"ביטול הטיסות היה בלתי נמנע. הטייסים לא עונים לטלפונים"

כ–20 טיסות של חברת אל על בוטלו או נדחו בשבועיים האחרונים - בגלל מאבק הטייסים בהנהלה ■ הטייסים טוענים: "יש מחסור חמור בכוח אדם ויותר מדי שעות טיסה" ■ אל על: "יש מספיק טייסים כדי לבצע את המשימות כמו בחורף שעבר"

זוהר בלומנקרנץ

שיבושי הטיסות באל על נמשכים מזה כשבועיים עם ביטולי טיסות ברגע האחרון בעקבות מאבק הטייסים בהנהלה על הסכם עבודה קיבוצי חדש בחברה, שינציח את תנאי השירות ושכר הטייסים. עד כה, בוטלו או שובשו מסיבות אלה כ–20 טיסות. בינתיים, מחליפים הצדדים האשמות - אך הפגיעה בחברה נמשכת.

הנהלת אל על טוענת, כי במאבקם מפרים הטייסים צווים של בית הדין האזורי לעבודה, שאוסר עליהם לנקוט בעיצומים. בנוסף, מנסה ההנהלה לחסוך בהוצאות ולקצץ בהטבות שמהם נהנו הטייסים עד כה. ביניהן, למשל, שדרוגים בטיסות שלא בתפקיד. ואולם, הטייסים מאשימים את ההנהלה במחסור בטייסים שפוגע בניהולה התקין של החברה, ודורשים בנוסף, מושב במחלקת העסקים כאשר הם טסים בתפקיד או שלא בתפקיד; את הזכות לקבוע ולהושיב נוסעים אשר הם חפצים ביקרם, על בסיס מקום פנוי, במחלקת העסקים; ושיותר להם ליהנות ולהיכנס לטרקלין העסקים של החברה.

בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב נדרש שלשום לדון בפעם השלישית בשיבושי הטיסות באל על. זאת, לאחר שהנהלת החברה פנתה שוב לבקש את עזרת בית המשפט. ואולם, הדיון לא הסתיים ונקבעה ישיבה נוספת לעוד שבוע.

צילום: רויטרס

"מחסור חמור ומטריד של טייסים, ובעיקר קצינים ראשונים, מלווה את אל על כבר מספר חודשים", טען יו"ר ועד טייסי אל על, ניר צוק. "כמות הטיסות הלא מאוישות גדולה מדי, ולא נעשה כל ניסיון למצוא פתרון ראוי למצב זה. מתסכל מאוד לשמוע שוב ושוב, שהנהלת אל על מאשימה את הנושאים בנטל בעיצומים - בשעה שהמחסור נובע מתכנון לקוי והיערכות לא נכונה", הוסיף.

לעומת זאת, טענו בהנהלה, כי אין כלל מחסור בעובדים, ואף הציגו נתונים לפיהם הטייסים טסים בעונת החורף השנה פחות שעות בחודש, לעומת העונה המקבילה אשתקד. מהנתונים שהציגה אל על עולה כי תכנון שעות הטיסה בצי מטוסי הבואינג מדגם 747 היה בינואר 2014 כ–86 שעות בממוצע לקברניט בחודש, ואילו השנה היו 83 שעות בממוצע; קצינים ראשונים בצי מטוסי הבואינג 747 טסו 115 שעות לחודש בחורף 2014 בממוצע, ואילו בחורף 2015 טסו 103 שעות בממוצע לחודש; בצי מטוסי הבואינג 737 קברניטים טסו בחורף אשתקד 94 שעות בממוצע בחודש, ואילו בחורף הנוכחי 86 שעות בממוצע לחודש; וקצינים ראשונים באותו צי מטוסים טסו 95 שעות בממוצע לחודש בחורף 2014, לעומת 89 שעות בממוצע לחודש בחורף השנה.

"בחברת אל על יש מספיק טייסים כדי לבצע את כל המשימות כמו בחורף שעבר. שעות הטיסה המתוכננות אינן גדולות יותר מאשר אלה שבוצעו ב–2014", אמר סמנכ"ל המסחר, שלי זהבי. לדבריו, "אל על קיימה ב–2014 קורס טייס ל–24 טייסים, שסיימו את הקורס, וכרגע מתקיים קורס לעוד 50 קצינים ראשונים חדשים. החברה הכשירה כעשרה קברניטים ב–2014, ומקיימת כעת שני קורסי קברניטאות ב–2015".

בסך הכול, מעסיקה אל על כ–540 טייסים, מהם 315 קברניטים ו–225 קצינים ראשונים, שמטיסים צי של 40 מטוסים, מדגמי בואינג 747, 767, 777 ו–737.

ראשית המחלוקת 
בין הצדדים

צילום: דודו בכר

חוזה העבודה של חברת אל על מתיר לתכנן 85 שעות טיסה בחודש לטייס, אך בפועל לוח הטיסות המלא של החברה מצריך מספר שעות ממוצע גבוה יותר. לפיכך נשארות טיסות לא מאוישות, שאליהן מתבצעת קריאה מיוחדת של הטייסים. בדרך כלל הטייסים לא מתלוננים, ואף שמחים לבצע את הטיסות, שמאפשרות להם להגדיל את הכנסתם החודשית.

ואולם, בצל עימות הטייסים מול ההנהלה בחודש האחרון, נפגעות אותן טיסות בלתי מאוישות. כך, בין היתר, מכריזים קברניט או קצין ראשון על מחלה ולא מתייצבים לטיסה המתוכננת - אלא שאז מסתבר, כי לא ניתן לאתר טייסים אחרים לבצעה.

במקרים אחרים, טוענים בחברה, כי חלק מהטייסים לא עונים לפניות בטלפון, ואף לא פותחים את הדלת לצורך קבלת מברק קריאה להתייצבות. לכן נאלצת החברה לבטל את הטיסה או לחכור מטוסים על צוותיהם מחברות תעופה ישראליות אחרות.

השיבושים נמשכים 
ביתר שאת

גם בסוף השבוע האחרון המשיכו השיבושים לפגוע בלוח הטיסות של אל על. ביום חמישי המריאו שלוש טיסות UP מנתב"ג לפראג, קייב ובודפשט, באמצעות מטוסי ארקיע וישראייר, המתחרות. היתה זו הפעם השלישית בשבוע שעבר, שאל על נאלצה לחכור מטוסים ואנשי צוות אחרים כדי להוציא את הטיסות - מפני שלא הצליחה לאייש את מטוסיה.

בנוסף, נאלצה החברה לבטל טיסה נוספת, שלישית במספר בתוך יומיים, מארה"ב לישראל: טיסה מספר 028 שהייתה מתוכננת להמריא מניו ארק ולנחות שלשום ב–06.50 בבוקר בנתב"ג. הטיסה בוטלה לאחר שהמטוס שבאמצעותו היה צריך לבצע את הטיסה החוזרת מארה"ב לא המריא יום קודם לכן לדרכו מישראל, שוב, בגלל היעדר צוות טייסים.

באמצע השבוע בוטלה במפתיע טיסת אל על מספר 002 שעמדה להמריא מארה"ב לישראל - לאחר שאחד הטייסים התלונן על עייפות. זאת, לאחר ששבוע לפני כן, שבו טייסי החברה להפעיל את טיסות החברה כסדרן בצו בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, אחרי יומיים של שיבושים בלוח הטיסות של החברה. לבסוף, המריאה הטיסה מארה"ב באיחור של כחמש שעות מהמועד המקורי.

מלחמה בבית הדין ו"ביזיון בית המשפט"

הדיון שלשום התמקד בתביעת הנהלת אל על את ועד הטייסים על ביזיון בית המשפט לכאורה - בטענה שהטייסים לא דאגו לקיים את צווי בית הדין הקודמים, שמורים עליהם למנוע שיבושי טיסות.

מדובר במהלך יוצא דופן, שכן הנהלת אל על ביקשה לתבוע את כל חמשת נציגי ועד הטייסים, כולל יו"ר הוועד, הקברניט ניר צוק, באופן אישי - ובכך דרשה מהם גם לשאת בהוצאה הכספית של הנזקים אשר נגרמו בעקבות שיבושי הטיסות, וכן לשם גם בהוצאות המשפט.

הנהלת אל על הביאה כעדיה את סמנכ"ל כוח האדם, חנן מטסרו, ואת מנהל הצבת הצוותים, יוסי ביטון, וכן הציגה רשימה שמית של הטייסים אשר לכאורה סירבו לטוס. הם עברו חקירה נגדית מצד באי הכוח המשפטיים של הטייסים.

כמו כן, מסרו עדות יו"ר ועד הטייסים, וכן טייס אשר העיד, שלא ביצע את הטיסה האחרונה מארה"ב לישראל לא בגלל עיצומים - אלא מפני שהתבקש להקדים את ביצועה בזמן שהיה עדיין בזמן המנוחה המגיע לו על פי חוק. ואכן, במתן העדות התברר, כי לא היה תיאום מוקדם עם הטייס, וכי הוא לא קיבל הוראה מיו"ר ועד הטייסים שלא לבצע את הטיסה.

מוקדם יותר, בתחילת ינואר פנתה הנהלת אל על לבית הדין לעבודה, והתלוננה על "תופעה של ירידה מטיסות, אי־זמינות של טייסים, חוסר היענות וסירובים חוזרים ונשנים לשיבוץ לטיסות השונות".

צעד זה לא עזר, ומאז ועד היום נדחו למעלה מעשר טיסות. וזאת, למרות שהחברה ביקשה מבית הדין להוציא צווים זמניים שיורו להסתדרות ולנציגויות העובדים על שקט תעשייתי, ושיאסרו שיבושי עבודה או עיצומים כלשהם.

בדיון שהתקיים ב–4 בינואר נעתר בית הדין לבקשת החברה, והורה על מתן צווים ארעיים עד לקיום דיון במעמד שני הצדדים. "טייסי אל על יהיו מודעים באופן הברור ביותר לחובתם למלא את עבודתם", נכתב בצו, שהורה על ביטול כל הוראה ארגונית שניתנה בקשר לשביתה או לעיצומים ושיבושים כלשהם בעבודה, לרבות קיומה של חוסר היענות ואי־זמניות.

שלשום, ערב הפנייה של הנהלת החברה לבית הדין, כתב מנכ"ל אל על, דוד מימון, באגרת אישית לציבור הטייסים ועובדי החברה: "אני רואה בנציגי הטייסים את האחראים לקיום עבודה סדירה, הקפדה על ביצוע של צווי בית הדין לעבודה וסיוע באיוש הטיסות - תוך שמירה על 'שקט תעשייתי', וקיום הטיסות כסדרן. בכוונתי לפעול בכל הכלים העומדים לרשותנו על מנת לוודא שכל הטיסות יבוצעו כסדרן, ושאיש לא יפר את החוק או את צו בית הדין".

"מצרים על פגיעה בלקוחות החברה"

יו"ר ועד הטייסים באל על מייחס את המחסור בטייסים לעניינים הקשורים בבטיחות הטיסה. לטענתו, הטייסים לא מוכנים לבצע טיסות כאשר הם סובלים מעייפות, שנובעת, לדבריו, בגלל לוח טיסות עמוס מדי.

בתגובה, אמר סמנכ"ל המסחר בחברה, שלי זהבי: "אל על מצרה על הסבל הרב שנגרם לציבור לקוחותיה כתוצאה מעיצומים הננקטים ע"י טייסי החברה, שאינם עונים לטלפונים ולא ניתנים להשגה לביצוע הטיסות. לאל על נגרמים נזקים כספיים חמורים מזה תקופה ארוכה. החברה מעריכה מאוד את ציבור הטייסים, שהוא ציבור איכותי הנרתם למשימות רבות, ומקווה שהעיצומים ייפסקו במהרה והחברה תשוב לעבודה תקינה שתמנע סבל מציבור לקוחותיה ותאפשר לה להתמודד עם האתגרים העומדים לפתחה כגון: מדיניות השמיים הפתוחים והתחרות ההולכת ומחריפה".

עד כה, לא הצליחה הנהלת אל על לעצור את שיבושי הטיסות. למרות איסור בית הדין, ממשיכים הטייסים לטעון כי לא מדובר כלל בעיצומים אלא בהחלטות מקצועיות אשר הזכות להן שמורה להם באשר ליכולתם לבצע את הטיסה באופן בטוח. משום כך, קצרה למעשה ידו של בית הדין לכפות על הטייסים שלא לבטל טיסות. ואולם, הצטברות הביטולים עשויה להמשיך ולהסב נזק כספי גדול לחברה, ולפגוע בציבור הטייסים מצד שני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker