מתווה הגז: ועדת הכלכלה הצביעה נגד שימוש בסעיף 52 - נתניהו ידחה את ההמלצה

יו"ר ועדת הכלכלה: "הלוואי שהייתי יכול לומר שההתייעצות בוועדה יצרה שינוי דרמטי" ■ נתניהו לא מחויב לקבל את המלצות הוועדה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
LIVE
עדכונים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ועדת הכלכלה הצביעה נגד שימוש בסעיף 52 המאפשר לשר הכלכלה לתת פטור מהגבל עסקי

הוועדה אישרה את הצעת כבל שלא לעשות שימוש בסעיף 52 מאחר שלאופוזיציה יש רוב בוועדה:  7 ח"כים מהאופוזיציה הצביעו בעד אי שימוש בסעיף: איתן כבל, איילת ורבין נחמיאס ויוסי יונה (המחנה הציוני), עיסווי פריג' (מרצ), חיים ילין (יש עתיד) עבד אל חכים חאג' יחיא  ודוב חנין (הרשימה המשותפת). נגד אי השימוש בסעיף 52 הצביע 6 ח"כים מהקואליציה: יואב קיש, מיקי  זוהר  ונורית קורן (ליכוד), רועי פולקמן (כולנו), יואב בן צור (ש"ס), ואורי מקלב (יהדות התורה).

הממשלה לא זקוקה לרוב בעד השימוש בסעיף 52, אלא רק להודעה של הוועדה שהתקיימה חובת ההיוועצות של שר הכלכלה עם ועדת הכלכלה.

קודם להצבעה אמר כבל בדברי הסיכום כי "לאורך כל הדרך היה מי שניסה להעביר מסר שהכנסת מעכבת את התהליך אבל הממשלה מתברברת עם התהליך כבר 5 שנים. הכנסת וועדת הכלכלה דנה בעניין זה 3 שבועות . היו כאלה שניסו לומר שכאילו אנו יצרנו את העיכובים. לגופו של עניין נכנסתי לדיון הזה, בלב פתוח נפש חפצה כדי לראות איפה הדברים עומדים. אני עוסק בשלב הזה בסעיף 52 ויש לי הבנה קטנה במדיניות ביטחון וחוץ ולאורך כל הדרך בוודאי בדיונים הפומביים וגם בדיון הסגור נערך בועדה, אני אומר שממשלת ישראל נושאת לשוא את שם הביטחון ומדיניות החוץ וזה הליך מאוד מאוד מסוכן. קל בישראל להפוך כל דבר ועניין לנושא ביטחוני".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שלי יחימוביץ': "בגלל להיטות חשפנו את הבטן הרכה שלנו לגחמות של המצרים והטורקים"

ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) אמר כי "לא אמרו לנו מה יקרה אם לא ימומש המתווה. בדיונים לא הוצגו הערכות מדויקות כי אי אפשר לתת הערכות מדויקות. בתהליך שבו אנו נמצאים אני תומך במתווה אבל לצערי היום תמיכה במתווה היא לתמוך בשימוש בסעיף 52".

ח"כ שלי יחימוביץ (המחנה הציוני) מראשי מובילי המאבק הפרלמנטרי נגד מתווה הגז אמרה כי "יש נושאים שבהם אנו נושאים אידיאולוגית של ימין ושמאל אבל זה לא הנושא. במאבקים דומים בעבר מצאתי עצמי עם רובי ריבלין נשיא המדינה ועם אנשי יהדות התורה וש"ס. האשמה כאילו יש כאן מניעים פוליטיים היא לא נכונה. אנו צעדנו יד ביד וחיזקנו את שר האוצר בעבר יובל שטייניץ ב"חוק ששינסקי".

שלי יחימוביץ'
שלי יחימוביץ'צילום: אוליבייה פיטוסי

על השימוש בסעיף 52 אמרה יחימוביץ' כי "מדובר בהפעלה מלאכותית, שקרית שצצה בדקה ה-90. הדבר נעשה כשהתברר שאי אפשר לכפות על הממונה על ההגבלים הקודם פרופ' דיוויד גילה. הסוגייה של שימוש בסעיף 52 לא עלתה קודם שהיה מתווה יותר פרופורציונלי והוא נשלף במפתיע. ואנו רואים חוזר כחוט השני גם אצל ראש המוסד החדש יוסי כהן וגם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה אבי ליכט וגם אצל רה"מ עצמו".

עוד אמרה כי "עובדתית בסיס הנימוק להפעלת הסעיף, היה מושתתת על יחסים אסטרטגיים עם מצרים". להמלצה של ועדת כלכלה יש לייחס משמעות מרחיקת לכת על ידי רה"מ בגלל האופן שבו נוהלה".

יחימוביץ הוסיפה כי "הפעלת המתווה תגרום נזק לעצמאות האנרגטית שלנו, בגלל להיטות חשפנו את הבטן הרכה שלנו לגחמות של המצרים והטורקים. הנזק הבטחוני מאוד גדול בהפעלת הסעיף. נתניהו לא בקיא במתווה ולא בקיא בסעיף 52".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ח"כ מיקי זוהר: "שיקוליו של נתניהו תמיד יהיו טובת עם ישראל"

ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) אמר כי "הוועדה לא צריכה לאשר את המתווה אלא רק לקיים היוועצות. אני רוצה להאמין שלחברי האופוזיציה אין שיקולים פוליטיים ופופוליסטיים וכל מה שאמרתם הוא ענייני ואובייקטיבי ובאמת אני מתקשה להאמין בכך. לי זה נראה שחברי הוועדה באופוזיציה על מנת לנגח את רה"מ ואת הרעיון הקואליציוני להביא מתווה גז שאמור להטיב עם הציבור ולסייע מבחינה מדינית הוא מנוגח על ידי האופוזיציה לא מהשיקולים הנכונים".

ח"כ מיקי רוזנטל: "אפשר לחשוב שאתה פילוסוף".

ח"כ איתן כבל: "אנו בתחרות מי יוציא את המשפט הכי שנון".

זוהר הוסיף כי "יש שיקולים ביטחוניים, מדיניים, ושל ביטחון אנרגטי. חיזוק היחסים עם ירדן מצרים וטורקיה לא רלוונטיים? ברור לכולם שמבחינה כלכלית המדינה תרוויח הרבה מאוד. אתם רוצים להראות לרה"מ שאין לו רוב בוועדת הכלכלה בכנסת. אני לא רוצה להרוס לאופוזיציה את החגיגה. ההכרעה תוכרע על חודו של קול, ורה"מ לא חייב לקבל את עמדת הוועדה. שיקוליו של נתניהו תמיד יהיו טובת עם ישראל".

זוהר דרש לקיים הצבעה גם בהודעת הסיכום ולא רק על השימוש בסעיף 52 או שלא תהיה הצבעה בכלל.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ח"כ דב חנין: "במקום שהמאגר יפותח תוך 3 שנים הוא יפותח תוך 6-5 שנים"

 ח"כ דב חנין
ח"כ דב חניןצילום: אמיל סלמן

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת): "שאלתי את נתניהו 5 שאלות ולאף אחת מהן הוא לא ענה אלא נשאר דבר בתיבת המסרים שלו. יש שני צדדים לסעיף 52. האחד מאוד ברור, יש מונופול חסר תקדים, המחיר שנשלם על הגז הוא יקר מדי, ויש במתווה שחיקה של מנגנוני המיסוי של ועדת ששינסקי. מהצד של שיקולים מדיניים שמענו שורה של ספקולציות מדיניות מביכות. אמרו שלמצרים אין גז לכן דחוף לייצר הסכם שייצר הסכם עם מצרים.

"מתברר שמצרים תפתח את המאגר שלה לפני מאגר לווייתן. בעניין הבוררות אנו שומעים שהמצרים ימשיכו לקנות גז אבל הם הודיעו שהם לא מתכוונים לקנות גז מישראל. ואז אומרים שמצרים זה לא הסיפור אלא מדובר ביצוא לטורקיה, יוון וקפריסין. גם בצד הביטחוני אסור לאשר את המתווה - זה מה שאני השתכנעתי. המתווה הוא פגיעה בבטחון ישראל בטווח הקצר, הבינוני והארוך. כאשר הממשלה מסכימה לדחייה בלווייתן זה פוגע בנו. במקום שהמאגר יפותח תוך 3 שנים הוא יפותח תוך 6-5 שנים. לטווח ארוך יש פה פגיעה בביטחון אנרגטי בצורה חסרת אחריות. מרשים יצוא ממאגר תמר לפני שמפתחים את מאגר לווייתן. משחקים ברזרבות של הגז בלי לחשוב על הטווח הארוך".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ח"כ רועי פולקמן: "השימוש בסעיף 52 היה אילוץ שנותר בעקבות התפטרותו של הממונה על ההגבלים פרופ' דיוויד

רועי פולקמן
רועי פולקמןצילום: אמיל סלמן

ח"כ רועי פולקמן אמר כי "אפשר לשאול האם השימוש בסעיף 52 פוגע בתחרות. רוב הדיון בוועדה לא היה דיון על האפשרות לייצר תחרות. היתה סוג של הסכמה שככל הנראה אין תחרות במתווה.

"השיקול של התחרותיות בעיניי משמעותו הופחתה, לפיכך המידתיות שהוועדה היתה צריכה להוכיח כדי לעקוף את סוגיית התחרותיות. בהיבט של עקיפת הממונה על ההגבלים המידתיות נשמרה. השימוש בסעיף 52 היה אילוץ שנותר בעקבות התפטרותו של הממונה על ההגבלים פרופ' דיוויד גילה. לא היו חושבים וחולמים להשתמש בסעיף הזה אם הממונה לא היה מתפטר. מהות המתווה הוא פיתוח לוייתן והדבר המרכזי שמטריד אותי היא תמונת העתיד שהמאגר יפותח. אני מקבל את עמדתו של המשנה היועץ המשפטי למשלה אבי ליכט שהנזק שהיה נגרם למדינה כתוצאה מאי אישור המתווה הוא לא מידתית".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

רוב חסר משמעות לאופוזיציה

ועדת הכלכלה צפויה להצביע בצהריים בעניין השימוש בסעיף 52, המאפשר לשר הכלכלה לתת פטור מהגבל עסקי למתווה הגז.

נגד השימוש בסעיף 52 צפויים להצביע 7 ח"כים: איתן כבל, איילת ורבין נחמיאס ויוסי יונה (המחנה הציוני), עיסווי פריג' (מרצ), חיים ילין (יש עתיד) רפיק חאג' יחיא  ודוב חנין (הרשימה המשותפת) .

בעד השימוש בסעיף 52 צפויים להצביע 6 ח"כים מהקואליציה:יואב קיש, מיקי  זוהר  ונאוה בוקר (ליכוד), רועי פולקמן (כולנו), יואב בן צור (ש"ס), ואורי מקלב (יהדות התורה).

הממשלה לא זקוקה לרוב בעד השימוש בסעיף 52 אלא רק להודעה של הוועדה שהתקיימה חובת ההיוועצות של שר הכלכלה עם ועדת הכלכלה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ההצבעה - ב-13:30, כבל שוקל להעלות הצעת החלטה משלו המותחת ביקורת על השימוש בסעיף 52

ח"כ נורית קורן (ליכוד) אמרה כי "השימוש בסעיף 52 מחוייב המציאות. הגיע הזמן שמתווה הגז יצא לדרך ונוכל להקצות כספים לרווחה, לחינוך, לקצבאות". קורן אמרה לח"כ רפיק חאג' יחיא (הרשימה המשותפת): "זה שאתה יושב פה מראה שאנו מדינה דמוקרטית". ח"כ שלי יחימוביץ (המחנה הציוני) אמרה בתגובה: "שימשיך להשתחוות על זה שהוא יושב פה". קורן השיבה לה: "אל תוציאי דברים מהקשרם".

הוועדה צפויה להצביע בסביבות 13:30 בעד או נגד שימוש בסעיף 52 לחוק ההגבלים העסקים המאפשר לשר הכלכלה לתת פטור מהגבל עסקי. לאופוזיציה יש רוב בוועדת הכלכלה: בעד השימוש בתיקון יצביעו רק 6 ח"כים מהקואליציה לעומת 7 מהאופוזיציה. אלא שנתניהו לא זקוק לרוב בעניין בוועדת הכלכלה אלא להודעה שלפיה "קויימה חובת ההייוועצות". בנוסף, כבל שוקל להעלות הצעת החלטה משלו המותחת ביקורת על השימוש בסעיף.

ח"כ יואב קיש (ליכוד) הציג מכתב של 6 חברי כנסת מטעם הקואליציה בוועדה התומך בשימוש בסעיף 52 לחוק ההגבלים: קיש, מיקי  זוהר, נאוה בוקר (ליכוד), רועי פולקמן (כולנו), יואב בן צור (ש"ס), אורי מקלב (הדות התורה).

במכתב נאמר כך: "אנו חברי ועדת הכלכלה מבקשים להבהיר כי בנושא מתווה הגז יש הקשרים ברורים לביטחון אנרגטי, לאומי והשפעה על מדיניות החוץ שמצדיקים את השימוש בסעיף. אנו מקבלים בהבנה את העמדות המשפטיות שהוצגו על ידי אבי ליכט ונציג הממונה על ההגבלים אורי שוורץ. זאת ללא קשר לתמיכתו או הסתייגויותינו מהמתווה. לאחר מספר שנים של דיונים ולאחר שנדון בהרחבה בוועדת הכלכלה, לאחר שימוע ציבורי ולאחר אישור המתווה בממשלה, קבינט ומליאת הכנסת, יש מקום לסיים את שלב הדיונים ולצאת לפיתוח מעשי של מאגרי הגז בלא עיכובים נוספים".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

כבל: "אעלה להצבעה האם השימוש בסעיף 52 היה נחוץ מנימוקי חוץ וביטחון"

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל
יו"ר ועדת החקירה הפרלמנטרית, ח"כ איתן כבלצילום: אמיל סלמן

יו"ר הוועדה, ח"כ איתן כבל, הודיע כי יעלה להצבעה הצעה היא האם השימוש בסעיף 52 לעקיפת הממונה על ההגבלים היה נחוץ מנימוקי ביטחון ויחסי החוץ של ישראל כפי שהודיע ראש הממשלה ושר הכלכלה בנימין נתניהו. "את זה אני מתכוון להביא להצבעה בסיום הדיון. אני לא עושה פיליבסטר".

ח"כ יעקב פרי (יש עתיד) טען כי לא חשב שיש צורך בקיום הצבעה אבל נכון להצביע האם סעיף 52 היה מחוייב רק על הנושא המדיני-בטחוני. "אני לא השתכנעתי במהלך הדיונים שהשימוש בסעיף היה מחוייב. אני מתנגד לשימוש בסעיף 52". עם זאת, אמר פרי כי אם היתה הצבעה על המתווה, הוא היה נמנע.

ח"כ פריג'  הודיע כי הוא יצביע נגד. 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

איתן כבל: "הלוואי שהייתי יכול לומר שההתייעצות הזו יצרה שינוי דרמטי"

ועדת הכלכלה התחילה את הדיון המסכם במתווה הגז. ח"כ עיסווי פריג' (מרצ) תבע לדחות את קבלת ההחלטה עד שעמוס גלעד יופיע בפני כל חברי ועדת הכלכלה. בשבוע שעבר נערכה התייעצות עם גלעד רק של 4 ח"כים בעלי סיווג ביטחוני. פריג' שלא נכח בהתייעצות אמר כי "כנציג ציבור שבא לשרת את הציבור נמנע ממני לעשות את זה על הצד הטוב כי היתה היוועצות בדלתיים סגורות אשר הגבילה אותי מלהשתתף - אני רואה עצמי חבר כנסת מוגבל בוועדת הכלכלה וזה מאוד מציק לי".

כבל אמר כי "מערכת הביטחון ביקשה להציג חלק מהדברים בשיח סגור. כיוון שאין הליך מוסדר כזה בוועדת הכלכלה, החלטנו שהדיון יתנהל רק עם חברי ועדת כלכלה שהם בהווה או בעבר בוועדת חוץ וביטחון. לכן ח"כים אחרים שלא היו בעבר ח"כים בועדת חוץ וביטחון לא יכלו להשתתף".

כבל הוסיף כי "הלוואי שהייתי יכול לומר שההתייעצות הזו יצרה שינוי דרמטי בהליך. משמעות הדיון הפנימי הוא שולית ורוב הדברים שנאמרו בה נאמרו כבר במליאת הוועדה".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אישור מתווה הגז מגיע לישורת האחרונה

אישור מתווה הגז מגיע לאחר חודשים ארוכים לישורת האחרונה: הבוקר (ב') תכונס ועדת הכלכלה לדיון שבסיומו אמורה הוועדה לקבל הכרעה שלפיה קוימה חובת ההיוועצות של שר הכלכלה בנימין נתניהו עם ועדת הכלכלה בקשר לשימוש בסעיף 52 לחוק ההגבלים העסקיים. עם קבלת ההחלטה, סלולה בפניו של רה"מ ושר הכלכלה והתעשיה בנימין נתניהו לעקוף את סמכויותיו של הממונה על ההגבלים במשק ולאשר את מתווה הגז. ההערכה היא שנתניהו יעשה כן כבר בימים הקרובים.

חברי הוועדה יתכנסו היום בשעה 11:30 לדיון בהשתתפות הח"כים בלבד, שבו ינסו להגיע להסכמה על  נוסח מסכם של הדיונים. כשעה לאחר מכן יתנהל דיון מסכם, בו תתבקש הוועדה לקבוע כי ההתייעצות עם נתניהו קוימה.

בשעה 11:30 יציג יו"ר הוועדה ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) דו"ח וקשה ונוקב על התנהלות הממשלה בסוגיית מתווה הגז. בין היתר כבל יטען בדו"ח שהנימוק המדיני בטחוני להצדקת השימוש בסעיף 52 לחוק ההגבלים העסקיים, לא ממש קיים וזאת בניגוד לעמדתו של נתניהו. כמו כן, בדו"ח תמתח ביקורת על ההבטחה לחברות הגז ליציבות רגולטורים "פסקת היציבות". הדו"ח צפוי לעורר סערה בוועדה בקרב ח"כים מהקואליציה.

בקואליציה מעריכים כי לא תהיה תמיכה של הקואליציה בהצעת ההחלטה שיגיש יו"ר הוועדה ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני). כבל יצא בישיבות הוועדה בשבועות האחרונים כולל בשבוע שעבר בביקורת חריפה על מתווה הגז.

ממלא מקום יו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר (המחנה הציוני) אמר כי "הדיון בשבועות האחרונים בועדת הכלכלה בסוגיית מתווה הגז נועד לדבר אחד והוא לפגוע במתווה הגז להכפיש אותו. לא היתה שום ענייניות בנושא הדיון לעומת הצרכים והשיקולים הביטחוניים ויחסי החוץ של ישראל. הצטערתי על כך הבעתי את מחאתי על כך. בתשובה לכך הוציאו אותי מהוועדה באופן לא דמוקרטי".

זוהר שיחליף בישיבה היום את חבר הוועדה ח"כ דוד ביטן (ליכוד) הוסיף ואמר כי "גם המסקנה שתובא בפתחנו על ידי היו"ר כבל תהיה מסקנה פופוליסטית שתפקידה לפגוע במתווה הגז שאין חולק כמעט שמדובר במתווה חשוב וקריטי על מנת שנוכל להבטיח את עתידה הכלכלי בטחוני ואנרגטי של המדינה".

יצוין שבוועדת הכלכלה 13 ח"כים מהם: 7 לאופוזיציה ו-6 לקואליציה. כלומר לאופוזיציה יש רוב בוועדה. עם זאת, רה"מ ושר הכלכלה והתעשיה בנימין נתניהו לא זקוק לרוב בוועדה כדי להשתמש בסמכות שר הכלכלה לעקוף את הממונה על ההגבלים לפי סעיף 52 לחוק ההגבלים במשק.  

כלומר: גם אם הרוב שיש לאופוזיציה בוועדה יקבל החלטה הקוראת לממשלה לשנות את מתווה הגז - אזי נתניהו לא חייב למלאה. עליו לקרוא את החלטתה של הוועדה אבל הוא  לא מחויב להתחשב בה. על מנת לאשר את מתווה הגז זקוק להודעה של הוועדה שלפיה "קוימה חובת ההיוועצות".

סאגת אישור מתווה הגז מעסיקה את הממשלה מיום הקמתה באמצע מאי 2015. שר הכלכלה הקודם אריה דרעי (ש"ס) סיפר כי כמה שעות לאחר הקמת הממשלה נועד עם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה אבי ליכט והיו"ר דאז של המועצה הלאומית לכלכלה וחברה פרופ' יוג'ין קנדל שדחקו בו לאשר את מתווה הגז. דרעי סירב לחתום על מתווה הגז, אבל הוא הסכים להתפטר מתפקידו ואף קיבל תוספת של 300 מיליון שקל למשרד לקידום הנגב הגליל והפריפריה החברתית שבראשותו. לאחר התפטרותו מתיק הכלכלה הועבר התיק לידיו של רה"מ בנימין נתניהו.

נתניהו פנה לפני כחודש לוועדה וביקש להיוועץ עימה על מנת ליטול את סמכויותיו בתחום הגז של הממונה על ההגבלים במשק, על מנת לאשר את מתווה הגז.  נתניהו נימק את עקיפת הממונה על ההגבלים העיסקיים  בנימוקי ביטחון ויחסי החוץ של ישראל.

בשלושת השבועות האחרונים קיימה הוועדה סדרת דיונים מרטוניים בסוגייה, ובשבוע שעבר הופיע בפניה נתניהו עם סוללה של יועצים, והודה שהשימוש בנימוקי הביטחון ויחסי החוץ נעשה לאחר שהממונה על ההגבלים העסקיים במשק, (פרופ' דיוויד גילה שהתנגד למתווה- צ"ז) התפטר מתפקידו.

נתניהו כבר הודיע לפני כחודש בכנסת כי "כאשר אני רוצה להשיג משהו אני משיג אותו". הדברים של נתניהו נאמרו עוד לפני התפטרותו של דרעי מתיק הכלכלה. כעת, לאחר השלמת ההיוועצות - נתניהו יטול את סמכויות הממונה על ההגבלים במשק בתחום הגז ויביא לאישור מתווה הגז.

ההערכה היא שבכך לא יסתיים העניין ובג"ץ ידון בעתירות שיוגשו נגד השימוש בסעיף 52 מנימוקי חוץ וביטחון וטיעונים נוספים נגד המתווה. בכנסת גוברת ההערכה שבג"ץ לא יתערב , ולא ימנע את אישור מתווה הגז.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker