מכה נוספת לענף התיירות: מיום רביעי הבא החוזרים מארה"ב, יוון ו-16 מדינות נוספות יידרשו לבידוד

ההחלטה צפויה להוביל לירידה נוספת בהזמנות של טיסות, וגם לביטולים של הזמנות קיימות של מחוסנים או מחלימים ■ מסוף יוני ועד סוף יולי חזרו מארה"ב 141 חולים ■ מנכ"ל אשת טורס: "על סמך מה החליטו להוסיף מדינות בהן התחלואה נמוכה יותר מישראל, כמו גרמניה ובולגריה?"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתב"ג. 18 יעדים נוספו לרשימת הבידודצילום: תומר אפלבאום

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות, בראשות ח"כ אפרת רייטן-מרום, אישרה צו להוספת 18 מדינות לרשימת המדינות שמחוסנים ומחלימים השבים מהן יידרשו בבידוד. במקביל, יוסרו שמונה מדינות מהרשימה, כך שהיא תכלול בסך הכל 42 מדינות. לאחר הביקור שספגה הוועדה, ההחלטה תיכנס לתוקף ביום רביעי הבא - 11.8, במקום יום שישי, הקרוב כפי שתוכן.

אלה הן המדינות החדשות שהשבים מהן יידרשו להיכנס לבידוד גם אם הם מחוסנים או מחלימים: אוקראינה, איטליה, איסלנד, אסוואטיני, ארצות הברית, בוטסואנה, בולגריה, גרמניה, הולנד, טנזניה, יוון, מלאווי, מצרים, צ'כיה, צרפת, קובה, רואנדה ותוניסיה.

מדינות אלו מצטרפות לרשימת המדינות באזהרת מסע חמורה, המחייבות בידוד כבר היום והן איחוד האמירויות, גואטמלה, הונדורס, זימבבואה, מונגוליה, מיאנמר, נמיביה, פיג'י, קולומביה וקמבודיה.

המדינות שיוסרו מהרשימה הן איי סיישל, זמביה, פרווגאי, קוסטה ריקה, אוגנדה, ליבריה, פנמה וקניה.

ההחלטה צפויה להוביל לירידה נוספת בהזמנות של טיסות למדינות אלה, וגם לביטולים של הזמנות קיימות של ישראלים מחוסנים או מחלימים שרצו לצאת לחופשה בחו"ל - אך לא מוכנים לחזור לישראל לבידוד.

ח"כ אפרת רייטן-מרוםצילום: תומר אפלבאום

מנתונים שהוצגו על ידי משרד הבריאות בדיון עולה, בין היתר, כי מארה"ב חזרו מסוף יוני ועד סוף יולי 141 חולים - 0.24% מסך השבים ממנה. מאיטליה הגיעו 27 חולים (0.24%), מגרמניה 43 חולים (0.29%) , מיוון 292 חולים (0.47%),מצרפת 42 חולים (0.24).

ח"כ רייטן-מרום אמרה לאחר אישור הצו: "אני מקווה שזו הפעם האחרונה שניפגש כאן בנושא הזה. הטלת שבעה ימי בידוד היא גזירה קשה. לבי עם כלל עובדי ענף התיירות שמטה לחמם הולך ונגדע בכל פעם שאנחנו דנים ומאשרים צווים אלה".

אילנה גנס, ראש מטה בריאות הציבור במשרד הבריאות, אמרה כי "גל התחלואה הנוכחי הוא תמונה דומה למה שאנחנו רואים בעולם. מרבית העולם נמצא בעליית תחלואה, לרוב בגלל זן הדלתא. המודל לבניית הרשימה מבוסס על מספר קריטריונים - החשוב ביותר הוא כניסה של תחלואה לארץ. לא משנה מה המדינה מדווחת על עצמה, כי חלק מהמדינות לא בודקות, מרצפות וריאנטים או מדווחות.

"הקריטריונים הנוספים הם הערכת היקפי תחלואה באמצעות מודלים בינלאומיים - בריטי ואמריקאי - שמעריכים בצורה עקיפה את התמותה העודפת במדינה והתחלואה. בנוסף, מתייחסים להימצאות וריאנטים במדינות, לבדיקות סרולוגיות באותן מדינות וגורמים נוספים".

אפרים קרמר, מנכ"ל אשת טורס: "מדובר בהחלטה הזויה של ממשלת ישראל, וסגירה דה פקטו של נתב"ג. לא פורסמה רשימת הקריטריונים לפיה הוחלט על המדינות הנוספות המחויבות בבידוד, אין שום שקיפות לאזרח ולענף התיירות. על סמך מה החליטו להוסיף מדינות בהן התחלואה נמוכה יותר מישראל, כמו גרמניה ובולגריה? יותר מסוכן להישאר בישראל מאשר לנסוע למדינות אלה. ממשלת ישראל פועלת נגד האינטרסים של עצמה, פוגעת בחופש התנועה של האזרחים ובחופש העיסוק של סוכני הנסיעות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker