טייסי אל על ממשיכים בעיצומים: טיסה 001 לניו יורק לא תצא גם הבוקר

(עדכון) יו"ר ועד עובדי אל על הודיע הבוקר על התפטרותו וזאת לאחר חודש אחד בלבד בתפקיד ■ הנהלת אל על: "למרות החלטת ביה"ד, ממשיכים הטייסים לשבש את לוח הטיסות"

זוהר בלומנקרנץ

השיבושים בטיסות אל על נמשכים גם היום, טיסה 001 לניו יורק שהיתה צריכה לצאת אתמול בחצות לא תצא גם הבוקר בגלל מחסור בטייסים. הדיון בבית הדין האזורי הסתיים אמש כאשר השופט ביקש מהטייסים להפעיל את הטיסות, אך אלה הסבירו כי אינם יכולים לעשות זאת בגלל מחסור בכח אדם.

מהנהלת אל על נמסר כי "לצערנו, למרות החלטת בית הדין לעבודה מאמש, שקראה לטייסים לחזור מיד לעבודה סדירה, ממשיכים הטייסים לשבש את לוח הטיסות. אל על מתנצלת על הפגיעה בלקוחותיה ועושה כל שביכולתה למצוא פתרונות חלופיים לנוסעים ולהחזיר את הטיסות לסדרן".

הטיסות שבוטלו אמש בגלל עיצומי הטייסים – הטוענים למחסור בכוח אדם – המריאו הבוקר (ב') כסדרן מנתב"ג. עם זאת, בשל השינוי בלוח הזמנים ייגרמו עיכובים בחזרה של שתי טיסות מאירופה.

לטענת הנהלת אל על, נאלצה בתקופה האחרונה להתמודד עם שיבושים בלוחות הזמנים ובהצבות המטוסים עקב, "אי זמינות מכוונת של טייסים וחוסר נכונות מצדם לבצע טיסות מסוימות".

מתוך דאגה ללקוחות החברה וללוח הזמנים הסדיר של החברה, ביקשה אל על מבית הדין להורות להסתדרות ולנציגויות העובדים לוודא קיום שקט תעשייתי ולאסור שיבושי עבודה או עיצומים כלשהם.

"עד היום הצליחה הנהלת אל על למנוע פגיעה משמעותית בלקוחות החברה ע"י שינויים של הרגע האחרון בהצבת המטוסים והצוותים ואולם כל שינוי כזה הסב לחברה נזקים כספיים וגרם לנוסעים עגמת נפש. אל על מתנצלת על הפגיעה בלקוחותיה ועושה כל שביכולתה למצוא פתרונות חלייפים לנוסעים", הסבירו בהנהלת החברה.

לעומת זאת, לטענת יו"ר ועד הטייסים, קברניט ניר צוק מחסור חמור ומטריד של טייסים ובעיקר קצינים ראשונים מלווה את אל על כבר מספר חודשים. "כמות הטייסות הלא מאוישות גדולה ללא ניסיון למצוא פתרון ראוי מצד ההנהלה. טייסי אל על ימשיכו לבצע את כל הטיסות הרשומות להם בבטיחות מרבית ואף מעבר לכך", אמר.

לדבריו, הנהלת החברה מנסה לפתור את מצוקת האיוש דרך בתי הדין ובאיומים משמעתיים במקום לטפל במחסור וביחסי העבודה המתדרדרים. "מתסכל מאוד לשמוע שוב ושוב שהנהלת החברה מאשימה את הנושאים בנטל בעיצומים, בשעה שהמחסור נובע מתכנון לקוי ומחסור חמור בכוח אדם", אמר.

יו"ר ועד אל על: "לא ניתן להמשיך ולפעול במצב הדברים הנוכחי"

יו"ר ועד עובדי אל על ליאור קזימירסקי הודיע הבוקר בבוקר במפתיע בישיבת מועצת העובדים על התפטרותו מהתפקיד. הוא נימק את התפטרותו במצבה של חברת האחזקות בנאמנות של עובדי אל על, בה הוא אמור לשמש מתוקף תפקידו גם כיו"ר התאגיד, כפי שנגלה אליו לאחר שנבחר לתפקידו.

במכתב ששלח היום (ב') לכל העובדים כתב קזימרסקי כי "עם כניסתי לתפקיד שמתי לנגד עיני מטרה לטפל בשני נושאים עיקריים: הראשון, חתירה להסכם עבודה ארוך טווח והשני, שאינו פחות בחשיבותו בעיני, הוא טיפול מיידי בשורת נושאים קריטיים שהוזנחו בשנים האחרונות".

אחד הדברים המרכזיים לדבריו היה מצבה של חברת האחזקות בנאמנות של עובדי אל על - חברה שהוקמה בשנת 2003 (התאיגד) ערב הפרטת החברה והנפקת מניותיה בבורסה בת"א.

זהו תאגיד שאליו הועברו מניות חברת אל על מהמדינה ערב ההפרטה - מניות אשר חולטו לפני מספר שנים על ידי בנק לאומי. "כיום אין בתאגיד מניות, כסף או נכסים, לקיים עצמו ולשלם חובותיו ובמצב זה יחד עם העובדה, כי אין לדירקטורים ביטוחים עצמיים, נוצר ככל הנראה הכרח לביצוע שינויים. חילוקי הדעות במועצת העובדים לגבי דרך הטיפול בתאגיד הביאו אותי למסקנה, כי לא ניתן להמשיך ולפעול במצב הדברים הנוכחי", כתב קזימרסקי.

מטוסי אל על בנתב"גצילום: אי־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker