נתב"ג יחזור היום לפעילות כמעט מלאה - כ-3,000 ישראלים הוחזרו מטורקיה

בסוף השבוע עדיין ניכרו שיבושים רבים בתעופה הבינלאומית ■ היום צפויים לעבור בנתב"ג 59 אלף נוסעים ■ טורקיש איירליינס חזרה לפעול אתמול ■ חברת התעופה האיטלקית נאוס התלוננה בפני רשויות התעופה על הטיפול הכושל בנוסעיה בעובדה ביום חמישי

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

נתב"ג צפוי לשוב היום ללוח טיסות כמעט מלא, לאחר שבסוף השבוע (שישי־שבת) חידשו חברות התעופה האמריקאיות והאירופיות הסדירות הגדולות את טיסותיהן לישראל וממנה. אתמול עברו כ–28 אלף נוסעים בתעופה הבינלאומית בנתב"ג ב–181 טיסות נכנסות ויוצאות. ביום שישי עברו בנתב"ג כ–44 אלף נוסעים, מהם כ–20 אלף נוסעים יוצאים וכ–24 אלף נוסעים נכנסים ב–265 טיסות בינלאומיות. היום צפויים לעבור בנתב"ג 59 אלף נוסעים ב–353 טיסות נכנסות ויוצאות.

חברות תעופה זרות רבות, שהפסיקו את טיסותיהן לישראל, החלו לחדש את הטיסות בהדרגה מאז יום חמישי. עם זאת, בסוף השבוע עדיין ניכרו שיבושים רבים בתעופה הבינלאומית לישראל וממנה. כמה מהחברות הזרות, ובהן כאלה שהודיעו כי יחדשו את טיסותיהן, לא חזרו לנחות בנתב"ג עד מוצאי שבת.

במקביל לחידוש טיסותיהן של החברות הזרות, נערך בסוף השבוע שעבר מבצע להחזרתם של כ–2,500–3,000 נוסעים ישראלים. נוסעים אלה היו אמורים לחזור לישראל דרך טורקיה, אך הדבר נמנע מהם מכיוון שמרבית חברות התעופה הטורקיות, ובראשן טורקיש איירליינס ופגאסוס, לא חידשו עדיין את טיסותיהן לישראל שהופסקו ביום שלישי בלילה.

טורקיש איירליינס חידשה אתמול אחר הצהריים את טיסותיה לישראל וממנה וביצעה שתי טיסות בזו אחר זו, שנחתו אחר הצהריים בנתב"ג וחזרו והמריאו שוב מאוחר יותר לאיסטנבול.

שדה התעופה עובדה
שדה התעופה עובדהצילום: ג'קי פומס

הנוסעים שנתקעו בטורקיה הועברו ביום חמישי בלילה לאתונה באמצעות חברות התעופה הטורקיות, והוטסו לישראל באמצעות טיסות של אל על, סאן דור (חברה בת של אל על), טיסה אחת של ישראייר וטיסה נוספת של ארקיע.

9 מתוך 11 הטיסות של אל על שהחזירו את הנוסעים הישראלים היו טיסות מיוחדות — במטוסים שהמריאו ללא נוסעים מנתב"ג וחזרו מלאים מאתונה. ישראייר הוציאה אף היא טיסה מיוחדת.

ארקיע יצאה בטיסה מסחרית רגילה, כאשר חלק מהמושבים בה נמכרו לחברות תעופה זרות, שביקשו להעביר נוסעים שלהן שנתקעו בישראל לאתונה, כדי לאפשר להם לצאת משם בטיסות אחרות לאירופה. מושבים אחרים בטיסה זו של ארקיע הוקצו לשירות המדינה ולנוסעים אחרים שרצו לעלות על המטוס כדי לחזור לישראל. משרד התחבורה מימן את עלות המושבים, הלוך וחזור, של הטיסות המיוחדות שיצאו מישראל לאתונה — וגם את טיסות החזור מאתונה לטורקיה. בענף התעופה מעריכים כי המדינה תשלם על כך כ–2.5 מיליון שקל.

בריטיש איירווייס המשיכה לטוס

הטיסות לישראל הופסקו בשבוע שעבר עקב מגבלות על טיסות לנתב"ג וממנו שהטיל מינהל התעופה הפדרלי של ארה"ב (FAA), ובעקבותיו גם סוכנות בטיחות התעופה האירופית, בשל ירי הטילים על ישראל ומבצע צוק איתן בעזה. המגבלות הובילו לביטול של יותר מ–500 טיסות יוצאות ונכנסות, שעליהן היו מתוכננים להיות כ–100 אלף נוסעים.

פעילותן של חברות התעופה הישראליות - אל על, ישראייר וארקיע - נמשכה כסדרה. בנוסף, היו כמה חברות תעופה זרות שהמשיכו לפעול כרגיל, ובהן בריטיש איירווייס, אוקראינה אינטרנשיונל איירלנייס (Ukraine International Airlines) וצ'כיה איירליינס (Czech Airlines).

חברות התעופה שעדיין לא חזרו לטוס לישראל

ביום חמישי הסיר המינהל האמריקאי את המגבלות על טיסות לישראל וממנה. לאחריו הסירה את המגבלות גם הסוכנות האירופית. עם הסרת המגבלות, הודיעו חברות תעופה רבות שיחדשו את הטיסות, ובהן יונייטד איירליינס, דלתא איירליינס, אייר פראנס, איבריה, אליטליה, נאוס, איזיג'ט, ניקי, ויולינג (ספרד), מיסטרל (איטליה), אייר קנדה, פדרל אקספרס (פדקס), ויזאייר (הונגריה), סאס (סקנדינביה) וקורנדון (טורקיה), אייגיאן איירליינס (יוון) ואייר סרביה.

קבוצת לופטהנזה, הכוללת את חברות התעופה לופטהנזה וג'רמן ווינגס הגרמניות, סוויס השווייצית, אוסטריאן איירלינס האוסטרית ובריסל איירליינס הבלגית, התמהמהה בקבלת החלטה על חידוש הטיסות לישראל. הקבוצה הודיעה רק ביום שישי אחר הצהריים כי החליטה לחדש את טיסותיה, החל בשבת.

חברת התעופה יו.אס אייר הודיעה כבר ביום חמישי על חידוש טיסותיה, אך טיסה שהיתה אמורה להמריא ביום מפילדלפיה ולנחות ביום שישי בנתב"ג נאלצה להתבטל בגלל תקלה טכנית במטוס. טיסות יו.אס אייר לישראל חודשו אתמול. גם טיסה של אייר ברלין, שהודיעה על חידוש הטיסות, התבטלה ביום שישי.

הנוסעים חיכו שעות רבות באתונה

מכיוון שגם מרבית חברות התעופה הטורקיות השהו את חידוש הטיסות לישראל, נוצר צורך להחזיר לישראל כ–3,000 נוסעים שהיו אמורים לשוב דרך טורקיה. בניגוד למקרים אחרים, אי־אפשר היה להשיבם מטורקיה עצמה, מכיוון שחברות התעופה הישראליות לא פועלות במדינה כבר כשש שנים, בשל מחלוקת בנושא סידורי הביטחון.

הפתרון שעליו הוחלט הוא העברתם של הנוסעים הישראלים מטורקיה על ידי חברת צ'רטר למדינה שלישית - יוון - והחזרתם באמצעות רכבת אווירית שהפעילו חברות התעופה הישראליות. משרד התחבורה ניהל את העברת הנוסעים מאנטליה - שבה היו מרבית הישראלים - לאתונה, מול התאחדות סוכני הנסיעות. הסיטונאים וסוכני הנסיעות היו אחראים על העברת הנוסעים מטורקיה לאתונה, על חשבון כרטיס הטיסה המקורי חזרה לישראל שעליו שילמו הנוסעים.

אולם קבלת הפנים בנתב"ג, ביום רביעיצילום: AFP

רבים מהנוסעים הישראלים נאלצו לחכות שעות ארוכות בשדה התעופה באתונה. ממשרד התחבורה נמסר כי כל הישראלים שנתקעו הוטסו לישראל, כשהטיסה האחרונה היתה אתמול לפנות בוקר.

במשרד התחבורה אומרים כי הפנייה המרכזית לסיוע להחזרת הנוסעים היתה בעיקר לחברות התעופה הישראליות, מכיוון שאלה היו עם זמינות המטוסים הגדולה ביותר. בסופו של דבר, אל על ביצעה את החלק הארי של הטיסות. לאור אזהרת הרווח שפירסמה החברה רק בשבוע שעבר, הצופה ירידה של 40–50 מיליון דולר בהכנסות הרבעון השלישי בעקבות ביטולי הזמנות ועצירת הזמנות חדשות במהלך מבצע צוק איתן, נראה כי מבצע החילוץ הזה - וגם הביקושים הגבוהים לטיסות אל על בזמן שחברות התעופה הזרות סירבו לטוס לישראל - מגיעים בדיוק בזמן עבורה, וגם עבור ישראייר וארקיע.

הטיסות בוצעו במטוסי אל על על ידי צוותי האוויר של החברה, אך מכיוון שאל על נמנעת מפעילות בשבת, המטוסים והצוותים השתמשו בקוד של ישראייר, והטיסה נחשבה של ישראייר. באל על הסבירו כי החברה לא טסה בשבת, ואמרו כי הטיסות נעשו בשיטת "חכירה רטובה" (חכירת מטוסים על צוותיהם), המקובלת בענף התעופה.

בסך הכל הושבו לישראל במטוסי אל על כ–1,400 נוסעים לאחר כניסת השבת בחמש טיסות מיוחדות, שתיים מהן במטוסים רחבי גוף. לפני כניסת השבת הוטסו כ–800 נוסעים נוספים בארבע טיסות מיוחדות לאתונה. כמו כן, אל על השתמשה בטיסה הסדירה הרגילה שלה מאתונה במטוס רחב גוף מדגם 400–747, כדי להגדיל את קיבולת הטיסה.

קודם לכן, מטוס של ארקיע שהיה אמור לבצע טיסת חילוץ של נוסעים מטורקיה דרך אתונה נתקע בברצלונה בשל תקלה טכנית, והחברה לא יכלה לבצע את הטיסה. מארקיע נמסר כי "עקב העובדה שאחד ממטוסינו הושבת לכמה שעות בגלל תקלה, הוחלט שלא להפעיל את הטיסה כפי שתוכננה במקור לאתונה. מטוס אחר של החברה, שחלק ממושביו נמכר לחברות תעופה זרות שטרם חידשו את פעילותן לישראל - לצורך העברת נוסעיהן לאירופה דרך אתונה - יצא לפני הצהריים לאתונה. בטיסה חזרה מיוון הוחזרו נוסעי חברות התעופה האירופיות וכן נוסעים שהגיעו לאתונה מיעדי טורקיה".

ישראייר הצטרפה גם היא למבצע החזרת הנוסעים שנתקעו בטורקיה. מחברת התעופה נמסר כי "לאחר שביצעה כמה טיסות חילוץ ממערב אירופה ולרנקה, הצטרפה ישראייר לרכבת האווירית מאתונה". לדברי סמנכ"ל השיווק והמכירות בקבוצת ישראייר, גיל סתו, "הצלחנו לחלץ מאות רבות של לקוחות שנתקעו באירופה".

מנכ"ל התאחדות סוכני הנסיעות, יוסי פתאל, אמר כי "ההתאחדות היתה מעורבת בהסדר בין משרד התחבורה למארגני השכר בהטסת הישראלים מאנטליה לאתונה. הממשלה, באמצעות מנכ"ל משרד התחבורה, התחייבה בכתב לטפל בישראלים מרגע הגעתם לאתונה ועד לשובם חזרה לישראל. למרבה הצער, ולמרות ההתחייבות השלטונית בכתב שניתנה מראש למארגני התיירות, לא נערך משרד התחבורה באתונה כנדרש, ותמונות הדומות לתוהו שהתחולל בנמל התעופה עובדה ביום חמישי חזרו על עצמן גם שם".

"שדה התעופה בעובדה לא היה ערוך"

שדה התעופה עובדה שבנגב, שאליו הועתקה חלק מהפעילות מנתב"ג עקב הפסקת פעילותן של חברות תעופה זרות, שב לפעול בסוף השבוע כסדרו. בשלב זה לא נקבעו בעובדה טיסות שקשורות למצב החירום, מכיוון שפעילות חברות השכר חזרה לנתב"ג.

ביום רביעי שעבר הודיע שר התחבורה, ישראל כ"ץ, כי טיסות בינלאומיות יתחילו לצאת מעובדה. ביום חמישי היו אמורים לעבור בו 5,000 נוסעים ב–31 טיסות — ובמקום נרשם כאוס. מאות נוסעים נתקעו בשדה התעופה ועל המטוסים. בשל עיכוב בעלייה למטוס, חלק מהמטוסים יצאו מהשדה ריקים.

בסוף השבוע נודע כי חברת התעופה האיטלקית נאוס פנתה בתלונה לשלטונות התעופה בישראל בנוגע לטיפול הכושל בנוסעיה. בכיר בחברת קלסיק אייר, המייצגת את נאוס בישראל, אמר כי "נאוס ממורמרת בשל הטיפול הכושל של רשות שדות התעופה. החברה דורשת הסברים לעיכובים שגרמו אי־נוחות לנוסעים ובסופו של דבר לקרקוע המטוסים ולנזקים כספיים כבדים, בשל אי־יכולתה לספק מטוסים בהמשך".

לדברי הבכיר, החברה עשתה את כל המאמצים האפשריים להחזיר נוסעים ישראלים מאיטליה לנתב"ג, בעקבות איסורי הנחיתה שחלו על נתב"ג. "אכזבתה של נאוס נובעת בין היתר מהעובדה כי שיכנה את הנוסעים האלה שני לילות באיטליה. למרות זאת, שדה התעופה בעובדה לא היה ערוך כפי שהיה אמור להיות, לאור המצב הביטחוני הרגיש בישראל".

לדבריו, במהלך שעות הלילה ושעות הבוקר המוקדמות ביום חמישי היו צריכות להמריא מעובדה שלוש טיסות של נאוס. "הטיסות שהיו מיועדות לוורונה ומילאנו נותרו על הקרקע, בעקבות אי־המוכנות של שדגה התעופה בעובדה לתת שירות למאות הנוסעים, שהונחו להגיע לשדה יום קודם לכן על ידי מארגני השכר השונים, לאחר קבלת האישור מרשות שדות התעופה".

מנכ"ל רשות שדות התעופה, יעקב גנות, מינה צוות בדיקה בראשות סמנכ"ל שדות תעופה פנים ארציים, שלמה אורן, לחקור את המחדלים שהתגלו ביום חמישי בפעילות שדה התעופה בעובדה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker