ביטולי טיסות ועוד: כך מתכוונת אל על להכריע את הטייסים

סמנכ"ל המבצעים של החברה הוציא מכתב חריף, שבו הזהיר את הטייסים מהשלכות החלטת הוועד שלא לאפשר לקברניטים ותיקים לצאת להדרכות בסימולטורים בחו"ל

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוהר בלומנקרנץ

חברת אל על מתכוונת להוציא לראשונה את הדרכתם של טייסים חדשים למיקור חוץ, וזאת על רקע הסכסוך בין החברה לטייסים הוותיקים בנוגע להדרכת טייסים חדשים בסימולטורים (מדמי טייס) בחו"ל. ל–TheMarker נודע כי במקביל חודשו בסוף השבוע שיחות המשא ומתן בין ההנהלה לנציגי הטייסים על הסכם עבודה חדש.

ועד הטייסים אינו מאשר בשלב זה את יציאתם של קברניטים ותיקים ללונדון, לחודש רצוף שבו תוכנן כי ידריכו טייסים חדשים בסימולטורים. המשמעות המעשית של עיכוב בהכשרת קצינים ראשונים, במיוחד לצי מטוסי הבואינג 737, היא פגיעה בלוח הטיסות של חברת התעופה לאביב והקיץ, וביטול של אלפי שעות טיסה. לפיכך, שוקלת החברה להוציא את נושא ההדרכה למיקור חוץ, במקום להשתמש בקברניטי החברה.

הסירוב לאשר את יציאת הטייסים להדרכות מגיע לאחר שבחודש שעבר לא התייצבו טייסי אל על לטיסות מתוכננות, בטענה כי הם סובלים מעייפות יתר, שפוגעת בבטיחות הנוסעים - מה שגרם לביטולי טיסות ואילץ את אל על לחכור מטוסים על צוותיהם מחברות תעופה ישראליות אחרות.

צילום: רויטרס

במכתב ששלח סמנכ"ל המבצעים, בני ליבנה, הודיע החברה לציבור הטייסים כי אם לא תצליח בתוכניתה להכשיר מאגר טייסים חדש - תיאלץ להמשיך לחכור מטוסים על צוותיהם מחברות תעופה ישראליות אחרות ("חכירות רטובות") או לבטל טיסות.

בתגובה לפניית TheMarker אמר טייס בכיר כי "הנהלת אל על מחפשת כל דרך אפשרית לאיים על ציבור הטייסים שאם לא ייענו לדרישות ההנהלה במלואן - הם יהיו הראשונים להיפגע. כמו בעבר, גם הפעם ההנהלה מוכיחה שדרכה פוגעת בראש ובראשונה בחברת אל על, וכמעט באותה מידה בציבור לקוחותיה. המסמך הזה הוא דוגמה לאיבוד עשתונותיה של ההנהלה, ולחוסר אחריותה כלפי בעלי המניות של החברה. ציבור הטייסים ימשיך לגלות אחריות לבטיחות נוסעי החברה, ולא ייגרר למסע ההפחדות וההשמצות של ההנהלה".

מחברת אל על נמסר בתגובה כי "חברת אל על אינה מתייחסת לתוכניות עתידיות". עם זאת, החברה אישרה כי מתקיימות שיחות משא ומתן בין הצדדים.

בסוף השבוע שעבר, נחשף ב–TheMarker כי חברת אל על החליטה להיערך לצמצום פעילות והקפאה של תוכניות לטווח ארוך, על מנת להבטיח פעילות מבצעית סדירה לנוכח מצבה הכלכלי והמשבר ביחסי העבודה עם הטייסים.

המהלך יבוא לידי ביטוי בהוצאת מטוסים מהשירות מוקדם מהמתוכנן. כרגע, מדובר במטוס רחב־גוף אחד מדגם בואינג 747–400, ועוד ארבעה מטוסים צרי־גוף מדגם בואינג 737. כמו כן, התוכניות ארוכות הטווח של החברה, בעיקר בנוגע להצטיידות במטוסים רחבי־גוף, ייאלצו 
לעבור התאמות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker