כיפת ברזל של המטוסים: ניסוי מוצלח למגן רקיע באיירבוס של ישראייר

הניסוי התקיים בסוף השבוע שעבר, בתנאים קיצוניים של מזג אוויר אביך וראות לקויה ■ עד כה המערכת הותקנה במטוסי בואינג בלבד של אל על וארקיע

זוהר בלומנקרנץ

ניסוי ראשון למערכת ההגנה מפני טילים - מגן רקיע - עבר בהצלחה במטוס מדגם איירבוס A-320 של חברת התעופה ישראייר. ל-TheMarker נודע היום (א') כי הניסוי התקיים לקראת סוף השבוע שעבר, בתנאים קיצוניים של מזג אוויר אביך וראות לקויה שהביאה אותו להשבתה זמנית של התעופה הפנים ארצית.

עד כה נוסתה המערכת החדשה במטוסים מדגמי בואינג בלבד, אשר בשירותיהן של חברות התעופה אל על וארקיע. הצלחת הניסוי סללה את הדרך להמשך התקנתה במטוסים נוספים מדגמי איירבוס שבשירות חברת התעופה ישראייר.

מדובר במערכת חדשה של אלביט מערכות להגנה בפני ירי טילים, כולל טילי כתף על מטוסים אזרחיים. באמצעות טכנולוגיה מבוססת אינפרא אדום המערכת מגלה את הטיל שנורה לעבר המטוס ומסיטה אותו ממסלולו. המערכות הקיימות סיפקו מענה למספר מצומצם של איומים והתאפיינו במשקל גודל יחסית שהפריע לביצועי המטוס.

הדמיית מערכת "מגן רקיע"צילום: אלביט מערכות

לדוגמה, אחת המערכות הייתה מבוססת על שחרור נורים להטעיה, אך ישראל התקשתה לקבל אישורים מהמדינות כדי להפעיל בתחומן את המערכת. זאת בשל החשש, מצידן, לפגיעה באיכות הסביבה.

באמצעות טכנולוגיות לייזר מתקדמות, אלביט מערכות הצליחה להקטין את משקל המערכת בעשרות אחוזים ולספק מענה לטווח רחב של איומים. אף על פי כן, התקנת המערכת החדשה במטוסי חברות התעופה הישראליות תביא להגדלת המשקל והשטח החיצוני שלהם - ובעקבות כך לשימוש בכמויות גדולות יותר של דלק, שהמטוסים יצטרכו לשאת איתם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker