מלחמת התל אביבים ברעש מטוסים מגיעה לוועדת הפנים והסביבה בכנסת

המשנה לראש עיריית ת"א אמר בדיון כי "המשוואה היא פשוטה - סבל ומטרד בלילות ל-150 אלף בתי אב, מול 200 בתי אב בבארות יצחק ובמזור" ■ ח"כ רגב: "מה שמעניין את שר התחבורה זה הכנסות למדינה ולא אזרחי המדינה"

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זוהר בלומנקרנץ

יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, ח"כ מירי רגב, מתחה היום (ג') ביקורת על שר התחבורה, ישראל כ"ץ, בנושא רעש המטוסים בנתב"ג. בדיון בנושא "פגיעה וסבל הנגרם לתושבי דרום ת"א מרעש המטוסים", שנערך בוועדה טענה רגב כי השר כ"ץ לא קשוב לרחשי הציבור ואמרה כי "משרד התחבורה לא ערני לנגזרת של שמיים פתוחים - קרי רעש המטוסים. מה שמעניין אותו זה ההכנסות למדינה ולא אזרחי המדינה".

שר התחבורה ומנכ"ל משרדו, עוזי יצחקי, הגנו על מתכונת ההפעלה החדשה של נתב"ג והבהירו כי ההחלטה לגבי תבנית התפעול הנוכחית, בה אין שום הגבלות על נחיתות לילה, שרירה וקיימת. שופט בית המשפט יעקב שיינמן החל לדון בהתנגדות תושבי האזור לפתיחת מסלול נוסף, עם השלמת שדרוג מערך המסלולים בהיקף של כמיליארד שקל. פתיחתו של המסלול הנוסף (21) אמורה לצמצם ב-40% את נחיתות המטוסים בשמי תל אביב-יפו.

מסלול נחיתה בנתב"גצילום: אבי שרף

בית המשפט המחוזי לוד-רמלה דחה בתחילת השבוע את התנגדויות התושבים להפעלת נתב"ג במתכונתו החדשה וקבע המשך דיון בנושא רק ב-23 בספטמבר. טיעוניהם העיקריים של התובעים הם כי השינויים שיזמו רשות שדות התעופה ורשות התעופה האזרחית יביאו לשינוי דרמטי באופי יישובי הסביבה הקרובה, עד כדי הפיכתם לבלתי ראויים למגורים. לדבריהם, הבקשה לשימוש חורג היא חלק ממהלך רחב יותר שיזמו הרשויות מבלי לנקוט בהליכים ההכרחיים הקבועים בחוק התכנון והבנייה.

השינוי המרכזי הוא הפיכת מסלול 21-03 למסלול הנחיתה העיקרי של נתב"ג בכל ימי החול, בין השעות 5:50 ל-22:00, בניגוד לתבנית התפעול המועדפת הקבועה בתוכנית המתאר הארצית. רשות שדות התעופה (רש"ת) ורשות התעופה האזרחית (רת"א) טענו כי "החלטת מנהל רת"א התקבלה מכוח סמכות הנתונה לו בחוק הטיס וכי ההחלטה תואמת באופן מלא את הוראות תוכנית המתאר לנתב"ג".

בתחילת פברואר נפתח מחדש בנתב"ג מסלול שנסגר לשיפוצים, לאחר שבמשך יותר משלוש שנים פעל שדה התעופה באמצעות מסלול יחיד. כתוצאה מכך, חלק מהמטוסים שעברו בזמן השיפוצים מעל תל אביב בגובה של 1.2 ק"מ, חזרו לנחות בגובה של 600 מטר, דבר היוצר מטרד רב לעשרות אלפי תושבים בשכונות דרום ומרכז העיר (כפר שלם, התקווה, נווה שאנן, שפירא ורחובות נחמני, רוטשילד ובלפור).

ארנון גלעדי, המשנה לראש עיריית ת"א אמר היום בדיון כי "המשוואה היא פשוטה - סבל ומטרד בלילות ל-150 אלף בתי אב, מול 200 בתי אב בבארות יצחק ומזור. הגיע הזמן ששר התחבורה יבין מה עובר עלינו בחודשים האחרונים ויפעל לשינוי המצב. לא נקבל את העובדה כי שוב תושבי דרום ת"א נושאים על גבם את נטל רעש המטוסים, ואנחנו דורשים חלוקה שוויונית יותר של הרעש".

יו"ר הוועדה רגב אמרה בסוף הדיון כי הוועדה תתכנס שוב בנושא בעוד שבועיים. בין המשתתפים, לבד משר התחבורה ישראל כ"ץ, היו גם נציגים מהמשרד להגנת הסביבה, משרד התחבורה, רשות שדות התעופה, עיריות תל אביב-יפו, ראשון לציון וחולון.

המראה בשדה התעופה בן גוריוןצילום: ניר כפרי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker