עלות טיסת הפוליטיקאים לוועידת דאבוס: 1-1.2 מיליון שקל

עלות השהייה של הפוליטיקאים מישראל בפורום הכלכלי העולמי בשווייץ מוערכת ב- אלף שקל, ותלויה במספר בני הלוויה - שעדיין לא נקבע ■ בוועידה ישתתפו גם פרס, לבני ופלוג. שר האוצר לפיד עדיין לא החליט אם לטוס

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עלות נסיעתה של הפמליה הממשלתית מישראל לוועידת הכלכלית בדאבוס שבשווייץ בינואר צפויה להיות בין 800 אלף שקל למיליון שקל - כך מעריכים חוגים כלכליים בירושלים. הפמליה צפויה לכלול את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושרים בממשלתו.

נתניהו צפוי להופיע בוועידה בין 22 ל–24 בינואר, ושוקל לחכור מטוס מיוחד לשם כך. בנוסף לעלות הטיסה צפויה לצמרת הכלכלית לוועידת דאבוס עלות של כ–100–200 אלף שקל ויותר בגין לינה ושהייה. יצוין כי במשרדים הכלכליים עדיין לא יודעים כמה חדרים יוקצו למשתתפים על חשבון מארגני הוועידה וכמה חדרים ימומנו על ידי המדינה.

משרד ראש הממשלה צפוי לפנות לחברה הממשלתית ענבל בבקשה שתפרסם מכרז בין חברות התעופה הישראליות להטסתם של נתניהו ושרים נוספים. נתניהו ביטל באחרונה טיסה ללוויתו של נלסון מנדלה בדרום אפריקה מכיוון שעלותה נאמדה ב–7 מיליון שקל.

צילום: אי–פי

מלבד נתניהו ישתתפו בוועידה בדאבוס גם נשיא המדינה, שמעון פרס, שרת המשפטים, ציפי לבני, ונגידת בנק ישראל, קרנית פלוג. שר האוצר, יאיר לפיד, עדיין החליט אם להגיע לכינוס.

לפי לשכת הנשיא פרס, "הנשיא ייסע כמו תמיד בטיסה מסחרית רגילה. לפרס מתוכנן מרתון פגישות עם שישה־שבעה ממנהיגי העולם. עלות הטיסות של פרס ועוזריו היא כ–7,000 דולר. חלק מעלות החדרים תמומן על ידי המארחים". עם זאת, בלשכה ציינו כי עניין זה עשוי להשתנות.

ראש הממשלה צפוי לטוס לוועידה יחד עם כמה מעוזריו. הנשיא פרס ייסע עם עוזר כלכלי ועוזר מדיני. שרת המשפטים לבני תצא לוועידה עם עוזר אחד. אם לפיד יחליט לטוס, הוא ילווה על ידי אחד מעוזריו או עוזרותיו. לראש הממשלה יתלוו מאבטחים רבים, וכל שר שייצא יקבל מאבטח צמוד. עם זאת, ייתכנו שינויים בהרכב הטסים במטוסו של נתניהו. בהנחה שנתניהו אכן יחכור מטוס, רבים הסיכויים שהפוליטיקאים האחרים יטוסו יחד עמו.

להערכת הבכירים בענף התעופה, בגלל המספר הרב של המשתתפים בטיסה המיוחדת של נתניהו, יהיה צורך להשתמש במטוסים מדגמי בואינג 737 או 767, שנמצאים אך ורק בחברת אל על. בנסיעותיו האחרונות של ראש הממשלה לביקורים באיטליה וברוסיה נעשה גם כן שימוש בדגמי מטוסים אלה של חברת אל על. שימוש במטוס רחב גוף מדגם בואינג 767 מייקר את הטיסה.

חברות התעופה המתחרות, ארקיע וישראייר, לא התמודדו במכרזים אלה, הן מפני שאינן מצוידות במטוסים מתאימים, שנדרשים בדרך כלל לביצוען והן מפני שלא היו להן בפרקי הזמן הרלוונטיים מטוסים פנויים לביצוע הטיסות המיוחדות. על פי הוראות הביטחון, טיסות ראש הממשלה בתפקיד לחו"ל חייבות להתבצע אך ורק בחברות תעופה ישראליות.

במה עולה להטיס את רה"מ במטוס מיוחד לחו"ל?

מליאה מיוחדת לישראל

בצמרת הכלכלית התנהל מאבק על ייצוג ישראל בוועידה. הנשיא פרס הוא אורח קבוע בדאבוס כבר 15 שנה, אבל נתניהו קיבל הזמנה מראשי הפורום - ולשכתו הודיעה על כך בשבוע שעבר. המחלוקת נובעת מכך שרק בכיר אחד מישראל - פרס או נתניהו - יוכל לנאום בפני מליאת הוועדה. בהודעת נתניהו מהשבוע שעבר נמסר כי הוא ישא דברים ב"מליאה המיוחדת שתיוחד לכלכלת ישראל". במקרה כזה פרס, לפיד - אם ייצא לוועידה - ושרת המשפטים לבני ינאמו רק בוועדות.

בלשכת נתניהו אומרים כי עדיין לא נקבע גודל המשלחת, ועדיין לא פורסם מכרז להטסת ראש הממשלה והפמליה. מלשכת לפיד נמסר כי הוא עדיין לא החליט אם בכוונתו לנסוע לוועידה. מבנק ישראל נמסר: "הגורם היחיד מבנק ישראל שישתתף בכנס בדאבוס הוא נגידת הבנק. הנגידה תשהה בדאבוס ארבעה ימים. היא תטוס בטיסה מסחרית, והפרטים לגבי עלות הנסיעה אינם סופיים עדיין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker