הקמת שדה תעופה בינ"ל ברמת דוד תעלה 18 מיליארד שקל יותר מאשר בנבטים

הממשלה ומערכת הביטחון רוצות שהשדה יוקם בעמק יזרעאל, אך חוות דעת כלכלית שהוכנה עבור הרשות לפיתוח הנגב ותושבי העמק קובעת: מהלך כזה יהיה יקר בהרבה — וייארך 10 שנים יותר ■ ראש המועצה לביטחון לאומי מונה לבחון מחדש את ההיתכנות הביטחונית של חלופת נבטים

סמי פרץ
בסיס חיל האוויר ברמת דוד
בסיס חיל האוויר ברמת דודצילום: גיל אליהו

הקמת שדה תעופה בינלאומי ברמת דוד תעלה 18 מיליארד שקל יותר מאשר הקמתו באזור נבטים בנגב — כך קובעת חוות דעת כלכלית שהוכנה עבור הרשות לפיתוח הנגב ומטה המאבק של תושבי עמק יזרעאל, המתנגדים להקמת השדה ברמת דוד.

בין שני הגופים יש תמימות דעים שהחלופה הרצויה היא להקימו בנגב. בעמק יזרעאל מודאגים ממפגעי הרעש ומירידה בשווי הנכסים של התושבים שם, ואילו בנגב משוועים לפרויקט כלכלי גדול כמו שדה תעופה, שעשוי לייצר כ–10,000 מקומות עבודה חדשים. ההתנגדות העיקרית לחלופת נבטים היא של מערכת הביטחון, שמעדיפה ששמי הנגב יהיו פנויים לטובת חיל האוויר, וכן כדי למנוע פעילות תעופה אזרחית ענפה באזור הכור הגרעיני ליד דימונה.

שדה תעופה רמת דוד
צילום:

המאבק על הקמת שדה התעופה הבינלאומי השני צבר באחרונה תאוצה, למרות שהממשלה החליטה ב–2014 לבחור בחלופה של רמת דוד, ולא בנבטים. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע בסוף השבוע כי מינה את ראש המועצה לביטחון לאומי, מאיר בן שבת, לעמוד בראש צוות שיבחן מחדש את ההיתכנות הביטחונית של חלופת נבטים בנגב.

משרד רואי החשבון שטיינמץ עמינח ושות' הכין חוות דעת כלכלית עבור הרשות לפיתוח הנגב ומטה המאבק של תושבי עמק יזרעאל, הקובעת כי חלופת נבטים זולה הרבה יותר וגם ניתנת לביצוע בפרק זמן קצר בהרבה, לעומת חלופת נבטים. אחד מבעלי משרד רואי החשבון הוא ראם עמינח, ששימש כיועץ הכספי לרמטכ"ל ומכיר היטב את שיקולי מערכת הביטחון. בחוות הדעת נטען כי עלויות ההקמה ברמת דוד גבוהות ממספר סיבות: נדרשת הקמת מסלולי נחיתה למטוסים רחבי גוף ברמת דוד, לעומת נבטים — שם הוקם מסלול למטוסי תובלה, במסגרת פרויקט העתקת יחידות תובלה מנתב"ג לנבטים; יש צורך בפינוי והעתקת מתקנים צבאיים ברמת דוד; עלויות גבוהות יותר של הכנת הקרקע ברמת דוד; פיצויים בסך 8.3 מיליארד שקל בגין ירידת ערך נכסים בעמק יזרעאל, לעומת היעדר פיצויים בנבטים; ופינוי פעילות חקלאית, שדות ורפתות מעמק יזרעאל ועלויות של טיפול בתשתיות מים.

על פי חוות הדעת, היתרון היחיד של חלופת רמת דוד הוא חיסכון כספי של כחצי מיליארד שקל בעלויות הנסיעה עקב קרבה גדולה יותר (בממוצע) ליישובים המאוכלסים בישראל. עם זאת, מדובר בעלות שולית ביחס לפערי העלויות הכוללים את כל ההשלכות של הבחירה ברמת דוד.

ראש המטה לביטחון לאומי, מאיר בן שבת
ראש המטה לביטחון לאומי, מאיר בן שבתצילום: אוליבייה פיטוסי

הקמה תוך חמש שנים — במקום 15

הקמת שדה תעופה בינלאומי שני נדרשת הן בשל התחזית לגידול בתנועת הנוסעים בנתב"ג והן בשל התלות הגבוהה בשדה תעופה בינלאומי אחד. הקמת שדה התעופה רמון הסמוך לאילת אינה מספקת מענה למרבית תושבי ישראל, בשל המרחק הרב משם לאזור המרכז, ולמעשה אפילו לנגב. על פי הערכת המועצה הארצית לתכנון ובנייה, בשנת הפעלתו הראשונה של השדה השני יטוסו בו כ–4 מיליון נוסעים, וב–2050 יטוסו בו כ–20 מיליון נוסעים. השאלה הפתוחה היא מתי תהיה שנת הפעלתו הראשונה, וזו נגזרת מהשאלה היכן יוקם.

חוות הדעת קובעת כי תקופת ההקמה של השדה בנבטים תהיה חמש שנים, לעומת תקופת הקמה של 15 שנה לשדה ברמת דוד. הפער העצום מוסבר בכך שבנבטים אין צורך לפנות מבנים ומתקנים, לא נדרש טיפול בקרקע לעומת רמת דוד, שם יש צורך בטיפול וניקוי משמנים ודלקים, וכן לא צפויות התנגדויות של תושבים שיעכבו את הפרויקט בכמה שנים.

לטענת מחברי חוות הדעת, ברמת דוד תידרש העתקת בסיס חיל האוויר הקיים והעברתו למקום אחר. על פי לוח הזמנים שהוצג בחוות הדעת, ניתן לפתוח את השדה בנבטים ב–2025, ואילו ברמת דוד השדה לא ייפתח לפני 2035. חוות הדעת של משרד שטיינמץ עמינח מותחת ביקורת על המלצות הוועדה הבוחנת מטעם המועצה הארצית לתכנון ובנייה, שהמליצה ב–2017 על חלופת רמת דוד, וטוענת כי זו לא לקחה בחישוביה פרמטרים חשובים ויקרים כמו העתקת בסיס חיל האוויר הקיים ומתן פיצוי לתושבים.

בסיס חיל האוויר בנבטים
בסיס חיל האוויר בנבטיםצילום: אליהו הרשקוביץ

כך למשל, הוועדה הבוחנת העריכה כי 1,400 דירות בעמק יזרעאל ייחשפו לנזקי רעש, אך בחוות הדעת נטען כי מדובר במספר גדול בהרבה — 8,869 דירות. אחת הטענות של הוועדה היתה שיש לבחור בחלופת רמת דוד משום ששם שדה תעופה ישרת יותר תושבים מאשר בנבטים. לטענת כותבי חוות הדעת, מדובר בתפישה שגויה שחוטאת למדיניות הממשלתית המוצהרת לפתח את הנגב, וכי אם ריכוז אוכלוסייה גדול הוא השיקול, אזי יש להקים את שדה התעופה הנוסף במרכז. נקודת המוצא בחוות הדעת היא כי דווקא בגלל שיעורי התעסוקה והשכר הממוצע הנמוכים יותר בנגב, לעומת רמת דוד — יש להקים בנגב את השדה הנוסף.

סוגיה אחרת נוגעת למשך ההגעה משדה התעופה לעשרת היישובים הגדולים בארץ. על פי הוועדה הבוחנת של המועצה הארצית לתכנון ובנייה, זמן ההגעה מרמת דוד ליישובים אלה קצר ב–45 דקות לעומת זמן ההגעה מנבטים. ואולם בחוות הדעת נטען כי מדובר בחישוב שגוי, וכי זמן ההגעה מרמת דוד קצר רק ב–12 דקות מחלופת נבטים.

מפקד חיל האוויר לשעבר נחלץ לעזרה

הנקודה המעניינת במחלוקת שניטשת על הקמת השדה השני היא זהות האינטרסים בין תושבי הנגב לתושבי עמק יזרעאל — שניהם רוצים שהשדה השני יוקם בנגב. ברור גם שהתרומה לנגב תהיה גדולה, וכי הפגיעה ביישובי עמק יזרעאל תהיה משמעותית יותר במידה ויוחלט על חלופת רמת דוד.

גם אם ההערכות על פער של 18 מיליארד שקל בעלויות ו–10 שנים בתקופת ההקמה מוגזמות, עדיין התועלת של הקמת שדה התעופה בנגב גדולה יותר. אם למדינת ישראל יש עניין אמיתי בפיתוח הנגב, ההכרעה די ברורה. אלא שההתנגדות של מערכת הביטחון היא בעלת משקל עצום. חיל האוויר, למשל, יכול לטעון כי הקמת השדה בנבטים תגביל מאוד את פעילותו האווירית בנגב ותקשה על מערך האימונים. ואולם בשנים האחרונות ממילא חיל האוויר כבר החל לבצע אימונים במדינות אחרות, כדי לתרגל פעילות במרחבים גדולים יותר. כדי להתמודד עם הטיעונים הביטחוניים, פנו ברשות לפיתוח הנגב למפקד חיל האוויר ומנכ"ל אל על לשעבר, אליעזר שקדי, וזה העריך כי ניתן למצוא פתרונות לכל החששות שהעלו בחיל האוויר, לרבות הצורך להימנע מהתקרבות לכור הגרעיני בדימונה.

הצוות של בן שבת, שיבחן מחדש את חלופת נבטים, יצטרך לקחת בחשבון לא רק את עמדת צה"ל המתנגדת להקמת השדה בנבטים, אלא גם את עמדת צה"ל המתנה את העברת קרית המודיעין מגלילות לליקית בסלילת קו רכבת לשם. העובדה שצה"ל מטרפד תוכניות קריטיות לפיתוח הנגב היא פגיעה חמורה במדיניות המוצהרת של הממשלה לפתח את הנגב ואת מטרופולין באר שבע. בשלב הזה, ההעדפה של צה"ל את חלופת רמת דוד היא בעלת משמעות כלכלית עצומה — ומעכבת הקמה של שדה תעופה בינלאומי נוסף בישראל.

אליעזר שקדי
מפקד חיל האוויר ומנכ"ל אל על לשעבר, אליעזר שקדיצילום: מוטי מילרוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker