המאבק מחריף: תושבי תל-אביב יפגינו בחמישי במחאה על רעש נחיתות המטוסים

ארנון גלעדי, המשנה לראש עיריית ת"א אמר היום (ג') לקראת הפגנת התושבים, כי "הלילות הפכו לסיוט אחד מתמשך" ■ יושבת הראש של הוועדה הורתה לנציגי רש"ת ורת"א לבדוק את ההיתכנות של ההצעה למסלול אלטרנטיווי

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוהר בלומנקרנץ

ההפגנה של מטה מאבק התושבים בתל-אביב נגד רעש נחיתות המטוסים בשמי העיר, תתקיים ביום חמישי הקרוב בצהריים (14:00) מול משרד התחבורה ולשכת השר, ישראל כץ ברחוב המלאכה בתל אביב.

במקביל, הצעה לתוכנית חדשה לנתיב טיסה אלטרנטיווי שיחלוף בשמי תל אביב, עלתה במועצה הציבורית לתוכנית המתאר הארצית במשרד הפנים, בראשותה של אילנה שפרן שדנה בתחילת השבוע (א') בנושא רעש המטוסים ומסלולי התמ"א.

בדיון נכחו נציגים מעיריית ת"א-יפו, ראשון לציון, חבל מודיעין ומושב בארות יצחק. כמו כן השתתפו בכירים מרשות התעופה האזרחית (רת"א), רשות שדות התעופה (רש"ת) ואל על.

ארנון גלעדי, המשנה לראש עיריית ת"א אמר היום (ג') ל-TheMarker לקראת הפגנת התושבים, כי "הלילות הפכו לסיוט אחד מתמשך. כל בר דעת יודע כי אנשים המתמודדים עם רעש בשעות הלילה סובלים בנוסף מקשיי הירדמות גם מעייפות, עצבנות ושינויים במצב הרוח. לתגובות הביולוגיות ולמצוקה זו ייתכנו השלכות ארוכות טווח על רווחתם, חייהם החברתיים והמקצועיים, כמו גם על בריאותם הפיזית והנפשית".

מטוס בדרך לנתב"גצילום: אלון רון

אהרון כהן, תושב כפר שלם אמר כי "תל אביב הפכה לתל נוף. תנועת המטוסים הרועשת מעל דרום ת"א מרסקת לנו את איכות החיים. מלבד התמודדות המרתיחה והמקוממת עם הקושי להירדם בלילה, אנחנו נאלצים להתמודד עם היותנו מותשים במהלך כל היום ואיכות העבודה שלנו נפגמת.

תושבת שכונת כרם התימנים אמרה כי בזמן שרכשה את הדירה המסלול היה סגור, וכעת המטוסים לא מפסיקים לעבור מעל לביתה. "אני מדברת על 20 נחיתות בשעה. המטוסים מרעישים בכל הבית כל הלילה. השינה שלנו נהרסה, הילדות מתעוררות ואנחנו עייפים. זה מרגיש כאילו רכבת עומדת בחצר".

בדיון בתחילת השבוע, הציג גלעדי, יחד עם נציג ממטה המחאה כנגד הרעש, עבודת מחקר קצרה שבוצעה ובה גם הצעה למסלול אלטרניווי שיחלוף מעל שמי תל אביב, בדיוק כפי שצפוי להיות המסלול שיחלוף מעל רעש העין. יושבת הראש של הוועדה הורתה לנציגי רש"ת ורת"א לבדוק את ההיתכנות של ההצעה (מבחינה תפעולית ובטיחותית).

לצד הדרישה לחלוקת נטל הנחיתות בשעות היום והלילה עם מסלול 21, העלה נציג עיריית תל אביב דרישה לכך שיבוצע מעל העיר שימוש בטכנולוגית PBN לצורך הסטת חלק מנתיב הנחיתה כמה מאות מטרים דרומה על מנת להפחית את הרעש לריכוזי האוכלוסיה, בדומה לאופן שבו שימוש זה מבוצע כיום לגבי מודיעין ויבוצע בהמשך לגבי ראש העין. גם אם הדבר כרגע אינו ישים באופן מלא לגבי כל המטוסים מבחינה טכנולוגית, וגם אם מדובר בצורת נחיתה פחות רצויה מבחינה תעופתית (כפי שציינה רשות התעופה האזרחית), ככל הנראה מבחינה טכנית ניתן לעשות כן.

בהתאם לפיתול המוצע, המטוס יתחבר במסגרת נתיב הנחיתה שלו לנקודה הנמצאת דרומית מזרחית לכפר שלם במרחק של כ-5.2 ק"מ ימי בקו ישר ממפתן מסלול הנחיתה (נקודה שנמצאת בפארק אריאל שרון דרומית לספארי, ליד חוות שלם), כך שנתיב הנחיתה לא יעבור בקו ישר ממפתן מסלול הנחיתה מעל כל דרום ת"א.

בחלק של נתיב הנחיתה המוצע, השונה מנתיב הנחיתה כיום, (כלומר, באיזור שנמצא מערבית לנקודה שמשתלבת עם הנתיב הקיים המצוי בקו ישר ממפתן מסלול הנחיתה) נשמר מרחק מינימלי של כ-4 ק"מ בין נתיב הנחיתות לנתיב ההמראות, כך שלא נראה שהדבר יוצר בעיה בטיחותית בהיבט זה.

בשל המגבלות הטכנולוגיות והאחרות הקשורות ביישום עניין זה, דורש נציג עיריית תל אביב–יפו, כי בשלב הראשון יבוצע שימוש חלקי בטכנולוגיה, וזאת רק לגבי נחיתות הלילה ורק לגבי המטוסים המצוידים כבר בטכנולוגיה זו, כאשר יש לשאוף כי השימוש בכך יגבר עם הזמן.

בהתאם לדרישה זו, לצד נתיב הנחיתה הרגיל המסתייע בקרן האלקטרונית ועובר בקו ישר ממפתן מסלול הנחיתה מעל כל דרום ת"א, יתבצע שימוש בנתיב נחיתה נוסף המבוסס על טכנולוגיית ה-PBN אשר עוקף את דרום ת"א.

"גם במסלול 21 עתיד להתבצע שימוש בטכנולוגיה זו בשעות היום כדי לעקוף את ראש העין, ואם מסלול 21 יהיה פעיל גם בשעות הלילה אז יש להניח כי יתבצע בכך שימוש גם בשעות הלילה. אם הדבר אפשרי לגבי מסלול 21, על אף המגבלות והאילוצים הכרוכים בכך, נדרוש יישום דומה גם לגבי תל אביב", אומר גלעדי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker