מנהלי חברות תעופה סדירות זרות: רשות שדות התעופה מפלה אותנו לרעה לעומת חברות הלואו־קוסט

מנהלי החברות טוענים כי הרשות מעמידה תנאים לפעילות בטרמינל 1, שמהווים התערבות במדיניותם המסחרית ■ האגרות בטרמינל 1 נמוכות בכמחצית מבטרמינל 3 ■ רש"ת: "הרחבת השימוש בטרמינל 1 נועדה להגדיל את התחרות"

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוהר בלומנקרנץ

מנהלי חברות תעופה סדירות זרות מותחים ביקורת על תנאי רשות שדות התעופה (רש"ת) החדשים להפעלת טיסות בינלאומיות מטרמינל 1 בנתב"ג. מנהל נתב"ג, שמואל זכאי, העביר בשבוע שעבר לחברות התעופה ושירותי הקרקע את התנאים לביצוע הטיסות באגרות נמוכות יותר מטרמינל 3 - כחלק מיישום מדיניות השמיים הפתוחים, שבמסגרתה תורחב הפעילות בעונת האביב־קיץ הקרובה, ותאפשר ליותר טיסות מוזלות לצאת מטרמינל 1.

מנהלי חברות התעופה הסדירות הזרות אמרו ל–TheMarker כי תנאי הפעילות של רש"ת כוללים סעיפים שמהווים התערבות בפעילותן המסחרית ופוגעים ביכולתן להתמודד בצורה שיוויונית מול חברות הלואו־קוסט.

"לא ייתכן שרש"ת תקבע את שיטות המסחר ומכירת כרטיסי הטיסה ותציבם לנו כתנאים, שימנעו מאתנו ביצוע טיסות מטרמינל 1 - אשר תנאי תשלומי האגרה השונים ממנו נמוכים מאשר בטרמינל 3 ויאפשרו מכירת כרטיסי טיסה במחיר נמוך יותר", אמרו מנהלי חברות, שביקשו לא להזדהות.

נוסעים בטרמינל 3 בנתב"גצילום: מוטי מילרוד

קצפם של המנהלים יצא במיוחד על שלושה תנאים שהציבה רש"ת, המהווים לטענתם התערבות לא חוקית מבחינה מסחרית. תנאי אחד הוא ש"חברת התעופה תציע כרטיסי טיסה כפוף להוראות כל דין, כולל אפשרויות רכישת כרטיסים באינטרנט. מחיר הכרטיס מבוסס על הנוסחה כי ככל שמועד הטיסה מתקרב - מחיר הכרטיס עולה".

התנאים הנוספים קובעים כי "החברה תמכור כרטיסי טיסה על בסיס מושב בלבד, ולא תאפשר לנוסעים בחירת מושב ו/או זכות לאוכל ללא תשלום ו/או הטסת כבודת בטן מטוס ללא תשלום", וכן כי "החברה המפעילה טיסות מטרמינל 1 תמכור כרטיסי טיסה ליעד קבוע ללא אפשרות לרכוש על אותו כרטיס טיסות המשך".

לדברי המנהלים, "תנאים אלה מפלים לרעה חברות תעופה סדירות שמבקשות לטוס מטרמינל 1 ולהציע כרטיסי טיסה במחיר מוזל על סמך ההנחות באגרות התעופה השונות הניתנות לחברות התעופה הפועלות מטרמינל 1". חברות התעופה התבקשו להגיש את בקשותיה לענת קיץ 2015 עד 
10 במארס.

מרש"ת נמסר בתגובה כי "בהתאם למדיניות השמיים הפתוחים והמענה לצרכים הייחודיים של טיסות מוזלות, שעות הפעילות בטרמינל 1 יורחבו בעונת נסיעות האביב והקיץ, שתתחיל ב–28 במארס 2015 ותסתיים בנובמבר 2015. חברות התעופה העומדות בקריטריונים יהיו רשאיות להגיש בקשות להפעלת טיסות מטרמינל 1, בכפוף לקיבולת הטרמינל ולמשאבי השדה ובמסגרת שעות הפעילות. הקריטריונים להפעלת טרמינל 1 לטיסות בינלאומיות הם מתווה זמני לתקופה מוגבלת, כאשר המשך ההפעלה כפוף לתוצאות המתווה הזמני ויכולת ההיערכות של נתב"ג להפעלת הטיסות מראש, לצורך מתן מענה ברמת שירות נאותה לנוסעים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker