תושבי דרום ת"א מפגינים נגד רעש המטוסים: "זהירות, מסלול נחיתה מעליך"

התושבים: "כל תעבורת הטיסות הנכנסות לישראל בלילות, שבתות וחגים, עוברת אך ורק במסלול הנחיתה שמעל תל אביב"

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוהר בלומנקרנץ

תושבים משכונות דרום ומרכז תל אביב, מפגינים היום (ד')מול משרד התחבורה ולשכת השר, ישראל כ"ץ, בתל אביב, במחאה על רעש המטוסים בשמי העיר, בדרכם לנחות בנתב"ג. המשטרה הגבילה מראש את מספר המשתתפים ל-50 בלבד, בתנאי הרישיון להפגנה, אותה אירגן מטה מאבק התושבים בשיתוף עיריית תל אביב-יפו, בראשותו של המשנה לראש העיר ארנון גלעדי.

בהפגנה משתתפים 25 תושבים שמניפים שלטי מחאה בהם נכתב בין היתר: "שוויון בנטל גם ברעש המטוסים", "תל-אביב שווה תל נוף", "לא נרדמת ת"א", "ישראל כץ – איך אתה ישן בלילה?" "אמא עוד אווירון – אני לא יכול לישון". כמו כן השמיעו קולות תיפוף על מנת להדגים את הרעש.

"זהירות מסלול נחיתה מעליך! הצטרפו אלינו למאבק להפסקת רעש המטוסים בתל אביב והשבת השקט לביתנו!", נכתב בדף הסבר שחילקו המפגינים, "החל מחודש מרס השנה, כל תעבורת הטיסות הנכנסות לישראל בלילות, שבתות וחגים, עוברת אך ורק במסלול הנחיתה שמעל תל אביב. המטוסים עוברים בגובה נמוך מעל העיר ושכונות הדרום, כשהם מייצרים רעש בלתי נסבל", נכתב עוד בדף ההסבר.

"יתרה מכך: מדיניות השמיים הפתוחים צפויה להכפיל את כמות הטיסות בשנים הקרובות, עד לכדי נחיתה כל שתי דקות נחיתה כל שתי דקות, מצב שלא שלא יאפשר חיים נורמטיביים לתושבים שחיים מתחת למסלול. יש לנו הזדמנות חד פעמית לשנות את המצב אבל רק לחץ ציבורי מסיבי יוכל להביא לשינוי. שמים סוף למפגע רעש המטוסים בתל אביב", סיימה קריאת המפגינים.

הפגנת תושבי ת"א נגד רעש המטוסיםצילום: עופר וקנין

ההפגנה היא שיא בצעדי מחאה מעשיים וקמפיין ציבורי שהחלו מטה מאבק התושבים בשיתוף עיריית ת"א-יפו לנקוט ממארס השנה. אלה, עם פתיחתו של מסלול חדש בנתב"ג, בתום תקופת שיפוץ ושידרוג שנמשכו קרוב לשלוש שנים. כתוצאה מכך, חזרו המטוסים לנחות ממערב כשהם חולפים בגובה נמוך יחסית מעל ת"א, בעיקר מעל השכונות במרכז ודרום העיר.

הנושא עלה בחודש האחרון פעמיים, בדיונים מיוחדים של וועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת, בראשותה של ח"כ מירי רגב. מנהל רשות התעופה האזרחית (רת"א) גיורא רום, הסביר, כי עם פתיחתו של מסלול נוסף חדש (מסלול 21) מסוף החודש (ה-29.5) בנתב"ג, יוסטו 40% מהנחיתות איליו – מהלך שיפחית בצורה משמעותית את קצב הנחיתות בשמי העיר. כמו כן הותקנה תחנת ניטור רעש חדשה בכפר שלם, לבדיקה של עוצמת רעש הנחיתות.

הוועדה הציבורית לתוכנית המתאר הארצית במשרד הפנים, דנה אף היא בתחילת השבוע (א') בנושא. המשנה לראש עיריית ת"א-יפו, אמנון גלעד, בשיתוף נציג התושבים, תומר מלין, הציגו תוכנית חדשה לנתיב טיסה חליפי. זאת, באמצעות מיכשור ניווט חיתה מתקדם אוטומטטת, בדומה לפתרון שמוצע לנחיתות בשמי ראש העין.

במקביל, הצטרפה עיריית ת"א-יפו דווקא כמשיבה, לעתירה שהגישו עיריית כפר סבא, מועצות דרום השרון ומושב בני עטרות, נגד פתיחתו של המסלול החדש (מסלול 21) על מנת למנוע את הסטת 40% מהנחיתות איליו ואפשרות נחיתה של מטוסי רחבי גוף בעלי יותר משלושה מנועים עליו.

מדובר בעתירה נוספת, על עוד שלוש עתירות, שהגישו לבית המשפט המחוזי מרכז, עיריות, מועצות מקומיות וישובים דוגמאת ראש העין, בארות יצחק ומזור, כנגד מתכונת ההפעלה החדשה של נתב"ג. ביהמ"ש איחד את כל העתירות לדיון אחד, שנקבע במקור להתקיים כבר ביום הראשון הקרוב (ה-18.5) אולם עם הצטרפותה של עיריית ת"א-יפו, נדחה בכחודש ונקבע להערך בתאריך חדש -ה-15 ליוני.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker