המועצה למניעת זיהום אוויר: להפסיק מתן אישורי נחיתה נוספים בלילה בנתב"ג

במלר"ז טוענים כי אין להוסיף נחיתות ליליות כדי למנוע חריגה מגבולות הרעש המותרים עפ"י תמ"א 4-2 ■ רש"ת: בודקים את המלצות הועדה הציבורית

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4
זוהר בלומנקרנץ

המועצה הציבורית למניעת רעש וזיהום אוויר בישראל - מלר"ז - דורשת להפסיק מתן אישורי נחיתה נוספים בלילה בנתב"ג, כדי למנוע חריגה מגבולות הרעש המותרים, עפ"י תוכנית תמ"א 4-2.

ל-TheMarker נודע היום כי במכתב לשר התחבורה, ישראל כץ, מנכ"ל רשות שדות התעופה (רש"ת) יעקב גנות ומנהל רשות התעופה האזרחית (רת"א) יואל פלדשו, תובע בא כוחה המשפטי של מלר"ז, עו"ד אבנר (נרי) ירקוני, "לאסור ולמנוע מיידית כל אישור נוסף למתן נחיתה בנתב"ג בשעות 'הלילה האקוסטי' (22.00 – 06.00)" הכוונה במונח "אישור נוסף" לכל טיסה סדירה שמועד הנחיתה הקבוע שלה לא היה עד כה בחלון זמנים זה. ולגבי טיסות שכר, טיסה או סדרת טיסות שלא אושרו עד כה בחלון הזמנים הזה.

פניית מלר"ז מתבססת על דיוני וועדה ציבורית וועדת משנה, במשרד הפנים ובשיתוף גורמי התעופה השונים, לעניין רעש נחיתות המטוסים בנתב"ג, מכוח תמ"א 4-2. הוועדה הציבורית החליטה ב-25 לדצמבר 2014, כי "לנוכח העמדות שהושמעו, ההכרעה והגיבוש של המלצה בדבר ביטול הסדרי הטיסה צריכה להיות מוכרעת ע"י דרגים מדיניים, וזאת לנוכח השפעותיה הפוטנציאליות על תקציב המדינה ועל מדיניותה הבינלאומית הארצית ואינה יכולה להתבסס על הנתונים החלקיים, אם בכלל שהובאו בפניה, שכן לא ניתן לכמתם".

מטוס נוסעים נוחת בנתב"ג

הוועדה המליצה לרשות שדות התעופה (רש"ת) ורשות התעופה האזרחית (רת"א) לעדכן את תבנית התפעול המבצעי (של הנחיתות בנתב"ג ז.ב.) תוך מתן משקל להתאמת מגבלות הבניה הקבועות בתשריט 3 של התמ"א, הפחתת נחיתת הלילה על מסלול 12 בהתאם להמלצתה מה-7.8.2014 ובחינת הפחתת נחיתות הלילה שאינן הכרחיות מתוקף הסכמים (סלוטים היסטוריים) בנתב"ג או בנמלי היעד, כגון טיסות פרטיות וטיסות שכר.

בישיבת הוועדה הציבורית ב-7.8.2014 הסתבר, כי על פי דפוס הפעילות הנקוט בנתב"ג כיום, תחזית רעש המטוסים אינה תואמת את מגבלות הבניה בגין רעש מטוסים אשר קבועות בתשריט 3 לתמ"א. לחריגה זו משמעויות סטטוטוריות נכבדות. החריגה הינה בהמשך למסלול 12 מעל דרום תל אביב, בתהליך הנחיתה, שם צפויה חריגה של כ-2.5 ק"מ וכ-2.5 דציבל.

עוד הובהר בישיבה, כי הגורם המשמעותי ביותר ביצירת החריגה הינן נחיתות המתבצעות לאורך "הלילה האקוסטי" על מסלול 12 אשר היקפן נאמד בכ-36% (או 38% כפי שמופיע במסמך אחר) מכלל הנחיתות המתבצעות בנתב"ג לאורך כל היממה.

כמו כן הובהר, כי על מנת לעמוד בקווי המגבלות של תשריט 3 יש להפחית את הקף הנחיתות על מסלול 12 לכדי 20% מכלל הנחיתות המתבצעות בנתב"ג לאורך כל היממה. לטענת בא כוחה המשפטי של מלר"ז "מדובר בהפחתה ניכרת – 16% (או 18%) מכלל הנחיתות בנתב"ג או אם תרצו, עד כדי 46% מכלל הנחיתות בלילה".

מרשות שדות התעופה (רש"ת) נמסר בתגובה, כי "המלצות הוועדה הועברו לבדיקת רש"ת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker