ישראייר במו"מ עם דויטשה בנק לקבלת הלוואה של כ-85 מיליון דולר

המימון מיועד למיחזור חוב שנלקח מלאומי לרכישת ארבעה מטוסים, ולרכישת מטוס איירבאס נוסף בעלות של 40 מיליון דולר

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברת ישראייר מקבוצת אי.די.בי תיירות, מנהלת מו"מ מתקדם עם בנק זר, למחזור חוב של 60 מיליון דולר ללאומי - כך עולה מתשקיפה של חברת אי.די.בי פיתוח שפורסם שלשום. חוב זה נלקח לרכישת שני מטוסים מסוג איירבאס A320 ולרכישת שני מטוסים מסוג ATR72 המשמשים את החברה לביצוע טיסות הפנים בקו לאילת.

ל–TheMarker נודע שישראייר מנהלת את המגעים מול דויטשה בנק שמנוהל על ידי בועז שוורץ. ההלוואה שאמורה דויטשה בנק לתת לישראייר שמנוהלת על ידי אורי סירקיס, נועדה לממן גם את רכישתו הקרובה של מטוס שלישי מסוג איירבאס A320 כך שהיקפה הכולל של ההלוואה צפוי להגיע ל–85–90 מיליון דולר, כשללאומי יישאר נתח קטן. ישראייר הפקידה בעבר 8 מיליון דולר בחברת איירבאס, לצורך הבטחת הספקתו של המטוס, שעלותו צפויה להגיע ל–40 מיליון דולר. מרכיב ההון העצמי שתידרש ישראייר להשקיע ברכישת המטוס צפוי להגיע ל–12 מיליון דולר. ההלוואה שתקבל ישראייר מדויטשה בנק תהיה לטווח של 5–7 שנים ותישא ריבית דולרית של 5%.

העובדה שישראייר מנהלת מגעים למיחזור החוב הבנקאי, שמועד פירעונו נדחה מקיץ 2013, נובעת בעיקר משיפור באיתנותה הפיננסית ובמצב עסקיה. אי.די.בי תיירות המירה הלוואות שנתנה לישראייר בסכום של 158 מיליון שקל לשטרי הון. ישראייר סיימה את ינואר־ספטמבר 2014, בהפסד של 7.7 מיליון שקל, בהשוואה להפסד של 6.4 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב–2013. זאת, על אף שהכנסותיה ירדו בתקופה זו ב–11.4% ל–667 מיליון שקל, כתוצאה ממבצע צוק איתן שנמשך 50 יום על הביקושים לטיסות ולשירותי תיירות. למרות השפעת המבצע, הצליחה פעילות התעופה של ישראייר (בניגוד לפעילות סיטונאות התיירות) להציג גידול של 7.7% ברווח התפעולי התזרימי ל–47 מיליון שקל, שהיו 17.7% מהכנסותיה מתעופה בתקופה זו.

אל על ישראייר מטוסים
אל על ישראייר מטוסיםצילום: אלון רון

אי.די.בי תיירות חתמה בסוף דצמבר 2014 על הסכם הבנות למכירת אחד מתחומי הפעילות של קבוצת התיירות. בימים אלה היא מנהלת מו"מ לעריכת הסכם סופי. אי.די.בי תיירות מצויה גם במגעים עם קרן סקיי להסדרה של התשלומים לקרן, שמנוהלת על ידי צבי יוכמן, כולל דמי הצלחה בגין שירותי הניהול שנתנה קרן סקיי לאי.די.בי תיירות מאוגוסט 2010 ועד לאפריל 2014. אי.די.בי תיירות גילתה במסגרת הדו"חות הכספיים של אי.די.בי פיתוח ל–2013 שהפרישה 17.1 מיליון שקל בגין דמי ההצלחה שמגיעים לקרן סקיי. שני הצדדים היו אמורים לסכם את הסכום הסופי של דמי ההצלחה עד 30 באפריל 2014 אבל עד כה לא הגיעו להסכמה. אי.די.בי תיירות פרעה את יתרת ההלוואה שקיבלה מקרן סקיי בסכום של 70 מיליון שקל באוגוסט 2013.

בתוך כך נודע כי ישראייר בוחנת אפשרות לרכוש מטוס נוסעים נוסף מדגם איירבאס A-320. החברה פנתה ליצרנית המטוסים איירבאס, בבקשה לרכוש שורת מושבי מחלקת עסקים למטוסיה, כדי לשפר את יכולתה להתמודד על מכרזי הטיסות המיוחדות של ראש הממשלה לאירופה. זאת, כחלק מהפקת לקחים מהמכרזים על טיסותיו האחרונות של ראש הממשלה לאירופה. החברה הפסידה לאל על במרכז על הטסת ראש הממשלה לאירוע הזיכרון האחרון לחללי הטרור בפריס, בין השאר עקב מוגבלותה להתמודד במכרזי הטיסות, שדרשו לעתים קרובות מושבי מחלקת עסקים בטיסה.

ל–TheMarker נודע אתמול כי ישראייר גם ביקשה מאיירבאס לעדכן את הרישיונות של שני מטוסי האיירבאס שברשותה, אף הם מדגם איירבאס A-320, כדי שניתן יהיה להתקין בהם את מושבי מחלקת העסקים. זאת כדי להתאימם לתנאי המכרז של טיסות רה"מ לחו"ל.

מנכ"ל ישראייר: "הפכנו לבית ספר 
לטיסה של אל על"

מנכ"ל חברת התעופה ישראייר, אורי סירקיס, מותח ביקורת חריפה על חברת אל על, וטוען, כי "יחסי העבודה באל על יוצרים ביקוש מדומה לטייסים". אתמול נחשף ב–TheMarker כי בצל שיבושי הטיסות והעיצומים החלה אל על לגייס עוד 50 טייסים, בנוסף למספר דומה של טייסים שהחלה לקלוט ב–2014.

"החברות הישראליות נאבקות בתחרות גלובלית, ההולכת ומתעצמת. במקום לאחד כוחות ולהתמזג, ישראייר וארקיע הפכו לבתי הספר לטיסה של אל על. כבר כיום יותר מ–10% מטייסי אל על הם בוגרי ישראייר", אמר סירקיס.

"הביקוש המדומה שנוצר כיום, שמקורו בחוסר הסכמה על תנאי התעסוקה באל על, יוצר מצב שלפיו אנחנו נדרשים לקלוט טייסים, להכשירם, ולתת להם לעבור לאחר זמן קצר לאל על". סירקיס ציין עוד כי "בכוונת החברה לקלוט מטוס איירבאס שלישי ב–12 החודשים הקרובים, כך שחלק מהטייסים החדשים ייחלו בהסבה מהירה לטיסה באיירבוס, ואלו שנשארו יוסמכו לקברניטאות בפרק זמן מהיר. עם זאת, לאורך זמן כולם ייפגעו מכך. העלויות הגבוהות לא יאפשרו לחברות הישראליות להתחרות, חלק מהנתיבים ייסגרו, והטייסים יטוסו פחות שעות. טוב היה אילו מסלול ההכשרה של התעופה הישראלית היה מתחיל בחברת לואו קוסט".

מאל על נמסר: "איננו מגיבים על הדברים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker