סוף עידן? האיש ששולט ברש"ת התפטר, אך עשוי להיבחר מחדש

פנחס עידן, שמשמש יו"ר ועד עובדי רשות שדות התעופה 25 שנה במצטבר, הכריז על בחירות לראשות הוועד ■ הסיבה: רצון לזכות באמון מחודש של העובדים לקראת מו"מ על הסכם עבודה חדש בחברה ■ דו"ח המבקר האחרון: 25% מהעובדים ברשות - קרובי משפחה

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוהר בלומנקרנץ

ועד עובדי רשות שדות התעופה (רש"ת), בראשותו של פנחס עידן, החליט במפתיע להתפטר ולהכריז על בחירות חדשות. ל-TheMarker נודע כי ההחלטה על פיזור הוועד וקיומן של בחירות לוועד וליו"ר החדש שלו תובא מחר (ג') לאישור האסיפה הכללית של עובדי רש"ת. מדובר באחד מוועדי העובדים החזקים במשק.

"הוועד בראשותי מכהן כבר שלוש שנים", אמר היום עידן. "נותרה לנו עוד שנה אחת להשלמת קדנציה של ארבע שנים, עד לקיומן של בחירות חדשות. אולם, נוכח החילופים הצפויים בתפקיד יו"ר מועצת המנהלים של רשות שדות התעופה (רש"ת) והמשא ומתן על הסכם עבודה קיבוצי חדש ב-2015, החלטנו לפזר את הוועד הקיים ולהכריז על בחירות חדשות, זאת כדי שלא נהיה ועד מקרטע למשך שנה אחת בלבד, אלא ועד שיזכה לאמון חדש של ציבור העובדים למשך תקופה נוספת של ארבע שנים".

עידן הוסיף: "בכוונתי להתמודד ולהעמיד את עצמי לבחירה. אני לא כופה את עצמי על אף אחד. אם העובדים יחליטו שלא הייתי טוב בתפקיד, שיחליפו אותי".

פנחס עידןצילום: איליה מלניקוב

עידן מכהן בתפקיד יו"ר ועד עובדי רשות שדות התעופה (רש"ת) ברציפות משנת 2002. קודם לכן כיהן בתפקיד מ-86' ועד 99' אלא שאז עזב לתקופת צינון, שבמהלכה כיהן כראש עיריית לוד.

ועד עובדי רש"ת בראשותו של פנחס עידן מייצג את המספר הגבוה ביותר של עובדי רש"ת: כ-1,500 מעובדי הארגון, והוא החזק ביותר בחברה. ברש"ת ישנם שני ועדי עובדים אחרים. לאחד משתייכים המהנדסים, ההנדסאים והטכנאים. הוועד השני הוא ועד האקדמאים.

במרכזו של דו"ח מבקר המדינה האחרון, שפורסם לפני כשבועיים, עמדה תופעת הנפוטיזם, העסקת קרובי משפחה, ברש"ת. הדו"ח חשף כי שלושה מבני משפחת עידן מכהנים בוועד עובדי רש"ת: פנחס עידן עצמו, מרדכי עידן – אחיו של פנחס, ויוסי בן שחר שהוא אחיינם. נוסף על כך, לפנחס עידן יש לפחות 15 קרובי משפחה המועסקים כעובדים קבועים ברש"ת.

עידן לא היה לבד. הביקורת העלתה, כי שיעור ההעסקה של עובדים שיש להם קרובי משפחה ברש"ת הוא 25%. נכון למאי 2013 קיימים ברש"ת 389 קשרי משפחה, מתוך 1,571 מועסקים. עם זאת, מציין הדו"ח כי נתון זה מצביע על ירידה בשיעור המועסקים שהם קרובי משפחה, לעומת השיעור בביקורת הקודמת שעמד על 35%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker