שמים פתוחים: ישראל וקנדה חתמו על הסכם תעופה חדש

ההסכם יאפשר ריבוי חברות תעופה ותוספת טיסות בקווים בין שתי המדינות

זוהר בלומנקרנץ

ישראל וקנדה חתמו הערב על הסכם תעופה חדש בדרך לפתיחת השמיים לתחרות בין שתי המדינות. ההסכם החדש, עליו יחתמו שר התחבורה ישראל כץ ושרת התחבורה של קנדה ליסה רייט, יאפשר בפעם הראשונה תוספת טיסות בקווים בין שתי המדינות. כיום קיימת הגבלה על מספר הטיסות השבועי לחברות התעופה אייר קנדה ואל על בלבד. כמו כן, ייחתם ההסכם חדש לשיתוף פעולה בתחום אבטחת התעופה.

על פי הסכם התעופה החדש, כל צד יוכל למנות חברות תעופה סדירות נוספות בקווים הפועלים כיום בין שתי המדינות, ולהפעיל עד 12 טיסות נוסעים או או מטען סדירות שבועיות.

כמו כן, נחתם מזכר הבנות לשיתוף פעולה בנושא תחבורה, שנועד לחלוק ידע ונסיון בתחומי התחבורה שונים, ולהרחיב את שיתופי הפעולה בין שתי המדינות בכל הנוגע לתחבורה ציבורית, ניהול נמלי התעופה והים, אבטחת התחבורה היבשתית וימית וכן שיתוף הסקטור הפרטני בענף התחבורה.

הסכם התעופה בין שתי המדינות בוטל לפני יותר מעשור שנים בגלל חילוקי דעות בין ישראל לקנדה לגבי הhקף הטיסות. חברת אל על הייתה אז עדיין חברה ממשלתית וחששה מתחרות מול חברת התעופה הקנדית.

יחסי התעופה הושתתו מאז על פרוטוקולים של שיחות בין מנהלי התעופה האזרחיים של שתי המדינות אשר קבעו במשורה את מספר הטיסות השבועי והיעדים המותר איליהם תוכל חברה אחת מכל מדינה לטוס. לפני כשנתיים נחתם בראשי תיבות, הסכם תעופה המהווה בסיס להסכם התעופה החדש עליו יחתמו הערב, במלון המלך דוד בירושלים, שרי התחבורה של המדינות.

חברת אייר קנדה מבצעת כיום טיסה יומית בקו נתב"ג-טורונטו ויש לה זכויות טיסה גם למונטריאול. בשנה האחרונה שידרגה חברת התעופה הקנדית את מטוסה בקו לישראל וממנה והציבה עליו מטוס בואינג חדש מדגם 787 בעל קיבולת מושבים גדולה יותר. אל על מבצעת החורף שתי טיסות לשבוע בקו נתב"ג-טורונטו.

על פי נתוני רשות שדות התעופה (רש"ת) טסו כ-147.7 אלף נוסעים בין ישראל לקנדה וממנה ב-2014 - גידול של כ-5% לעומת 2013.

שר התחבורה ישראל כץ אמר הערב בטקס החתימה, כי "קנדה היא ידידת אמת של מדינת ישראל. ראש ממשלת קנדה ביקר כאן בדיוק לפני שנה והביע את תמיכתו העמוקה ומעוררת ההתפעלות בישראל ועל כך אנו אסירי תודה".

טורונטוצילום: AP

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום