מומחים משפטיים: הנוסעים שאיימו על הדייל עלולים להיכנס לכלא אם יורשעו

עורכי הדין רון גנט וגדי אלבז, המתמחים בדיני תעופה: "לא מדובר באירועים נדירים, אך בדרך כלל הרשויות נמנעות מנקיטת צעדים לאור החשש מהקושי להוכיח"

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוהר בלומנקרנץ

התנהגותם של נוסעי חברת ישראייר, שקיללו את הדייל ואיימו להכותו אחרי שביקשו לרכוש שוקולד, עלולה לעלות להם בשנה עד חמש שנות מאסר, במקרה של הרשעה משפטית.

לדברי עורכי הדין רון גנט וגדי אלבז, המתמחים בדיני תעופה במשרד מ.פירון ושות', "חוק הטייס קובע כי כל אדם בכלי טיס חייב לציית להוראת הקברניט או איש צוות מטעמו, שניתנה לשם שמירה על בטיחות כלי הטיס, נוסעיו, אנשי הצוות או המטען שבו וביטחונם. זאת, לשם שמירה על הסדר הטוב בכלי הטיס או על המשמעת בו".

באשר לאפשרות לפעול משפטית נגד הנשים המתפרעות אמרו עורכי הדין, המשמשים כיועצים משפטיים לאיגוד הטייסים ובעבר אף למנהל התעופה האזרחי: "בחוק הטיס נקבע כי אי עמידה בחובת התנהגות נאותה ואי הציות לקברניט הטיסה, עשויים להוביל לשנת מאסר, ובמקרה בו יקבע כי אותו אדם התנהג באופן העלול לסכן את ביטחונו של כלי הטיס - העונש יכול להגיע גם עד חמש שנות מאסר".

בנוסף, אמרו עורכי הדין גנט ואלבז: "לא מדובר באירועים נדירים, אך בדרך כלל הרשויות נמנעות מנקיטת צעדים לאור החשש מהקושי להוכיח את התנהגות הנוסעים. במקרה הזה, בו הכל תועד, יש לקוות שרשויות האכיפה יעשו מעשה וישלחו מסר ברור. אם ידע שהתנהגות אלימה באוויר תסתיים לבטח בהעמדה לדין - ייתכן ונוכל לראות גם שינוי בהתנהלות באוויר".

מחברת ישראייר נמסר: "אנו מברכים על כך שהנושא עלה לתודעה הציבורית. תופעת האלימות של נוסעים כלפי צוות הטיסה הולכת ומתגברת ואף מצוינת בדו"ח של יאט"א. תפקידנו לעשות הכל כדי למגר התעופה בראש ובראשונה בהיבט הבטיחותי כלפי הנוסעים והציוד בטיסה. הסרטון שעלה לרשת צולם על ידי אחד הנוסעים ששיתף את כולנו בחויות שיש לעקרן מהשורש. ישראייר עושה ותעשה הכל כדי להבטיח רמת ביטחון ובטיחות גבוהה ומחמירה, ופועלת על פי הנהלים המוגדרים במקרים שכאלו".

מוקדם יותר הגיב הדייל בסרטון, ניר לבוב, לדברים ואמר כי המקרה היה חריג ומבהיל, והביע תקווה שהמקרה יביא לכך "שאנשים ידעו לכבד צוותי אוויר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker