מנכ"ל אל על אליעזר שקדי הודיע על פרישה מתפקידו

לאחר ארבע שנים בתפקיד, הודיע מנכ"ל חברת התעופה על החלטתו לפרוש ■ הסיבה למהלך: תחושת מיצוי ■ יו"ר דירקטוריון אל על: "קיבלנו בצער את ההודעה" ■ בחברה יקימו ועדה שתאתר מועמד מתאים להחליפו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים53

מנכ"ל אל על אליעזר שקדי הודיע הבוקר (א') כי החליט לסיים את תפקידו לאחר ארבע שנים. החברה הוציאה הודעה לבורסה וציינה כי סיום הכהונה אינו כרוך בנסיבות שיש להביאן לידיעת המחזיקים בניירות הערך של החברה. עם זאת, בשיחות פנימיות הסביר שקדי כי הוא חש תחושת מיצוי. שקדי יסיים את תפקידו בעוד כחודשיים, לאחר שייקבע מחליפו ותיערך עמו חפיפה מסודרת. מניית החברה עולה ב-2%.

במכתב ההתפטרות שלו כתב שקדי כי החליט לסיים את תפקידו "לאחר קדנציה של ארבע שנים אינטנסיביות באחד התפקידים המאתגרים במשק הישראלי. כשם שפרשתי מתפקיד מפקד חיל האוויר בתום קדנציה של 4 שנים, כך אני רוצה לסיים עכשיו את תפקיד מנכ"ל אל על, בתום תקופת כהונה של 4 שנים". לדבריו, "בשנים אלה היתה לי הזכות הגדולה לעמוד בראש חברה מיוחדת במינה ובעלת משמעות יוצאת דופן לישראלים יהודים ואוהבי ישראל בארץ וברחבי העולם.

"אני מעריך מאוד ומודה לכל אחד ואחד מכם על התמיכה האדירה, שאפשרה לאנשי החברה ולי להגיע להישגים משמעותיים ומרשימים בכל תחומי העשייה. חלקם הגדול מבשילים בימים אלה ממש וחלקם ימשיכו ויבואו לידי ביטוי בשנים הקרובות". שקדי הוסיף כי "אמשיך ואוביל את החברה עם כל הלב כפי שעשיתי עד היום עד לבחירת מנכ"ל חדש לאל על והשלמת תהליך חפיפה מסודר".

"עמדתי בראש חברה בעלת משמעות יוצאת דופן לישראלים". שקדיצילום: ארן דולב

יו"ר דירקטוריון אל על, עמיקם כהן, התייחס למהלך: "דירקטוריון החברה קיבל בצער את הודעתו של שקדי על כוונתו לסיים את כהונתו והוסיף כי אישיותו המיוחדת של שקדי, מנהיגותו ותרומתו לחברת אל על ראויות להערכה מיוחדת ובאו לידי ביטוי בכל תחומי העשייה בחברה כה מורכבת ומאתגרת", אמר. בחברת התעופה יקימו בקרוב ועדה שתאתר מועמדים שעשויים להחליף את שקדי. לא ברור בשלב זה לאן מועדות פניו של שקדי, אולם אחת ההערכות היא שימונה לתפקיד במגזר הציבורי.

לפני שבועיים פירסמה אל על את דו"חותיה הכספיים לרבעון השלישי. הרווח הנקי של חברת אל על צמח ב-54% ברבעון והסתכם ב-58 מיליון דולר. הכנסותיה של אל על צמחו ב-6% ברבעון החולף לעומת המקביל לו ב-2012 והגיעו ל-643 מיליון דולר, כתוצאה מגידול של 5% במספר הנוסעים.

במהלך תקופתו של שקדי כמנכ"ל החברה, נאלצה אל על להתמודד עם כניסתה לתוקף של רפורמת "השמים הפתוחים". שקדי עמד בראש המאבק של חברות התעופה הישראליות שטענו כי הרפורמה הזו פוגעת בהן ויוצרת תנאים מועדפים לחברות התעופה הזרות. את חתימת ההסכם לא הצליחו מנהלי חברות התעופה הישראליות - אל על, ארקיע וישראייר, למנוע, אך שקדי הצליח להשיג מהמדינה התחייבות להגדיל את מימון הוצאות הביטחון לשיעור שיא של 97.5%.

"לאחר מאבק ממושך, הבאנו להגדלה משמעותית של עשרות אחוזים בשיעור השתתפות המדינה בהוצאות הביטחון. בכך, הבאנו את החברה למצב המקובל בתחום זה, בחברות תעופה אחרות בעולם וללא ספק שיפרנו, באופן מהותי את יכולת התחרות וההתמודדות עם של החברה", כתב במכתב ההתפטרות.

לפני כחודש וחצי נסוגה קרן פימי מכוונתה להשקיע בחברת אל על. הקרן אמורה היתה להשקיע באל על עד 75 מיליון דולר בתמורה ל-46% ממניות חברת התעופה. המגעים עם פימי כשלו לאחר שחברת התעופה לא הצליחה להגיע עם ועד העובדים להסכם קיבוצי חדש. בימים אלה מנהלים הצדדים מגעים לחתימה על הסכם קיבוצי חדש. "נושא שלצערי לא הצלחנו לקדם הינו גיבוש הסכם עבודה קיבוצי חדש. אל על חייבת לצמצם בהוצאות לטובת עתיד אנשיה ונוסעיה, אם ברצונה להמשיך לצמוח", כתב שקדי במכתב התפטרותו.

יו"ר ועד עובדי אל על, אשר אדרי, אמר בתגובה על התפטרותו של המנכ"ל: "אנו רוצים להודות לשקדי על 4 שנים כמנכ"ל החברה ולאחל לו בהצלחה בהמשך דרכו. כולי תקווה שממשיכו יידע להשכיל ולהבין שאנחנו בעיצומו של מו"מ על הסכם עבודה ומן הראוי שלא ייעצר ושהסכם כזה יעמוד בראש סדר העדיפויות, תוך מתן דגש על תרומת העובדים לשיפור מצבה של החברה על פי הדו"חות האחרונים".

בתוקף תפקידו זכה שקדי למשכורת וחבילה של הטבות ובונוסים בסכומי כסף ניכרים. התשלום במונחי עלות שכר לחברה ב-2010 הסתכם בסכום שנתי של כ-16.7 מיליון שקל, כולל מענקים ותשלום מבוסס מניות; ב-2011 הסכום הגיע לכ-2.85 מיליון שקל ואילו ב-2012 עמד הסכום על כ-2 מיליון שקל.

שקדי היה מודע לביקורת הציבורית על גובה שכרו והחליט לתרום חלק מכספו להקמת קרן למצויינות העובדים בחברה, שהגיע לסכום של כ-7.7 מיליון שקל. בשיחות פרטיות נהג לומר כי יחסית למקביליו המנהלים בשוק הפרטי, שלא בחברות ציבוריות, שכרו נופל מהם וכי אין עוד מנהל אחד במשק שתרם מכספו הפרטי לטובת העובדים בחברה. ב-4 שנות כהונתו הרווח המצטבר של החברה הגיע לכ-40 מיליון דולר, לעומת הפסדים של כ-140 מיליון בשנים שקדמו לו.

בשיחות עם מקורבים הביע שקדי אופטימיות באשר לאפשרות כניסה של משקיע אסטרטגי חדש אחר ואף גילה בפומבי כי שלוש קבוצות רכישה שונות הביעו עניין בהקשר זה. להערכתו של שקדי, העובדים והחברה בשלים לקראת מהלך כזה והוא מאמין כי הסכם עבודה קיבוצי חדש ייחתם.

שקדי עוזב בתחילתם של מהלכים שנועדו לשפר את יכולתה של החברה להתמודד עם האתגרים של התחרות כתוצאה מהסכם השמיים הפתוחים. רק בשבוע שעבר, הכריז על מותג חדש UP - של טיסות במתכונת לואו קוסט, לחמישה מיעדי החברה באירופה. כמו כן, בסוף השבוע נחת בנתב"ג המטוס השני מתוך שמונת המטוסים מדגם בואינג ER 737-900 - שרכשה אל על בהשקעה של כ-420 מיליון דולר.

"צמצמנו מספר ציים, הוצאנו מטוסים ישנים משירות וערכנו שינויים משמעותיים בתצורה הפנימית של המטוסים. שמונת מטוסי ה-737-900 ER אמורים להוביל לחידוש של יותר מ-20% ממטוסי החברה", פירט שקדי. בתוכנית האסטרגטית של בחירת דגם מטוס חדש והחלפת המטוסים ארוכי הטווח, יצטרך כבר להחליט ולטפל מחליפו בתפקיד.

שקדי התגאה בשינויים שחולל וכתב: "שינינו באופן מהותי את מדיניות גידור מחירי הדלק, דבר שהביא ליכולת התמודדות טובה יותר מול התנודות במחירי הדלק העולמי; שינינו את מדיניות החברה בתחום המסחרי; שיפרנו באופן חדשני את שיטות העבודה, הניתוח והתכנון העתידי של החברה והעמדנו את תודעת השירות בראש סדר העדיפויות"

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker