סוכנות נסיעות ישראלית נגד רויאל ג'ורדניאן: "משתלטת בכוח על מיזם הטיסות לסעודיה"

מילאד תעופה מאיימת בתביעה משפטית של כ-20 מיליון שקל כנגד חברת רויאל ג'ורדיניאן; החברה: הטיסות לא מבוצעות

זוהר בלומנקרנץ
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

סכסוך עסקי בין סוכנות הנסיעות מילאד תעופה מישראל לחברת רויאל ג'ורדניאן עלול לפגוע בפרויקט חדש לטיסות עבור מוסלמים בין ישראל לערב הסעודית שנוסה בהצלחה ב-2014. במכתב שהעבירה הסוכנות לחברת התעופה הירדנית מזהיר מנכ"ל מילאד תעופה, איברהים מילאד, מפני הגשת תביעה על סך כ-20 מיליון שקל, בגין ניסיון של רויאל גורדינאן להשתלט על התוכנית שיזם ופעל למימושה.

המכתב עליו חתום בא כוחו המשפטי, עו"ד זוהר לנדה, שותף וראש מחלקת ליטיגציה במשרד ברנע ושות' מפרט את פיתוח התוכנית החדשה והשתלשלות האירועים, שהביאו לסכסוך העסקי ולפיו חברת התעופה הירדנית ניהלה לכאורה משא ומתן עם חברת מילאד תעופה "בחוסר תום לב וללא כוונה אמיתית להתקשר בהסכם מחייב" תוך "ניסיון נפסד לנכס את המיזם לעצמה".

על פי מכתב ההתראה לפני נקיטה בהליכים משפטיים, איברהים מילאד הגה כבר ב-2010 רעיון למיזם חדשני ובלעדי, בעל היתכנות רווחית – לייסד קו טיסות ישיר בין ישראל לערב הסעודית עם עצירה בירדן.

המיזם נועד לערביי ישראל המוסלמים אשר מבקשים לעלות לרגל לאתרים הקדושים למוסלמים בערב הסעודית, בעיקר בתקופת החאג' והעמורה ולהחליף בטיסה את הנסיעה היבשתית הארוכה והבלתי נוחה. מילאד תעופה אמורה הייתה לשווק חבילות תיירות הכוללות טיסה ישירות - עם עצירה קצרה בירדן, שירותי קרקע ומלונות. לשם הוצאת המיזם מן הכוח אל הפועל פנה המארגן הישראלי לחברת רויאל ג'ורדניאן וחטיבת טיסות השכר שלה חברת רויאל ווינגס בהצעה לשיתוף פעולה במיזם, כחברות אשר יבצעו את הטיסות. ואכן בפברואר מונתה חברת מילאד תעופה כנציג בלעדי מטעם החברה הירדנית לטיסות שכר בישראל.

במהלך תקופה זו התנהל משא ומתן בנוגע לתנאי ההסכמים שייחתמו עם מילאד תעופה והוסכם, בין היתר, כי "מילאד תעופה תקבל בלעדיות לתקופה בת שש שנים על טיסות השכר בקו ישראל-ירדן-סעודיה וחזרה למטרת הטסת אותם ערבים ישראליים שפניהם מועדות לערב הסעודית". כמו כן הדירקטור המנהל של רויאל ווינגס ביקר בישראל לצרכי פגישות עם מילאד במסגרתן אף הפגיש אותו עם גורמים רלוונטיים בישראל, לרבות רשות התעופה האזרחית (רת"א).

צילום: REUTERS

לאחר מעל שלוש שנים, במהלכן לא חסכה חברת מילאד תעופה מאמצים והשקיעה כספים, גובשו טיוטות סופיות של הסכמים. "ואולם, וכפי שהתברר להפתעתם של מרשינו לאחרונה, מו"מ זה נוהל בחוסר תום לב מצידכם, וללא כל כוונה אמיתית להתקשר בהסכם מחייב, כשהיינכם פעלים באופן נפסד לנכס את המיזם לעצמכם. כך, ולמרות שכבר נוסחו טיוטות סופיות מוסכמות של ההסכמים, המשכתם באופן מכוון להוסיף עוד תנאים שאינם מוסכמים ואף אינם סבירים והכול במטרה לשרך רגליים ולמשוך זמן", המשיך וכתב בא הכוח המשפטי של חברת מילאד תעופה.

חוסר תום הלב מצד חברת התעופה הירדנית הגיע לשיאו, עפ"י נוסח מכתב ההתראה כאשר "ארגנתם, מאחורי גבם של מרשינו, טיסות ניסיון לתקופת החאג' של 2014 כאשר זמן קצר לפני מועד הטיסות המתוכנן, שלחתם למרשינו טיוטות הסכמים חדשות חד צדדיות, הכוללות תקופת בלעדיות קצרות משמעותית של שנה בלבד, בצירוף דרישה כי יחתמו בתוך ימים ספורים, כאשר מועד תקופת החאג' נושף בעורפם".

כעת, לטענת עו"ד זוהר לנדה, לאחר שהודות לפעולתה של חברת מילאד תעופה התקבלו כל האישורים וניתן לבצע את הטיסות, "בחרתם להשליך את מרשינו כאבן שאין לה הופכין – וזאת כאשר לכל אורך הדרך הצגתם למרשינו מצגי שווא כאילו אתם עומדים לחתום על הסכמים עמם, בדרכי רמייה והולכת שולל והכול במטרה שהם ישיגו עבורכם את כל האישורים הנדרשים, על מנת שתוכלו לגזול את המיזם שלהם לעצמכם, לשלול מהם, בחוסר תום לב משווע, את זכויותיהם במיזם פרי חלציהם, ולהתעשר שלא כדין על חשבונם".

בא כוחה המשפטי של חברת מילאד תעופה מסיים וכותב לחברת התעופה הירדנית, כי מעשיה מהווה "שלל הפרות של הדין" ודורש פיצוי בגובה הסכום אותו הייתה מרוויחה החברה הישראלית לו ההסכמים היו נחתים בגובה של 5.4 מיליון דולר.

בחברת רויאל גו'ורדינאן דחו בתשובה את הטענות, ואמרו כי חברת התעופה לא ביצעה את הטיסות והן לא פועלות, כך שתמוה כלל פנייתו של מארגן הנסיעות. לדברי גורם בחברת התעופה הירדנית בישראל, נוצר ככל הנראה אי אמון הדדי בין שני הצדדים, כפי שמתרחש לעיתים מבחינה עסקית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker