יותר מ-10,000 הפגינו בת"א: "ביבי הביתה, רוצים את הכסף עכשיו"; 19 נעצרו

אחד המפגינים: "התחושה היא כמו במחאה החברתית ב-2011" ■ בתום ההפגנה צעדו מאות לעבר נתיבי איילון וחסמו כבישים ■ שלושה שוטרים נפצעו באורח קל ■ אחת הנואמות: "מה אתם רוצים לעשות איתנו ממשלה יקרה? לזרוק אותנו לים? זה מה שאתם עושים עם האטימות והניתוק שלכם"

כיכר רבין, הערב
עדכונים
מפגינים בכיכר רבין, הערב

כעשרת אלפים בני אדם הפגינו הערב בכיכר רבין תל אביב, במחאה על אופן הטיפול של הממשלה במשבר הכלכלי שפרץ בעקבות מגפת הקורונה. בהפגנה, שכותרתה "מלחמה על החיים, תחזירו את הכסף", השתתפו בין היתר ארגוני תרבות, איגודי המסעדנים והתאחדות הסטודנטים.

לאחר ההפגנה המוחים צעדו לעבר נתיבי איילון וחסמו את צומת עזריאלי. המפגינים חסמו רכבי משטרה תוך שהם צועקים ״ביבי הביתה״. לאחר מכן נעו חזרה לתוך לב תל אביב, מלווים על ידי פרשים ושוטרי מג"ב. במהלך הצעדה נעצרו מספר מפגינים לאחר התעמתויות עם השוטרים. המשטרה פינתה את המפגינים תוך הפעלת כוח רב ובסיוע פרשים. מספר מפגינים נפגעו קלות תוך כדי הפינוי. השוטרים הדפו את המפגינים לכיוון כיכר הבימה, שם התחדשה ההפגנה והמעצרים תוך הפעלת כוח. סך הכל נעצרו 19 מפגינים. 

מהמשטרה נמסר כי גז מדמיע הופעל על שוטרים והושלכו לעברם בקבוקים, ושלושה שוטרים נפצעו באורח קל. בנוסף נמסר שהמפגינים הציתו פחי אשפה וגרמו לוונדליזם ברחובות העיר.

(בר פלג)

לילי בן שלום על הבמה: "רציתי לפתוח לומר לכם 'שבוע טוב', אבל קשה לי להאמין שיהיה שבוע טוב. אני מפרנסת יחידה. תמיד עבדתי בכמה עבודות. אני לא בכיינית. ככה גם לימדתי את הבת שלי. ככה הקמתי מסעדה לפני 12 שנים בירושלים. בניתי מוסד. פירנסתי בגאווה צעירים, מלצרים, עובדים, ספקים. התמודדתי עם אתגרים אבל הקושי הגדול ביותר זה הכוח העליון. כאישה שורדת דבר לא הכריע אותי. שרדתי את הטרור, עברתי לתל אביב. פתחתי מסעדה בשוק הכרמל. היו לי 4 חודשים של נחת ואז הגיעה הקורונה.

"כעת אני נשברת. אני לא יודעת איך להילחם בקורונה. זאת מכת מוות. ולמה? כי אין אופק. אנחנו כבר ארבעה חודשים, ואף אחד לא יודע מתי זה יסתיים. רבים מחברי סגרו או יסגרו את החלום שלהם. אני ממשיכה להיאבק. בעלי העסקים משוועים ללקוח. אנשים שומרים על עצמם ואם אין אנשים אז אין פרנסה. וכשאין פרנסה לעצמאים אין כלום. מה ביקשנו? את כספי הביטוח שאותם שילמנו לעזאזל כל החיים? בשביל מה יש כספי ביטוח אם לא משתמשים בהם לעזור לנו? בשביל מה"?

הקהל צועק: "ביבי הביתה".

"מה אתם רוצים לעשות איתנו ממשלה יקרה? לזרוק אותנו לים? זה מה שאתם עושים עם האטימות והניתוק שלכם. רק שתדעו שאיתנו תזרקו את כל הכלכלה - את השכירים. את כולם. זאת אפלייה שקיימת שנים אבל נחנקנו והנה אנחנו כאן".

נוגה אדלשטיין, עצמאית בתחום התיירות. בעלים של אתר אינטרנט: "פתחתי את העסק לפני 17 שנה. כל שנים משלמת מסים כמו שצריך. ב-2018 עשיתי שינוי בעסק ופיתחתי פלטפורמה דיגיטלית. בגלל ההשקעות הייתה לי שנה הפסדית. למרות שהגשתי כבר את דו"ח 2019, נותנים מענקים לפי 2018. אז לא מגיע לי כלום. כלום. ונגיד שמישהו מפסיד כל השנים - אז לא מגיע לו לאכול? לא מגיע לו לקבל מינימום? אין אם מי לדבר. אין למי לערער. כשכבר עונים, אומרים - 'אלה הקריטריונים'. זה לדבר אל הקירות. מה רוצים שאעשה? לאן אני אמורה ללכת? אני לא עובדת 4 חודשים. אני לא יודעת מתי תהיה לי עבודה. קיבלתי 1,800 שקל והשתמשתי בזה לשלם מע"מ".

נוגה אדלשטיין

נדמה שהמארגנים הולכים בין הטיפות. הם מזמינים אנשים שחרב עולמם לדבר, אך מפחדים להעביר ביקורת על הממשלה שהפקירה אותם.

על הבמה אבינועם נחמד, אב לחמישה ילדים. סבא. בעלים של חברה לתיירות נכנסת. "העסק שלי הוא מפעל חיים של עשרות שנים. מפרנס אותי. מפרנס עובדים שנמצאים בבית, ועוד הרבה עסקים אחרים - נהגים, מסעדנים ועוד. ב-12.3 הכל נגמר. הדלת ננעלה. אין אופק. עשרות אלפי אנשים, אזרחי מדינת ישראל חייבים גשר כלכלי כדי שיוכלו לשרוד את השנה וחצי הקרובות, אני רוצה לומר לכם דבר אחד - השטח בוער. רוצים את הכסף עכשיו.

הקהל צועק "ביבי הביתה, ביבי הביתה". הניסיון של המארגנים לא לייצר ביקורת על ראש הממשלה - נכשל. מהבמה נשמעות קריאות: "אנחנו לא חארטה, ולא מוכנים שיקראו לנו חארטה".

מפגינה בכיכר רבין, הערב

החלה הפגנת המחאה של העצמאים נגד צעדי הממשלה בתקופת הקורונה. אלפים גודשים את כיכר רבין. לדברי אחד המפגינים, "התחושה בשטח מזכירה את ההפגנות של 2011". למפגינים חילקו זמבורות והרעש מרקיע שחקים. המארגנים מדגישים כי מדובר בהפגנה א-פוליטית, ואומרים: "אנחנו נלחמים על הפרנסה".

ניצה נופרבר, עצמאית: ״הגעתי לפה בגלל הדמוקרטיה. אנחנו מפגינים נגד בנימין נתניהו והחוקים שהוא עושה. כל ההתנהלות הכושלת. בבריאות, בכלכלה. ראש ממשלה שדואג לעצמו ולא לעם שלו. הממשלה הזאת מנותקת ומנופחת".

זאב קירצוק, עוסק בייצוא חקלאי, גר בקרית אונו: "אין כסף. התזרים קשה. יש לי חובות בבנקים. הבנקים לוחצים ולא קשובים לבעיות ואין לי פתרונות. הייתי מצפה שהמדינה תעזור - לפחות להרים הראש מעל המים. אם צריך נחזיר אחר כך את הכסף, אבל תנו להרים את הראש מעל המים. אני כל 15 בחודש צריך ללכת לבנק ולבקש עזרה".

אחינועם ועלמה, רקדניות, הגיעו מתל אביב: "הגענו כי אין ברירה. אנחנו רוצות להופיע, אבל ביטלו לנו הופעות. "כולם בחרדה, אין פרנסה", אומרת עלמה. "כולם מפחדים שיכניסו אותם לבידוד בגלל ההפגנה".

זאב קירצוק

(סיון קלינגבייל)

אחינועם ועלמה, רקדניות, בהפגנת העצמאים
מפגין בכיכר רבין, הערב

בעקבות המחאה הערב מסר ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ: "האזרחים שיצאו הערב לרחובות מביעים מצוקה אמיתית וצודקת ויש להם את הזכות המלאה לעשות זאת- ולנו כממשלה את האחריות להקשיב ולפעול למציאת פתרונות...

"הודעתי לראש הממשלה ושר האוצר שלצד התמיכה בתוכנית הסיוע המיידית, כחול לבן תעמוד על כך שתוצג בהקדם מדיניות תקציבית רחבה הרבה יותר שתעודד את הצמיחה קדימה ולא נסתפק במענה לשלושה חודשים בלבד".

מפגין בכיכר רבין, הערב

יותר מ-2,000 בני אדם מפגינים הערב (שבת) בכיכר רבין תל אביב, במחאת העצמאים והמובטלים על טיפול המדינה במשבר הכלכלי שפרץ בעקבות מגפת הקורונה. ההפגנה מתקיימת תחת הכותרת "מלחמה על החיים, תחזירו את הכסף", ושותפים לה תחת השם "קבינט התקווה", בין היתר, גם ארגוני תרבות, מסעדנים והתאחדות הסטודנטים.

מאז פרוץ המגפה והטלת מגבלות התנועה וצמצום הפעילות במשק, בחודש מארס, קיימו הארגונים שורה של הפגנות ברחבי הארץ. עיקר דרישותיהם הוא קבלת מענקים ופיצוי על הנזק הכלכלי שנגרם להם בשל תקנות החירום, המגבילות התקהלויות והגיעו באפריל עד לאיסור כמעט מוחלט על יציאה מהבית. ביום חמישי הציג ראש הממשלה בנימין נתניהו תוכנית סיוע כלכלית לעצמאים ולבעלי העסקים, במסגרתה הבטיח כי עצמאים שנפגעו וזכו בעבר לסיוע יקבלו מענק מיידי של עד 7,500 שקלים.

בועז מאירצ'יק, בעלי מועדון דופלקס בתל אביב, אמר ל"הארץ": "עשינו כמה ניסיונות קצרים, זה לא עובד, לא ישים ולא כלכלי. כל המשק יקרוס אם הממשלה לא תפעל, אנחנו נהיה בתקופת הצנע אחרי הקורונה. התכנית של נתניהו לא מספיקה, במידה מסוימת זה לעג לרש. הגיע הזמן שהממשלה תראה שהיא מסוגלת לעשות משהו, בשביל זה יש ממשלת אחדות גדולה ומוגזמת. אם אאלץ לסגור את העסק, אני לא יודע מה אעשה. אני בדיכאון רק מלחשוב על זה. אין לי מושג מה יהיה בהמשך".

לילך דרור, אמנית תושבת יסוד המעלה, אמרה: "לפני שלושה ימים קיבלתי ביטול של הזמנה מאוד גדולה כי התבטלה בר מצווה. זה הולך ויהיה גרוע יותר, וברגע שזה ייגע ביותר אנשים והמצב יהיה קצת יותר גרוע אנשים יצאו לרחובות באמת. לזה אני באמת מחכה. הכוח אצלנו, רק צריך לעשות, לא רק לקטר בבית".

ערד שהם, בן 27 מקיבוץ דליה, אמר: "אני עובד כעצמאי בברכז תרבות במועצה האזורית מגידו. סגרו אותנו בתחילת מארס, עכשיו שחררו לשבועיים, ואז סגרו שוב את לחלוטין. אני בבית, מנסה לשרוד מהקצת שנשאר, ובינתיים חוסך ומתקיים מעבודות בבית. מה יהיה בעתיד? במקרה הכי גרוע נמצא עבודה בקיבוץ".

(בר פלג)

רביב קורץ, משמאל

רביב קורץ, שכירה ועצמאית בעולם התיירות. גרה בנס ציונה: "חנקו אותנו. נגמר הכסף. עוד מעט אין ממה לאכול". 

קורץ אומרת שאיבדה את האמון בממשלה. "אין קשר בין מה שאומרים למה שעושים. הם לא לוקחים אחריות. מה שמצליח זה הם. מה שנכשל זה אנחנו".

(סיון קלינגבייל)

מיכה טנא

מיכה טנא, סוכן נסיעות עסקי, דיזנהיוז: ״אין עבודה. אין טיסות. אני עובד מול חברות. העבודה של הלקוחות שלי גם נתקעה. אני לא מתעסק בכן או לא נוסעים לחופש. אין טיסות. הלקוחות שלי שעובדים מול חו"ל לא יכולים לטוס. הכל תקוע. אנחנו עכשיו מדינה אדומה אז אף אחד לא מקבל אותנו. אפשר לטוס רק לארה״ב.

"אני פה כי צריך לתמוך בנו. צריך תוכנית כלשהי. לענף הנסיעות והטיסות אין אופק. צריך תמיכה כלכלית. צריך תוכנית. חייבים להגן על האנשים. אפשר היה לקחת אותנו לחקירות האפמידימיולוגיות. לתת לנו הכשרות. משהו. אין שום מתווה תמיכה.

"מדינות בכל העולם פתחו את הטיסות עם מתווה - בדיקות בשדה התעופה שמקבלים תשובה מהר. באוקראינה יש בדיקות בשדה ומקבלים תשובה תוך 12 שעות ולא בידוד של שבועיים. יש פתרונות. לא רק לסגור אותנו. חוץ מזה העצמאים כל השנים משלמים וכשצריך נשארים בלי כלום".

(סיון קלינגבייל)

ישראל כ"ץ

חלק גדול ממומחי בריאות הציבורי מעריכים שבתוך שנה יפותח חיסון לקורונה. זאת תחזית טובה, אבל מה יקרה אם היא לא תתממש? מה אם הקורונה כאן כדי לפגוע בשגרת החיים למשך עוד כמה שנים?

ככל הנראה, השלכות הקורונה בכל מקרה לא יעזבו אותנו עוד שנים ארוכות, והן יותירו אחריהן שובל של הרס כלכלי. משרד האוצר הבטיח עד כה תוכנית סיוע כלכלית למשק בהיקף של 100 מיליארד שקל. קיתונות של רותחין הופנו כלפי התוכנית הזו, בטענה שהיא קמצנית, לא מספקת ביטחון כלכלי, ובעיקר — שיש בעיות קשות במימוש שלה. אז ראש הממשלה, אחרי הניסיון הנואל שלו להפוך את מנהל רשות המסים, ערן יעקב, לשעיר לעזאזל של כישלון ניהול משבר הקורונה על ידיו — נזעק להציע, ביחד עם שר האוצר, ישראל כ"ץ, תוכנית כלכלית שנייה. הפעם תג המחיר הוא 80 מיליארד שקל, מתוכם כ-50 מיליארד שקל כהוצאה תקציבית וכ-30 מיליארד שקל בערבויות לאשראי.

לקריאת הכתבה המלאה של מירב ארלוזורוב

ראש הממשלה, בנימין נתניהו

אנחנו בקרב היאבקות במשקל כבד בביורוקרטיה הישראלית. יש בירוקרטיה כרונית במערכת", הכריז ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בנאומו ביום חמישי, בעת שהציג את תוכנית הסיוע הכלכלית החדשה שנועדה להתמודד עם צעדי הסגר שהושתו על המשק — "התגברנו על מכשולים ביורוקרטים בלתי אפשריים", הודיע, במאמציו לסמן כתובת חדשה לזעמם של העצמאים במשק הישראלי המאיימים לזעזע את שלטונו.

קשה להבין מה נתניהו מנסה להשיג במהלך הזה. האם הוא אכן מאמין שהסאונדמן או בעל הבר שהכנסתם נעלמה בחודשים האחרונים, יעלו למשרדי רשות המיסים בירושלים ויצעקו על כמה עשרות פקידים? קשה להאמין בכך. מה שבטוח, נתניהו חוטא למציאות ומנסה להטעות את הציבור. בכל פעם שהוגשה לאישור הממשלה תוכנית סיוע לנפגעי הקורונה, כינס נתניהו מסיבת עיתונאים שבה הכריז באופן אישי על הכסף שיחלק להמונים.

לפיכך, נתניהו הוא מי שאחראי לקריטריונים. נכון, תהליך העברת המענקים מהממשלה לעצמאים לא עבד חלק: תשובות שקיבלו עצמאים באתר רשות המיסים במהלך הפעימה הראשונה, לא היו מדוייקות; בפעימה השנייה, אתר רשות המיסים התקשה לעמוד בעומס הפניות. אבל בשורה התחתונה, העצמאים שלא אושרו לקבלת מענקים, הם אלו שלא עמדו בקריטריונים הנוגעים להיקף הפגיעה הנדרש במחזור.

לקריאת הכתבה המלאה של חגי עמית

הפגנות המחאה החברתית בתל אביב, קיץ 2011

הערב תתקיים הפגנת המחאה הגדולה של העצמאים בכיכר רבין בת"א - ואתם מתלבטים אם להגיע לשם.

הנה כמה מהסיבות שרבים מונים היום - מדוע לא כדאי להגיע להפגנה הערב:

1. מחאות לא עובדות - יצאנו לרחובות ב-2011, התלהבנו, ובפועל שום דבר לא קרה.

2. זאת מחאה של "שמאלנים" - הם רק רוצים להפיל את נתניהו - הם לא מקבלים את הכרעת הבוחר הדמוקרטית.

3. זאת מחאה של "ימנים" - נתניהו השתלט על ה"שולמנים" שיהפכו ל"כולנו" מודל 2020 - עוד מפלגת לוויין של הליכוד.

4. חסר אחריות להגיע להפגנה בעיצומו של גל שני של קורונה, בעיקר לאנשים מבוגרים.

5. לא ראיתי בערוצי הטלוויזיה ובאתרי האינטרנט התייחסות להפגנות - זה כנראה לא רציני.

בחלק מטענות האלה יש גרעין של אמת - אבל צריך להעמיד את כל אחת מהן מול החלופה - לא להשתתף בהפגנות ובמחאות ולקוות שהתוואי הפוליטי, כלכלי וחברתי בישראל ישתנה.

לקריאת הכתבה המלאה של גיא רולניק

מפגינה בכיכר רבין, הערב

המחאה הגדולה חוזרת לכיכר רבין: אחרי שביומיים האחרונים נדמה שנעשו מאמצים למנוע את ההפגנה ולא מעט שמועות הופצו על ביטולה - נעשות הכנות לקראתה הערב ב-20:30. 

הלחץ הרב למנוע את ההפגנה הערב החל בפגישה שקיימו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כ"ץ עם נציגי הארגונים. פגישה שהוגדרה "עניינית וחיובית", בעמוד הפייסבוק של ראש הממשלה. הממשתתפים בפגישה סיפרו כי נתניהו קבע כי מידי שבוע ייפגש הפורום כדי לבחון האם התוכנית הכלכלית אכן מיושמת ולבחון סוגיות שיועלו.

בארגונים מספרים כי ועד הפעולה של תעשיית התרבות, שהיה אמור להגיש את הבקשה למשטרה לקיום ההפגנה, משך את הבקשה ובמקומו הגיש תומר מור, מארגון מסעדנים חזקים יחד, את הבקשה.

לקריאת הכתבה המלאה של סיון קלינגבייל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker