כנס שוק ההון ונשים

"30% מכוח העבודה בגוגל כיום הינו נשים - והמגמה תתרחב"

שדרת הניהול הבכירה ביותר בתחום הפיננסים בישראל אוישה על ידי נשים, אך האם המהפכה הזו חילחלה גם מטה? ■ ועידת שוק ההון ונשים, של TheMarker וקסם מדדים מבית אקסלנס שתתקיים היום תפגיש נשים מובילות לדיון על אתגרי הכלכלה הישראלית

איש עומד על ערימת תמרורים
עדכונים

יוליה מרוז: "שוק שסובל מאי־שוויון מגדרי 
נוטה להיות מונופוליסטי"

"הצטרפתי לאגף התקציבים במשרד האוצר בשנת 2000, בגיל 24. הביטוי השגור בציבור היה 'נערי האוצר', ולא בכדי; באותה תקופה היו פחות מ–20% נשים באגף, ואף אחת מהן לא כיהנה בתפקיד ניהולי" - כך סיפרה בכנס יוליה מרוז, מנהלת איגוד בתי ההשקעות, על תחילת דרכה בעולם הכלכלה הישראלי.

אולם התמונה השתנתה מאז - ולא רק באגף התקציבים. "בשנים האחרונות נשים החלו להשתלב במערכת הפיננסית, ורבות מהן מכהנות בתפקידי מפתח בתחום, כמו נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, הממונה על שוק ההון באוצר, דורית סלינגר והחשבת הכללית באוצר, מיכל עבאדי־בויאנג'ו. כמובן שישנן גם מנכ"ליות מכהנות בבנקים הגדולים בישראל, כך שכיום, הביטוי 'נערי האוצר' אינו רלוונטי כבעבר", הוסיפה מרוז. "המיצוב והייצוג של נשים השתנה לאורך הזמן, בדגש על נשים שמובילות תחומי מפתח בתחום הפיננסי".

מהאפליה בשוק העבודה סובלות לא רק נשים, לדבריה, אלא השוק כולו. "שוק או חברה שסובלים מחוסר שוויוניות מגדרית, ואפליה בתעסוקה ובשכר בין נשים וגברים, נוטה להיות שוק מונופוליסטי ללא תחרות".

איגוד בתי ההשקעות הוקם לפני שנתיים, לאחר שמנהלי בתי ההשקעות הגדולים הבינו שהמשולש הפיננסי של הבנקים, חברות הביטוח ובתי ההשקעות צריך להיות משולש שווה צלעות, מהלך שעוד לא הבשיל בשוק ההון הישראלי.

בהקשר זה, אמרה מרוז כי "בתי ההשקעות ימשיכו להיות מחוללי התחרות בתעשייה הפיננסית וכניסתם לתחומים הריכוזיים תייצר בשורה צרכנית אמיתית לציבור הרחב".

אושרת קוטלר:
"אפליה מתקנת זה קשקוש"

"אני מייצגת מהפכה שאני גאה להיות חלק ממנה - עד 1993 היתה ברשות השידור עורכת אחת, בעיקר היו 'הנשים שלידו', שעסקו באופנה ותרבות. ואז פרץ ערוץ 2 - ואני שמחה על ההזדמנות שניתנה לי" - כך אמרה אתמול בכנס העיתונאית והמגישה אושרת קוטלר.

לדבריה, "היו לי לפחות שתי הצעות לנהל גופי אקטואליה, וסירבתי. לא בא לי. זו עבודה מטורפת. להיות מנכ"לית של חברת חדשות זה עבודה למשוגעים, ואני רוצה להיות אמא.

"כיום, גם אבות מבינים את העושר שבהורות - שאני הבנתי כשהציעו לי להיות פרשנית צבאית - וסירבתי". עם זאת, המצב רחוק מלהיות אידיאלי, לטענתה. "אני 25 שנים עורכת תוכניות ואני יכולה לומר שיש הרבה פחות נשים, לנשים יותר קשה להתבלט".

קוטלר הדגישה כי "אפליה מתקנת זה קשקוש - צריך לאפשר לנשים את הנוחות, אבל אפליה מתקנת? שאני אקח אשה כי היא אשה? מי שלא טוב, לא מגיע לו, והמון גברים פחות טובים מהן".

איך ניתן להשיג תוצאות טובות יותר בשוק סוער וחסר ודאות?

דפנה מאור בפנאל עם בכירות בשוק ההון, בניסיון להבין איך ניתן להשיג תשואה גבוהה יותר בתקופה הנוכחית.

עינת סקורניק, הייתי מנחשת שהשאלה הכי נפוצה שאנשים שואלים בימים האלה היא מה לעשות עם הכסף. מה היא התשובה הכי טובה כעת?

עינת סקורניק, ראש מערך הייעוץ בבנק לאומי: "זו שאלה רחבה אבל נתחיל דוקא מהכותרת, איך מקבלים תשואות טובות יותר. בראש וראשונה הסתכלו לטווח ארוך, ודעו אילו סיכונים לקחת. צריך גם להסתכל על מכלול הדברים, אין אפילו מגמה עולמית כזו או אחרת, בכל מדינה קורה דבר שונה. צריך למצוא את ההזדמנויות הנכונות, ולבנות תמהיל השקעות לפי הטולרנטיות שלנו לסיכון. אנחנו במצב כלכלי עולמי לא פשוט, אבל גם קודם לכן היינו במצבים לא פשוטים וכנראה שעוד נהיה".

אז לא תמיד צריך לבחור את המניה ה"חמה", אלא לדעת מה אנחנו צריכות ולאן אנחנו מכוונות.

"אין ספק".

פיונה דרמון, עולם ההון סיכון התחיל להיראות כמו רכבת הרים כבר בשנת 2000. השפה שם אחרת, וההזדמנויות שונות. תוכלי לספר לנו על האקלים הנוכחי?

פיונה דרמון, שותפה ו-COO קרן הון הסיכון JVP: "עולם ההון סיכון לעומת הבורסה הוא לא נזיל - צריך לגייס את הכסף ממשקיעים והם מנהלים אותו בן 7 ל-13 שנה. צריך להתחבר לתחומים שונים, אבל בעידן של היום יש הרבה עניין בנכסים האלטרנטיביים. בתקופה של אי ודאות, אפשר לשים את הכסף בבנק או להשקיע אותו במקום, ולא להסתכל עליו. אנחנו רואים הרבה עניין בתעשייה שלנו בתקופות שכאלה".

רינת אשכנזי, מנקודת ראות של משקי בית, האם זה זמן טוב להיכנס לבורסות, ומדוע נראה לך שנשים רבות אומרות – כלכלה וכסף זה לא בשבילי?

רינת אשכנזי, מנהלת מחקר מדדים בקסם: "ברגע שמנטרלים את האגו ומסתכלים על ההשקעה קצת קדימה, ההסתכלות תהיה אחרת. סבלנות והשקעה לטווח ארוך צריכים להיות נוכחים בתיק שלנו, ואני חושבת שצריך לתת לכוחות השוק למצוא את הדרך לצמיחה".

מוטי קריסטל, אתה מציע לנו ראייה מזווית אחרת של השתתפות של נשים בקבלת החלטות כלכליות. נתחיל בשאלה הבאה - האם בעידן שבו לבנק ישראל יש נגידה, ול-3 בנקים גדולים במשק יש מנכ"ליות – אנחנו יכולים לקוות שמה שנתפס כדפוסים גבריים שהובילו למשבר של 2008 – לקיחת סיכונים, היבריס ויד רוחצת יד – השתנה?

מוטי קריסטל, מנכ"ל NEST, אסטרטגיות משא ומתן: "במילה אחת? לא. בשתי מילים: ממש לא.

"אני איש של אקסלים וטבלאות. כל מה שנאמר פה על חשיבה ארוכת טווח זה הדבר הכי לא גברי שיש. אתן נותנות ניתוח מדליק לאיפה צריך להשקיע, ראייה הוליסטית זה הכי לא גברי. במובן קבלת ההחלטות אנחנו צריכים את הכל עכשיו. הדבר שאני רואה הרבה כשאני עובד עם מנהלים ומנהלות הוא שככל שהניהול הנשי עולה לרמות בכירות, אנחנו מתחילם לראות נטישה של הראייה ארוכת הטווח ואימוץ של דפוסים גבריים. אין מסביב מי שיגיד להסתכל יותר רחב ורחוק.

עינת, האם גם נשים יאמצו דפוסים גבריים? האם אפשר לגרום לנשים להיות יותר מעורבות כלכלית, והאם יש דרך להציע ייעוץ לנשים בצורה שתגרום להן להיות יותר מעורבות בקבלת החלטות מהסוג הזה בתקופה הנוכחית?

ענית סקורניק: "כשאני בוחנת את התיקים שלי, מרבית התיקים מנוהלים עדיין על ידי גברים, ונשים לרוב הרבה פחות מעורבות. מצד שני, כשאני מפלחת את אותם תיקים אני רואה שדווקא באותן תיקים שמנוהלים על ידי נשים ישנן יותר השקעות לטווח ארוך, פחות טעויות, יותר התייעצות, ולכן רואים תוצאות יותר טובות. כאן אנחנו צריכים להגיע ולקרוא לנשים להיות יותר מעורבות".

מוטי, האם יש הבדל בין מי שמייעץ לאישה בקבלת ההחלטות?

מוטי קריסטל: "אין פערים בין גברים ונשים, כמו שאין פערים מי נושא ונותן יותר טוב. אנחנו כן רואים שנוכחות נשית בתוך תהליכי מו"מ הופכת את התהליך לנעים יותר ופחות כוחני, אבל כשאישה צריכה לנהל מו"מ מול אישה נוצרת תחרות".

פיונה: "אני אחראית כבר שש שנים על גיוס כספים לקרנות של JVP. בשנתיים האחרונות גייסתי כסף מנשים וגברים בסין, אנגליה וצרפת, ולא עניין אותם אם אני אישה או גבר. אני עושה את המו"מ בלי קשר למי שנמצא בצד השני. חשוב מי הפרטנר, שעליו יש שכבות של ארגון. אי אפשר להכליל. בסופו של דבר יש עסקה, לא משנה מי אתה ומה אתה".

מוטי: "כשנכנסים למו"מ הכל קשור ומשנה".

דפנה: "גברים באים מאותו מועדון, וזה מה שהיה במשבר הפיננסי. יש מקום להקשיב למה שמוטי אמר. אני גם אומרת שלא צריך להתייחס ללאום של האדם והמגדר, אבל בפועל העולם הוא לא באמת כזה".

"30% מכוח העבודה בגוגל כיום הינו נשים - והמגמה תתרחב"

"החדשנות העולמית הבאה יכולה לבוא מאותה תלמידה שנשקיע בה היום בכדי שתבחר בלימודי הנדסה או תכנות", כך אמרה היום רבקה קהת סמנ"כלית לקוחות מקומיים, גוגל ישראל בכנס נשים ושוק ההון.

קהת שכיהנה בעבר בתפקידים בכירים בבנק הפועלים ובחברת פרוקטר אנד גמבל הבינלאומית, ציינה במהלך הכנס כי תחום הטכנולוגיה עובר תהליך דומה למה שקורה בשוק ההון: "אנו רואים יות ויותר נשים בעמדות ניהול של חברות טכנולוגיה בינלאומיות, יותר סטארט-אפים שנוסדו על ידי נשים ויותר מהנדסות ומפתחות בנוף הכללי של חברות הטכנולוגיה אבל הדרך לגיוון עוד ארוכה.

"כשגדלתי לא היה הבדל בין בנים לבנות וזה השפיע על החשיבה שלי שאני יכולה להשיג הכל. זה מתקשר למה שגוגל עושה, שיש אחוז קטן יותר של בנות בהנדסה מאשר בנים, למרות שאין הבדלים ביולוגיים אלא הכל תלוי בבחירה בגיל צעיר. בנות בדרך כלל אומרות זה קשה ללכת למקצועות ריאליים.תכנית Mind the gap שמביאה בנות בגילאים 12 - 18 עם גוגל ולומדות עקרונות במדעי המחשב.

"גוגל שמה את נושא הגיוון, diversity, כאחת המטרות הראשיות והיא פועלת בעולם, כמו בישראל, להבאת יותר נשים למעגל העבודה בתחום הטכנולוגיה".

לדברי קהת, "30% מכח העבודה בגוגל כיום הינו נשים, ואנו פועלים במספר דרכים בכדי להמשיך ולשנות את התמונה - בין אם זה באמצעות הגדלת הגיווןdiversity בחברה פנימה, ובין אם באמצעות הגדלת ההזדמנויות שעומדות בפני נשים באמצעות חינוך ושילוב מגזרים.

"בין הפרויקטים שביצענו בשנים האחרונות - אפשר לציין את Mind the gap שמעודד בנות בבתי ספר לבחור במסלול מדעי בלימודי גבוהים ובה השתתפו כבר מעל ל-100 בתי ספר במעל ל-40 יישובים, Campus for Moms שיצא החודש לדרכו בפעם ה-5 ומאפשר לאימהות טריות להשתתף בחופשת הלידה שלהן בתוכנית שהופכת אותן ליזמיות.

"החודש אף מושקת תכנית חדשה של Campus Tel Aviv של גוגל בשיתוף עם קאמטק שמטרתה להעניק לנשים מהמגזר החרדי שעשו קורסים בסיסיים בתכנות, אפשרות להשתלב בעבודה בסטארט-אפים ועל ידי כך - להעניק להן אפשרות להגדיל את גובה המשכורת שלהן ולהתפתח מקצועית לדרגים בכירים יותר בתעשיית הטכנולוגיה הישראלית .

Google campus for mums לוקחת נשים לבוקר עם התינוק ולומדות במשך 9 מפגשים על איך להקים סטארטאפ, עכשיו המודל מיושם בעולם והוא עוזר להפריח את השממה של יזמות בהיי-טק. גוגל מונעת מחדשנות שמבוססת על 3 עקרונות: שאלות גדולות, לגעת במליארדי האנשים ולעשות פריצת דרך טכנולוגית".

"גברים לא מנהלים יותר טוב את הכסף"

"בניהול אני מוותר על האגו כי אני לא יודע מה יעלה ומה יירד - דווקא נשים עם סבלנות ושיקול דעות וללא אגו גברי שלא מתיימר לדעת הכל מתאימות לניהול", כך אמר הבוקר אבנר חדד מנכ"ל קסם בכנס נשים ושוק ההון.

"חשבנו שהגברים ינהלו לנו טוב את הכסף, אבל זה לא נכון. זה חלק מהקיבעון שאנחנו בוחרים להאמין בו. ככל ששוק ההון יהיה שוק מדדים בלי רצון להראות כמה אני חזק וצודק הוא יהיה יותר יעיל, אבל צריך להגיע לשביל הזהב, לשילוב בין תכונות גבריות ונשיות", סיכם חדד.

"כשקבוצה כוללת יותר נשים - היא הופכת יותר אינטליגנטית"

"כשקבוצה כוללת יותר נשים - היא הופכת יותר אינטליגנטית", כך אמרה מעיין כהן, המשנה למנכ"ל אקסלנס, בכנס שוק ההון ונשים שנערך בבורסה לניירות ערך בתל אביב.

"יש הרבה נושאים לגעת בהם היום - היום לא אדבר על מוסר, ערכים ושוויון אלא לדבר על כסף, תשואה, וביצועים ולהראות במובהק למה כדאי שיהיו יותר נשים, ולמה הביצועים לחברות עם יותר נשים הם יותר טובים", אמרה כהן, "אני אוהבת לנהל - בעיקר יש המהלות תחתיי שבחרתי כי כל אחת מהן היא הטובה ביותר".

כהן התייחסה לשיעור הנשים בתפקידים בכירים: נשים מהוות כ-47% מכוח העבודה, ככל שעולים בפירמידה הייצוג יורד. רק  6% הן מנכ"ליות, רק 4% חברות דירקטוריון בעולם, ורק 14.2% במעמד בכירי. אני לא חושבת שנשים מנהלות יותר מגברים ולהפך - אבל לפי המחקרים הביצועים יותר טובים כשנשים בההנהלה. צריך לשים את המנהלים הטובים בתפקידי ניהול.

"לפי מחקר שפורסם ב- Financial Times - חברה שלפחות - 30% מתפקידי הניהול הבכירים בה מאוישים על ידי נשים יכולה לצפות לתוספת של עד 6% לשולי הרווח שלה בהשוואה לחברה דומה ללא ייצוג נשי בהנהלה.

"מחקרים מראים כי ל IQ של חברי קבוצה מסוימת אין השפעה על כלל האינטליגנציה של הקבוצה. אבל כאשר הקבוצה כוללת יותר נשים היא הופכת יותר אינטליגנטית. כך קבוצת אנשים שתהיה מורכבת מגברים ונשים, תגיע לתוצאות אינטליגנטיות יותר.

"מחקר שעסק ביכולות הקריטיות להצלחה - בסביבה מטריציונית זיהה תכונות מפתח להצלחה: אמפתיה, ניהול קונפליקטים, השפעה ומודעות עצמית.  נשים היו גבוהות מגברים בכל היכולות הללו באופן משמעותי ומובהק. העולם משתנה ומאפיינים הנשיים והגבריים משתנים, אבל עדיין אין שוויון. בנימה אישית - ניהלתי משפחה וילדים יחד עם הקריירה והיו לי הרבה התלבטויות".

האם נפרצה תקרת הזכוכית?

נראה כי בשנים האחרונות נשים פרצו את תקרת הזכוכית בשוק הפיננסים. שדרת הניהול הבכירה ביותר בתחום אוישה על ידי נשים - 3 מנכ"ליות עומדות בראשי הבנקים המובילים, נגידת בנק ישראל, מפקחת על שוק ההון והביטוח, ממונה על הגבלים עסקיים, מפקחת על הבנקים. כולן נשים. אך האם המהפכה הזו חלחלה גם מטה? לא בטוח.

בחברות הציבוריות עדיין ניכר מיעוט של דירקטוריות, ורק כ- 5% מיו"ר הדירקטוריונים הן נשים, הרחק מהנתונים ביתר המדינות המערביות. בנורבגיה, צרפת ושוודיה למשל, מעל רבע מחברי הדירקטוריון הן נשים. גם במרבית חברות מדד ת"א 100, המנכ"לים 100 הם גברים. מצב זה מראה כי גם אם קצה הפרמידה מעודד - הרי שתמונת המצב בישראל לגבי מעמדן של נשים בתפקידי ניהול בכירים רחוקה מלהיות שוויונית או הוגנת.

ועידת שוק ההון ונשים של TheMarker וקסם מדדים מבית אקסלנס צפויה להפגיש נשים מובילות בתחום השוק ההון לדיון על אתגרים שונים בכלכלה הישראלית. הוועידה תתקיים היום, יום רביעי 2 במארס, בבורסה לניירות ערך בתל אביב. עורכת הכנס ומנחת הוועידה: רונית הראל, עורכת מגזין Women TheMarker. את הוועידה יפתחו מעין כהן, משנה למנכ"ל אקסלנס ואבנר חדד, מנכ"ל קסם מדדים; איתן אבריאל, עורך מגזין TheMarker ומייסד האתר.

בין הדוברות בוועידה גם רבקה קהת - סמנכ"לית לקוחות מקומיים בגוגל ישראל, איריס בק-קודנר - סמנכ"לית שיווק גלובלי ותקשורת התאגיד בטבע, עו"ד אורית פרקש- הכהן - יו"ר רשות החשמל היוצאת, יוליה מרוז - מנכ"לית, איגוד בתי השקעות ואשרת קוטלר, עיתונאית המגזין - ערוץ 10.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker