשנת 1997 - תביעות המעוגנות במנגנון הפיצוי לפי חוק התכנון והבנייה ושרשות שדות התעופה (רש"ת) מחויבת בו, ושמימושן הסתיים רק בעצם ימים אלה.

ל-TheMarker נודע היום (ג') כי הדיון האחרון התקיים ביום 26 בפברואר בית המשפט העליון - בהשתתפות עורכי הדין המייצגים את יישובי הסביבה, בהם עו"ד אדטו, עו"ד רז-כהן, עו"ד ירקוני, בא כוח רשות שדות התעופה (רש"ת), עו"ד זינגר, ונציגת היועץ המשפטי לממשלה - ונסוב בעיקר סביב השאלה מה יהיה בסיס הפיצוי, האם הקיבולת התיאורטית של נתב"ג או הקיבולת המעשית שלו.

הרכב השופטים הבהיר לרשות שדות התעופה (רש"ת) במהלך הדיון שבסיס ההשוואה צריך להיות אחד מהשניים, בשני קבועי הזמן (לפני ואחרי אישור התוכניות), ולא כפי שהציעה האחרונה אשר הנה, כדברי ראש ההרכב, כב' השופטת חיות, "השוואה בין תפוחים לאגסים". הרכב השופטים קבע בסיום הדיון הסוער כי יעיין שוב בחומר, טרם מתן ההחלטה החשובה.

מסלול נחיתה בנתב"גצילום: אבי שרף

התביעות עברו כבר ערכאות שיפוט בטרם הגיעו לדיון בבית המשפט העליון. בתחנתן האחרונה - בבית המשפט המחוזי - נקבע כי התביעות מוצדקות וכי יש לפצות את בעלי הבתים. עתה נדון ערעורה של רשות שדות התעופה (רש"ת) בניסיון אחרון להימנע מפיצוי זה. התמשכות הדיונים בערכאות השיפוט השונות הביאה את הדיונים באופן אירוני לנקודת הזמן בה בעצם הפכה התוכנית, שהייתה תיאורטית במועד הגשת התביעות, לרעש ממשי המשפיע באופן יומיומי על כל תושבי מרכז הארץ, החל מתל אביב במערב, עבור לחולון בדרום, עבור למודיעין במזרח וכלה בכל יישובי אזור השרון וראש העין בצפון.

חשיבות הכרעת בית המשפט העליון נוגעת לא רק לאישורי התוכנית בעבר, אלא אף להמשך פעילות נתב"ג, שכן בעצם ימים אלה נדונות שוב תוכניות רשות שדות התעופה להרחיב עוד יותר את הפעילות בנתב"ג. תוכניות חדשות אלה הביאו לאחרונה לדיונים משפטיים נוספים, שהכרעת בית המשפט העליון תשפיע אף עליהם. ההערכה היא שהליכים משפטיים אלה אינם המילה האחרונה לאור היקף הפעילות ההולך ומתגבר בנתב"ג, במיוחד בשעות הלילה, לאחר "פתיחת השמיים" לכל חברות התעופה האירופיות, שמתקשות לפעול בלילות באירופה, שם מגמת הפעילות בלילות הפוכה - פחות ופחות טיסות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker