אל על משכה את העתירה נגד ועד הטייסים על ביזיון ביה"ד לעבודה

(עדכון) מנכ"ל אל על: "הצעד נועד להימנע מהמשך הדיאלוג וניהול יחסי העבודה באמצעות ביה"ד" ■ במתן העדות של אחד הטייסים שביטל טיסה עקב עייפות, אמר כי אכן לא קיבל הוראה מיו"ר ועד הטייסים שלא לבצעה

זוהר בלומנקרנץ

חברת אל על משכה את העתירה נגד ועד הטייסים והיו"ר קברניט ניר צוק על ביזיון בית הדין לעבודה. העתירה החלה לדון ביום שישי שעבר בביה"ד האזורי לעבודה בת"א ונקבע כי הדיון יימשך בשבוע הבא, ב-26 לינואר. אתמול (ד') נכנסו לתוקף צווי מניעה זמניים למניעת המשך שיבושי הטיסות ע"י הטייסים בחברה.

באגרת אישית לטייסים כתב מנכ"ל אל על, דוד מימון, כי "לאור החלטתו של בית הדין לעבודה (שהוציא כאמור צווי מניעה חדשים ז.ב.), ועל מנת להימנע מהמשך הדיאלוג וניהול יחסי העבודה באמצעות בית הדין, הנחיתי את עורכי הדין של החברה למשוך את הבקשה שהגישה החברה לפי פקודת ביזיון בית משפט".

תא טייס, טייסי אל -על
צילום: רויטרס

מימון המשיך והסביר בפנייתו לטייסים, כי "זאת, מתוך הבנה ואמון שהצווים שהוציא בית הדין יקוימו על ידי נציגי הטייסים בנציגות העובדים ועל ידי כל אחד מהם באופן מלא, תוך שמירה על שקט בחברה וכדי לאפשר את פעילותה הסדירה".

הדיון הראשון בביה"ד האזורי לעבודה בת"א התמקד ביום שישי שעבר, בתביעת הנהלת אל על את ועד הטייסים על ביזיון בית המשפט, בכך שלא דאגו לקיים לכאורה את צווי בית הדין הקודמים למנוע שיבושי טיסות על ידי הטייסים.

מטוסי אל על
צילום: אי־פי

מדובר היה במהלך חריג ויוצא דופן בו הנהלת אל על תבעה את כל חמשת נציגי ועד הטייסים, כולל יו"ר ועד הטייסים, קברניט ניר צוק, באופן אישי ותבעה מהם לשאת בהוצאה הכספית של הנזקים אשר נגרמו לחברה עקב שיבושי הטיסות וכן את הוצאות המשפט.

הנהלת אל על הביאה כעדים את סמנכ"ל כוח האדם, חנן מטסרו, ואת מנהל הצבת צוותים יוסי ביטון, וכן הציגה רשימה שמית של הטייסים אשר לכאורה סירבו לטוס. העדים עברו חקירה נגדית מצד באי הכוח המשפטיים של הטייסים. כמו כן מסרו עדות יו"ר ועד הטייסים וכן טייס אשר העיד כי לא ביצע את הטיסה האחרונה מארה"ב לישראל, לא בגלל עיצומים, אלא מפני שהתבקש להקדים את ביצועה בזמן שהיה עדיין בתקופת המנוחה, ולכן הטיסה נדחתה בגלל בטיחות ולא בשל עיצומים. במתן העדות התברר, כי אכן לא היה תיאום מוקדם וכי לא קיבל הוראה מיו"ר ועד הטייסים שלא לבצעה.

אמש (ד') בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, בראשות השופט דורי ספיבק, נעתר לבקשת אל על והוציא צווים זמניים המורים להסתדרות, לנציגות העובדים ולנציגי הטייסים, לבטל כל הוראה ארגונית שנתנו לטייסי אל על לשבש את טיסותיה, לרבות בדרך של חוסר היענות ואי זמינות. זו הפעם השנייה מתחילת החודש שביה"ד לעבודה נדרש לצווים מסוג זה בעקבות שיבושי הטיסות בחברה.

בעקבות הפסיקה שלח היום (ד') מנכ"ל אל על, דוד מימון, אגרת אישית חדשה, שלישית במספר מאז תחילת החודש, לעובדי החברה ולטייסים, הקוראת להם לכבד את הצווים במלואם ולפעול בשיתוף פעולה לקיומן הסדיר של טיסות החברה.

בית הדין הורה עוד להסתדרות, לנציגות העובדים ולנציגי הטייסים, "לוודא קיומו של שקט תעשייתי מוחלט ועבודה מלאה ותקינה", ואסר על כל אחד ואחד מטייסים החברה להשתתף בעיצומים. עוד הוסיף, ששיקול הבטיחות לא יכול לאפשר לוועד אצ"א (אנשי צוות אויר – וועד הטייסים ז.ב.) לנקוט צעדים ארגונים קולקטיביים "מוסווים" בדרך כזו או אחרת, כפי שנעשה כאן, תוך שימוש מובהק לרעה בזכות האישית הנתונה לכל טייס לסרב לבקשת החברה לאייש טיסה ספציפית.

ביה"ד קבע, כי הנהלת אל על הוכיחה ששעות ספורות לאחר ששלח קברניט ניר צוק - בכיר נציגי אצ"א (אנשי צוות אוויר) בנציגות העובדים (יו"ר ועד טייסי אל על ז.ב.) - את מכתבו מיום 31.12.2014 אליו התייחס בית הדין כמנוסח בטון לוחמני, פחת בצורה דרסטית שיעור ההיענות של הטייסים לביצוע טיסות באופן שאילץ את החברה לדחות ולבטל מספר לא מבוטל של טיסות.

עוד נאמר בהחלטה, כי התמונה הכוללת המצטיירת היא תמונה ברורה של עיצומים המיועדים להפעיל לחץ על ההנהלה. בהתייחסו למכתבו של קברניט צוק, כתב ביה"ד: "האם לא ברור לכל מי שקורא את הדברים, שלפנינו דרישה מאורגנת של וועד אצ"א לשיפור תנאי עבודת הטייסים תוך אמירה קטגורית שאם לא ישופרו התנאים באחת, הטייסים יישארו בטרקלין ביתם? האם ניתן ברצינות להתייחס לאמירות של וועד אצ"א בפנינו שהטייסים אינם פועלים בצורה קולקטיבית על פי אותה הוראה אלא רק לא מגלים נכונות – איש איש כביכול בצורה אינדיבידואלית – למאמץ מיוחד ולוויתורים על זכויותיהם ועל תוכניות שקבעו לזמנם הפנוי, לאור יחסה הלא טוב של ההנהלה איליהם? לדעתנו התשובה הברורה היא לא".

ביה"ד גם קבע, כי חיזוק משמעותי לכך שמדובר בפעילות ארגונית מתואמת ניתן למצוא לכך שבשנים האחרונות עשו לעצמם הטייסים שיטה לשבש את טיסות החברה בכל פעם שהם מבקשים להפעיל לחץ על ההנהלה.

מחברת אל על נמסר, כי ביה"ד קיבל את טענות חברת אל על וקבע כי אין הטייסים רשאים לעשות דין לעצמם: "כך נכון לגבי כל קבוצת עובדים מאורגנת ונכון שבעתיים שעה שמדובר בקבוצת עובדים, שגם אם נכונה טענתה שתנאי העסקתה אינם 'מרקיעי שחקים', הרי שאין ספק שהיא ניצבת בראש הפירמידה".

טייס בכיר בחברת אל על: "מנכ"ל אל על, דוד מימון, נקט שיטה של שימוש בבתי המשפט, כדי להביא ל'שקט תעשייתי' בחברה. מהר מאוד הוא למד, כי ביהמ"ש לא יביא לו את השקט שהוא מבקש. הטייסים לא נקטו עיצומים. הם כיבדו ויכבדו כל החלטה של כל בית משפט. המציאות של שיבוש בלוח הטיסות נובעת ממחסור חמור בטייסים, בעיקר בציי המטוסים מדגמי בואינג 777 ו-747. לפיכך, ייתכן שהשיבושים יימשכו גם אחרי החלטת ביהמ"ש וקיומה ע"י הטייסים. זאת בגלל תכנון והתנהלות כושלים של ההנהלה בחודשים האחרונים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker