חברות התעופה טרם קיבלו תשלום עבור חילוץ הישראלים מטורקיה ב"צוק איתן"

אתמול בוטל ברגע האחרון הדיון בצוות בינמשרדי מיוחד בפיצויים לענף התעופה שלא נכלל בחבילת הסיוע שאישרה הממשלה לתעשיית התיירות ■ חברות התעופה הישראליות: פיצוי בסך 80 מיליון שקל אינו מספיק

זוהר בלומנקרנץ
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מכה כפולה לענף התעופה: חברות התעופה הישראליות טרם קיבלו ממשרד התחבורה תשלום בסך כ-3 מיליון שקל עבור טיסות חילוץ הישראלים מטורקיה במבצע צוק איתן, על אף שעברו מאז כחודשים. בנוסף, הדיון בדרישות חברות התעופה לפיצויים בגין מבצע צוק איתן, שהיה קבוע לתחילת השבוע (א') בוטל ברגע האחרון.

צוות בינמשרדי מיוחד, בראשותו של מנכ"ל משרד התחבורה, עוזי יצחקי, צפוי היה להתכנס בראשונה כדי לדון בדרישות חברות התעופה לפיצויים בגין מבצע צוק איתן. זאת, לאחר שבחבילת הסיוע - בסך כחצי מיליארד שקל, שאישרה הממשלה, ערב חג ראש השנה לתעשיית התיירות, לא נכלל סיוע לענף התעופה, על אף שבתוכנית המקורית ניכלל סעיף סיוע לענף התעופה בסך 80 מיליון שקל.

נמל התעופה בן גוריון צילום: אבישג שאר-ישוב

מבדיקה שהשלים דה מרקר עלה, כי משרד התחבורה לא העביר עדיין לחברות התעופה אל על, ישראייר וארקיע את התשלום בסך כ-3 מייליון שקל, עבור טיסות החילוץ של ישראלים מטורקיה במהלך ימי מבצע צוק איתן. זאת על אף שעברו מאז כחודשיים.

מדובר בתמורה כספית עבור "רכבת אווירית" שנמשכה כשלושה ימים להטסת כ-3,000 ישראלים שלא יכלו לשוב מטורקיה, לאחר שחברות התעופה הזרות ובכללן חברות התעופה הטורקיות כמו טורקיש איירליינס, הפסיקו זמנית את טיסותיהן לנתב"ג עקב ירי הטילים. שר התחבורה, ישראל כ"ץ ארגן אז מבצע חילוץ מיוחד והתחייב כי משרדו יישא במלוא הוצאות ההטסה בסכום כולל של כ-3 מיליון שקל. למרות הזמן הרב שעבר מאז ופניותיהן של חברות התעופה, טרם הועבר התשלום.

בנוסף, למנהלי חברות התעופה והארגון הבינלאומי של חברות תעופה – יאט"א בישראל שהוזמנו לדיון ביום ראשון על דרישות הפיצויים , לא נמסרה סיבת ביטול הישיבה של הצוות הבין משרדי. כמו כן לא נקבע עדיין מועד חדש לכינוסה של הוועדה הבין משרדית

בענף התעופה הביעו דאגה מביטול הישיבה וסחבת חדשה בדרישות הפיצויים של ענף תעופה בגין מבצע צוק איתן. כמו כן הובע חשש על שטרם שולמו הכספים שהובטחו לחברות התעופה הישראליות, ע"י משרד התחבורה, בגין חילוץ הנוסעים הישראליים מטורקיה, במהלך הפסקת הטיסות של חברות התעופה הזרות בזמן המלחמה.

"אנו סומכים על משרד התחבורה, כי יימצא הדרך לשפות התעופה הישראלית לא רק על הטיסות החילוץ שטרם שולמו אלא אף על הנזקים הישירים שנגרמו בהוראות רשות התעופה האזרחית (רת"א) וכוחות הביטחון ובהם הארכת נתיבים, דמי ביטול, המתנות באוויר, מעבר שדות תעופה ועוד. אנו מאמינים שביטול הדיון היום הינו תוצאה של עומס שנוצר בעקבות החגים ומקווים למועד פגישה חדש בקרוב", אמר לדה מרקר מנהל בכיר בענף התעופה הישראלי שביקש שלא להזדהות.

בצוות הבין משרדי הקבוע נציגים של משרד התיירות, משרד הכלכלה, משרד האוצר, ורשות התעופה האזרחית (רת"א).

ערב כינוסה של הממשלה ועוד לפני אישור תוכנית הסיוע, בלא ענף התעופה, פנו חברות התעופה הישראליות לשר התחבורה, ישראל כץ, בדרישה לפיצוי גבוה מ-80 מיליון שקל שנקבע לענף התעופה במקור, בתוכנית הסיוע לענפי התיירות והתעופה בעקבות מבצע צוק איתן.

מנכ"ל משרד התיירות אמיר הלוי, שעמד בראש הוועדה לתוכנית הסיוע אמר לדה מרקר, כי "במסגרת בחינת הסיוע לענף התיירות הכללנו ענפים רבים וחשבנו שגם ענף התעופה ספג מכה קשה והממשלה חייבת להתייחס לכך. לתעופה האזרחית חשיבות אסטרטגית ועסקית, המהווה בסיס לכל חזון להגדיל את מספר הבאים ארצה".

לדבריו, "היתה התנגדות של משרד האוצר לסעיף זה של סיוע בסך 80 מיליון שקל לענף התעופה – הסעיף היחיד שלא הגענו עליו להסכמה. בכוונתנו להתייחס לכל ההיבטים של התעופה האזרחית, במסגרת ארגז הכלים שאנו מכינים לאירועי ביטחון עתידיים, בתקווה שלא יהיו לנו".

מנכ"ל אל על פנה אף פנה קודם לכן לשר התחבורה והתריע, כי "המלצות לסיוע לתעשיית התיירות בישראל בעקבות נזק מבצע צוק איתן, כפי שהוגש ע"י הצוות הבין משרדי, בראשות מנכ"ל משרד התיירות. ההמלצות המופיעות בדו"ח אינן משקפות את הנזקים המשמעותיים שנגרמו לענף התעופה בכלל ולחברת אל על בפרט, בעקבות מבצע צוק איתן",

לדברי מימון, "חברות התעופה הישראליות אשר במשך כל המבצע הצבאי המשיכו להעניק שירות רציף ללקוחותיהן והשתתפו במשימות מיוחדות נוספות להשבת נוסעים לישראל, נפגעו באופן מהותי מהאירועים הביטחוניים"

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה, כי במסגרת המלצות משרד התיירות, הוקם צוות מקצועי בינמשרדי בראשות מנכ"ל התחבורה, עוזי יצחקי, שיגבש את מנגנוני הסיוע לחברות התעופה. בצוות חברים נציגים ממשרד התיירות, משרד ראש הממשלה ומשרד האוצר. ישיבת הצוות הבין משרדי נדחתה לאחרי החגים. לא נמסרה התייחסות לעיכוב בהעברת הכספים עבור חילוץ הישראלים מטורקיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker