מסלול חדש בנתב"ג נפתח - יצומצמו הטיסות מעל ת"א

בית המשפט דחה בקשה של הייישובים בארות יצחק ומזור לצו שימנע את פתיחת המסלול

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוהר בלומנקרנץ

נתב"ג יחל לפעול מהיום במתכונת חדשה, עם פתיחתו של מסלול חדש נוסף (מסלול 21) והשלמת שדרוג מערך המסלולים, בעלות של כמיליארד שקל.

פתיחת המסלול תצמצם ב-40% את מספר המטוסים העובדים בשמי תל אביב בדרך לנחיתה. הנחיתה הראשונה עליו תהיה של אל על בטיסת בכורה מרודוס.

פתיחת המסלול התאפשרה לאחר שבית המשפט לעניינים מינהליים דחה השבוע את בקשת קיבוץ בארות יצחק ומושב מזור להוציא צו ביניים שימנע את פתיחתו. כמו כן נדחתה בקשה לדיון מוקדם לעתירות בנושא זה, והן יתבררו בתאריך המקורי שנקבע ל–15 ביוני. בית המשפט אימץ למעשה את עמדת רשות שדות התעופה (רש"ת) שלפיה עיכוב בהפעלת מסלול 21 יביא לביטול טיסות שתוכננו.

מטוס נוחת מעל מושב בני עטרותצילום: ניר כפרי

היישובים טענו כי אישור השינויים שיזמו רש"ת ורת"א יביא לשינוי דרמטי באופי הסביבה, עד כדי הפיכתה לבלתי־ראויה למגורים. לטענתם, הבקשה לשימוש חורג היא חלק ממהלך רחב שיזמו הרשויות מבלי לנקוט בהליכים הקבועים בחוק התכנון והבנייה.

עיקר השינוי הוא הפיכת מסלול 21 בנתב"ג למסלול הנחיתה העיקרי של נתב"ג מצפון לדרום, בכל ימי החול, בין השעות 5:50–22:00, וזאת בניגוד לתבנית התפעול המועדפת הקבועה בתוכנית המתאר הארצית.

התוכנית הארצית אושרה לאחר משא ומתן בן כ–20 שנה בין היישובים הסובבים את נתב"ג לבין רש"ת והיא משקפת את ההסכמות שהושגו בין הרשות לבין בארות יצחק ומזור, לפיהן נחיתה על מסלול 21 תותר רק בשעות עומס מרבי - הכוונה היתה לשעה אחת עד חמש שעות בימי החול, בשעות אחר הצהריים.

תושבי קיבוץ בארות יצחק ומושב מזור הגיבו היום להחלטת בית המשפט. "תושבי בארות יצחק ומזור מצרים על כך שרשות שדות התעופה (רש"ת) בחרה להתעלם מאיכות חייהם", אמר היום עו"ד אפרת לרנר, ממשרד ענת בירן, המייצג את התושבים. "פתיחת מסלול 21 בנתב"ג לנחיתות ולהמראות מובילה לכך שמטוסים החלו לחלוף בגובה של כ-100 מטר בלבד מעל היישובים, ויעשו זאת במשך כ-17 שנות ביממה, ובכך יהפכו את היישובים לבלתי ראויים למגורים.

"אנו מזכירים כי קיימת תכנית מתאר ארצית תקפה, המהווה חיקוק, שאושרה על ידי הממשלה לאחר מו"מ של 20 שנה בין היישובים לבית רשות שדות התעופה, אולם כעת הרשות מחליטה באופן בוטה להפר את הוראותיה של תוכנית המתאר ואת ההתחייבויות שלה כלפי התושבים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker