משבר בקואליציה: ש"ס איימה להפיל את תקציב המדינה - וההצבעה בוטלה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים

משבר בקואליציה: ש"ס מאיימת להצביע נגד התקציב

משבר בקואליציה מונע את אישורו של התקציב בוועדת הכספים. ככל הנראה ההצבעות יידחו לתחילת השבוע הבא - עד לאחר שובו מארה"ב של רה"מ בנימין נתניהו שיתבקש להכריע בעניין. ח"כ משה גפני, יו"ר ועדת הכספים, הודיע על נעילת הישיבה של הוועדה מבלי שקבע מועד לכינוסה.

ש"ס מאיימת להצביע נגד התקציב בוועדת הכספים לנוכח העובדה שטרם הושג הסכם עימה לקביעת מע"מ 0% בתחבורה הציבורית לכלל האוכלוסיה ומע"מ 0% במים למעוטי יכולת - תוכנית שעלותה מוערכת ב-700 מיליון שקל - כפי שנקבע בהסכם הקואליציוני. יצוין כי לקואליציה רוב של קול אחד בוועדה: 9 ח"כים בוועדה מול 8 לאופוזיציה - ולכן התנגדות של ש"ס מונעת גיוס רוב בוועדת הכספים בעד התקציב.

חבר ועדת הכספים ח"כ יצחק וקנין (ש"ס) איים שלא להצביע בעד התקציב בוועדת הכספים. לדבריו, לכל אחת מהמפלגות החרדיות הובטח סכום של 20 מיליון שקלים לפי מספר חברי הכנסת במפלגה. " למפלגות האחרות הוצעו הכספים במסגרת תקציב המדינה, אבל הכספים הללו לא ניתנו לש"ס". אשר למע"מ 0% אמר וקנין כי "אנו לא סרח עודף של הקואליציה. יש ליישם את ההסכם הקואליציוני".

גפני אמר כי "כרגע יש חילוקי דעות בתוך הקואליציה. אני לא מעורב בהם. יש ויכוח לגבי הסכמים שנחתמו בין שתי מפלגות. אף אחד לא מסר לי הודעה רשמית" גפני אמר כי התבקש לדחות את המשך הישיבה לשעה 20:00-19:00, "אבל אי אפשר למשוך את זה יותר".

ל-TheMarker נודע שאחר הצהריים נפגש יו"ר ש"ס השר אריה דרעי עם מנכ"ל האוצר שי באב"ד ועם הממונה על התקציבים באוצר אמיר לוי ומנכ"ל משרד רה"מ אלי גרונר. גורמים בש"ס אומרים כי אנשי האוצר ניסו לחזור בהם מהסיכומים וההבטחות שמע"מ אפס לתחבורה ציבורית לכלל הציבור ולחשמל לאוכלוסיות החלשות יהיו בחקיקה וביקשו לתת הנחות בלבד. דרעי סירב לכך והציע להם לדחות את הישיבה של ועדת הכספים לאישור התקציב עד ליום א'. בנוסף, בש"ס זועמים על כך שהאוצר לא עמד בהסכם עימה להקצאת יעדים בסך 20 מיליון שקל לח"כ - כלומר 140 מיליון שקל.

ח״כ אראל מרגלית ( מחנה ציוני) מרכז האופוזיציה בוועדת הכספים טען כי "ערב אישור התקציב בוועדת הכספים, הממשלה מביאה כספים קואליציוניים לישיבות ולנושאים קואליציוניים. כשהמדינה בוערת, כשעסקים קטנים נסגרים, כשהפריפריה לא מקבלת את הכספים שלה, כשצעירים נשארים ללא עבודה איכותית אחרי הלימודים, כשהמשק נמצא בהאטה, הממשלה האטומה הזו בוחרת להעביר 4 מיליארד שקל לכספים קואליציוניים. אפס צמיחה, 100% הישרדות פוליטית".

ח"כ סתיו שפיר אמרה בתגובה לביטול ההצבעה על חוק התקציב בוועדת כספים כי "מה שאנחנו רואים כאן היום זו הכרזה על בחירות. עצוב מאוד שממשלת ישראל לא מצליחה לקבל החלטות אפילו לא בזמנים קשים כאלה. אין לממשלה תכנון תקציבי, וגם אם נצביע איכשהו על התקציב בשבוע הבא - הממשלה כבר הודיעה שבכוונתה לשנות אותו לגמרי במהלך השנה, על אף שזה מנוגד לחוקי יסוד. עדיף שלא תבזבז לכולנו את הזמן ותלך הביתה".

"העברת אישור תקציב הבטחון לוועדת הכספים - בניגוד לדין"

היועץ המשפטי של סיעת המחנה הציוני, עו"ד שמעון (שימי) בראון, שלח לפני דקות אחדות מכתב התראה בהול לפני עתירה לבג"צ, ליועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון, בשם חבר הוועדה המשותפת לאישור תקציב הבטחון, ח"כ מנואל טרכטרנברג ויו"ר סיעת המחנה הציוני, ח"כ מרב מיכאלי וכלל חברי הכנסת של האופוזיציה בוועדת הכספים.
במכתב כתב עו"ד בראון בין היתר כי "הסמכות לדון ולאשר את תקציב הבטחון ניתנה בפירוש לוועדה המשותפת ולא לוועדת הכספים, אשר אחראית על אישור כל חלקי התקציב למעט תקציב הבטחון".

במכתב, שממוען בנוסף גם ליו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין, יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני, יו"ר הקואליציה ח"כ צחי הנגבי, והיועץ המשפטי לממשלה עו"ד יהודה וינשטיין, מדגיש יועמ"ש של המחנה הציוני מדגיש כי "העברת אישור תקציב הבטחון לוועדת הכספים תהיה אפוא בניגוד לדין".

עו"ד בראון מסביר כי התהליך בו מאושר תקציב הבטחון בצורה חריגה משאר חלקי התקציב בוועדה משותפת של ועדת הכספים וועדת החוץ והבטחון "נועד כדי לאפשר לוועדה לקיים דיונים, לרבות סקירת הערכות וקבלת מידע סודי....למרשנו חשש כבד כי הניסיון להעביר את  אישור תקציב הביטחון לוועדת הכספים לאישור, ללא כל דיון רציני, עולה כדי מחטף, שכן במידה וחלילה יתבצע מהלך מעין זה הרי שמדובר בהפיכת הוועדה לחוכא ואיטלולא, תוך התעלמות מהחלטת הוועדה שהתבססה על דיונים מעמיקים ופריסת הצרכים הרלוונטים אל מול האתגרים הביטחוניים, דבר העומד הלכה למעשה בניגוד גמור לכוונת המחוקק ולסעיפים ברורים של החוקים הקיימים...באופן שאינו עולה בקנה אחד עם הדין".

עו"ד בראון חותם את מכתבו: "למותר לציין כי במידה ויוחלט למרות האמור להביא את אישור תקציב הביטחון בפני וועדת הכספים יאלצו מרשינו לנקוט בכל האמצעים העומדים לרשותם על פי כל דין לרבות פניה לבית המשפט הגבוה לצדק".

ובתוך כך, יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין (ליכוד) הגיב לבקורת של ראשי סיעות הקואליציה על דרך אישור התקציב וכתב להם כי "לצערי אין לי אלא להצטרף לביקורת המושמעות  על ידכם ועל ידי יו"ר ועדת הכספים על האופן שבו מציגה הממשלה לכנסת את מסגרת תקציב הביטחון באופן פורמלי בהצעת חוק התקציב, בעוד שבאופן מעשי אינה עומדת כאיש אחד מאחורי ההצעה ונציגים מטעמה, האמונים על הביטחון, אומרים כי לא ניתן לאשר הצעה זו שכן אינה עונה על צורכי הביטחון של ישראל.

"בעקבות כך, בדעתי להפיק לקחים בשיתוף עם יושבי ראש ועדות הכספים וחוץ וביטחון, הן ביחס להתנהלות זו, שתחילתה בהנחה מאוחרת של תקציב הביטחון על שולחן הוועדה המשותפת וסופה במחזה לו אנו עדים בימים אלה, והן בשאלת היחס בין הסמכויות של ועדת הכספים לבין סמכויות הוועדה המשותפת לתקציב הביטחון".

עם זאת, אדלשטיין דחה את דרישת ראשי סיעות האופוזיציה לעצור את ההצבעות על אישור התקציב. הוא הוסיף כי ליו"ר הכנסת אין סמכות לעכב את הדיונים וההצבעות בוועדת הכספים וכן לכולם ברורות המשמעויות השפיות של חריגה מהמועד שנקבע לאישור תקציב המדינה.

אדלשטיין הוסיף כי "בשלב זה הסמכות לאשר את התקציב היא בידי חברי ועדת הכספים וככל שרוב  חברי הועדה סבורים שבנסיבות אלה אין מקום לאשר את הצעת התקציב - בכוחם למנוע את אישור התקציב בוועדה".  

גפני: "נתניהו יכריע בכמה יגדל התקציב"

יו"ר ועדת הכספים, משה גפני, העריך שהגדלת תקציב הביטחון לא תאושר באמצעות הסתייגות למליאה אלא באמצעות העברה תקציבית. להערכתו, רה"מ בנימין נתניהו שחוזר בסוף השבוע מארה"ב יכנס את שרי האוצר והביטחון ויכריע בכמה יגדל תקציב הביטחון.

להערכתו, של גפני, כתוצאה מכך, תקציב הביטחון שיאושר על ידי הכנסת ביום ד' הבא יהיה בסך של 56.1 מיליארד שקל בשנת 2016. עוד אמר כי הגדלת תקציב הביטחון, לאחר שתאושר על ידי רה"מ, תיעשה באמצעות פנייה להעברה תקציבית שתוגש לוועדת הכספים- לאחר אישור התקציב בקריאה השנייה והשלישית. ח"כ שלח וח"כים נוספים דרשו איפוא לדחות את הצבעות על התקציב אבל גפני סירב . הישיבה תתכנס שוב בשעה 15:00 לדיון מרתוני אל תוך הלילה לאישור התקציב. גפני סיכם כי "הביזיון גדול וההחלטה צריכה להיות אחראית".

היועצת המשפטית של ועדת הכספים: "לא נדע עד הרגע האחרון מהו התקציב שיוגדל"

דיוני התקציב מסתבכים בגלל הגידול הצפוי בביטחון: שגית אפיק, היועצת המשפטית של ועדת הכספים, אמרה כי "הוועדה המשותפת לתקציב הביטחון תצטרך להתכנס עד 19 בנובמבר 2015 (שבו מתכננת הכנסת להצביע על התקציב כולו) ולאשר את חלוקת תקציב הביטחון לשנת 2016. אלא מאי? לפי שעה תקציב הביטחון שנכלל בהצעת התקציב שמונחת בכנסת הוא 56 מיליארד שקל. אלא שבליכוד מבקשים להגדיל במליאה את תקציב הביטחון בסכום של עד 7 מיליארד שקל בשנת 2016".

במצב שכזה, לדברי אפיק, אם ההסתייגות להגדלת תקציב הביטחון תתקבל במליאה אזי יהיה צורך להפסיק את דיוני המליאה ולכנס את הוועדה המשותפת לתקציב הביטחון ולאשר את החלוקה המחודשת של תקציב הביטחון. האבסורד הוא שהוועדה לתקציב הביטחון, כמו גם מערכת הביטחון, לא יידעו עד הרגע האחרון כמעט מהו התקציב שיוגדל, ויצטרכו להציג תוכנית עבודה בפני הוועדה המשותפת.  

יו"ר הוועדה המשותפת לתקציב הביטחון ח"כ צחי הנגבי (ליכוד), שהגיש הסתייגויות להגדלת תקציב הביטחון אמר כי  "אין שום סיבה לדרמה. אנו התייחסנו לתפקידנו בוועדה המשותפת לא לפי חלוקה של אופוזיציה וקואליציה. אנו לא רצינו לקחת אחריות על החלוקה הפנימית של תקציב הביטחון לשנת 2016 שהוצע בסך של 56 מיליארד שקל. במשך 12 ישיבות התרשמנו שאנו לא רוצים לתת חותם לחלוקה הפנימית של התקציב בסך של 56.1 מיליארד שקל לשנת 2016. אמרנו לממשלה שתגיע להסכמה בין משרדי האוצר והביטחון ולהביא משהו אחר. אין לנו סמכות לקבוע את מסגרת תקציב הביטחון, אלא רק את החלוקה הפנימית. אני מציע שתשקלו את הדברים מראייה מערכתית ולא מפלגתית".

הנגבי הסביר שאם נתניהו יאשר את הגדלת תקציב הביטחון, האוצר יגיש בקשות להעברות תקציביות.  הנגבי הוסיף כי "הנסיעה של רה"מ לארה"ב קשורה בתקציב הביטחון. האווירה משם משדרת אופטימיות. עד יום ראשון תהיינה החלטות שנוגעות לתקציב הביטחון. הגשתי הסתייגויות להעלאת תקציב הביטחון כדי שיהיה בידי הח"כים כלי לאשר את הגדלת תקציב הביטחון במידה שהממשלה לא תגיע לעמק השווה".    

ח"כ גלאון אמרה " לא יכולים לעשות צחוק מהמליאה. מדובר בבסטה"

בתשובה לשאלת גפני אמר הנגבי כי "אם נתניהו יחליט בשבוע הבא על הגדלת תקציב הביטחון הוא ימשוך את ההסתייגויות שלו להגדלת תקציב הביטחון וההגדלה תיעשה באמצעות העברות תקציביות שיוגשו לאישור ועדת הכספים ולאישור הפירוט בועדה לתקציב הביטחון".

ח"כ אורלי לוי אבקסיס שואלת את הנגבי מאיפה המקור התקציבי להגדלת תקציב הביטחון שהוצעה על ידו והוא השיב "מהרזרבה".

ח"כ ברושי על ח"כ שלח: "פוגע במערכת הביטחון"

ויכוח החל להתנהל בין ח"כ איתן ברושי (המחנה הציוני) לעופר שלח (יש עתיד).

ברושי: " אני לא מקבל את ההערות הציניות על תקציב הביטחון".

שלח: "יש לך בעיה בהבנת הנקרא".

ברושי: "אני לא זקוק לשיעורי עזר. אתה לא המומחה היחיד לביטחון".

שלח: "אתה לא מבין על מה אני מדבר".

ברושי: "אתה לא מבין על מה אתה מדבר. אני יכול לעזור לך להבין. אנו לא אופוזיציה לביטחון. ועדת חוץ וביטחון בעצמה לא אישרה את התקציב מתוך דאגה. יש להפסיק את הישיבה".

ח"כ אחמד  טיבי לברושי: "תחזור בך מהדברים שאמרת על שלח".

ברושי לטיבי: "בתור אחד שאחראי על הנימוסים אני לא מקבל את דבריך. אם פגעתי בשלח אני לוקח הדברים בחזרה. עופר פוגע במערכת הביטחון בדברים שאומר וכותב".

ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני) העירה: " זה כמו ההתנצלות של ביבי על הערבים שנוהרים לקלפיות".

 שלח: "לברושי צריך להסביר באופן מפורט כדי שיבין"

ברושי: "אל תמשיך כדי שלא אגיד מה יש לך כנראה".

ח"כ אורן חזן (ליכוד) חבר הוועדה המשותפת לתקציב הביטחון שהיה היחיד שתמך בתקציב הביטחון לשנת 2016 הגיע לישיבה ואמר כי "בואו ניקח נשימה ארוכה. יש חגיגה שלא עוצרת לרגע במשך שנים שלא מציגים התייעלות ומבקשים להעלות את תקציב הביטחון שנה אחר שנה. לעולם לא אצביע נגד דברים שקשורים בדברים ביטחוניים. הגיע הזמן להפסיק להצביע במסווה של ביטחון לחגיגות במערכת הביטחון. יש לעשות שינוי בפנסיות התקציביות בשעה שבמערכת הביטחון חוגגים. יש לשמור על צה"ל ועל הכיסא במערכת הביטחון. אם שר הביטחון יציג תוכנית התייעלו לתקציב הביטחון צריך להעלותו. יכולים לצחוק או לזלזל אני הלא גנרל היחיד שישב בוועדה".

חזן הציע לאשר תקציב ביטחון של 56 מיליארד שקל ואם יהיו צריכים בטחוניים יוגדל תקציב הביטחון. 

ח"כ מרגלית: מנסים לדלג על ועדות הכנסת

ח"כים באופוזיציה מוחים על הגדלת תקציב הביטחון באמצעות הסתייגות, מה שבעצם הופך את הדיון בועדת הכספים בחודשיים האחרונים לפיקטיבי כי הח"כים יאשרו היום את תקציב המדינה לשנת 2015-6 ואת מסגרת תקציב הביטחון, כאשר תקציב הביטחון יוגדל בשבוע הבא במליאה בלא דיון ענייני, ובלא הצגת נתונים לכנסת למשל על תוכנית העבודה של מערכת הביטחון בהתאם לתקציב שיוגדל.

ח"כ מנואל טרכטנברג (המחנה הציוני) אמר כי "אי אפשר לעשות זילות מהכנסת. אי אפשר לאשר תקציב על ידי הסתייגויות להגדלת תקציב הביטחון. זוהי פגיעה אנושה בכבודה מעמדה ואחריותה של הוועדה המשותפת של הכנסת".

ח"כ אראל מרגלית (המחנה הציוני) הזהיר כי "הגדלת תקציב הביטחון באמצעות הסתייגות במליאה מהווה תקדים שבאמצעותו יהיה ניתן לדלג בעתיד על ועדת הכנסת עם רוב במליאה. התהליך הזה ייתר את הדיונים בתקציב בועדות הכנסת.  היום משתמשים כדי להגדיל את תקציב הביטחון ומחר ינהגו כך כדי להגדיל מחדש את תקציב המדינה".

ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) הציע לא לאשר את תקציב הביטחון. ח"כ גפני אמר: "אז נלך לבחירות. הסקרים נותנים לנו 9 מנדטים".  

ח"כ עופר שלח (יש עתיד) אמר כי "אין תשובה לכך שהוועדה המשותפת לתקציב הביטחון דחתה את תקציב הביטחון לשנת 2016. תקציב הביטחון זה לא רק מספר המסגרת אלא תוכנו. העובדה שמדובר בתקציב של 56.1 מיליארד שקל לשנת 2016. בפועל רוב תקציב הביטחון קשיח כמו שכר וגמלאות. לא היתה מולנו הצעת תקציב חלופית  ולא דנו בתוכנית הרב שנתית כשאין תקציב, ולא היה שום דיון איך התקציב שהוצע מחולק. הגדלת תקציב הביטחון בהסתייגות  מעקרת ושמה ללעג את כל הדיון בתקציב הביטחון ואת הדיון בתקציב המדינה.  מדובר בפארסה שלטונית: נתניהו אמר כבר ביולי 2015 שהתקציב הביטחון יהיה גדול יותר. לא היה דיון בקבינט המדיני בטחוני בתקציב הביטחון  ל-2015-6. נתניהו יחזור מארה"ב יזרקו מספר של תקציב הביטחון ואף אחד לא יודע כמה הוא שווה. אסור להצביע על תקציב המדינה בתנאים הללו".

ח"כ זהבה גלאון (מרצ) אמרה כי "חברי הכנסת נדרשים להצביע על תקציב פיקטיבי". בפנותה לגפני אמרה לו "אתה גם תאכל דגים סרוחים וגם תגורש מהעיר. אתה לא תאפשר לממשלה להגדיל בהסתייגות את תקציב הביטחון. ומצד שני אתה לא דואג לשמור על חברי הכנסת. כשמביאים הצעה חסרת תקדים להגדלת תקציב הביטחון בסכום של עד 7 מיליארד שקל עושים צחוק מכל הליך החקיקה. מאיפה הכסף? מקצבאות הילדים? מקצוץ רוחבי? בשביל מה ישבנו בכל דיון ודנו על קוצו של יוד בכל התקציב". 

ח"כ אורלי לוי אבקסיס (ישראל ביתנו) שאלה: "לשם מה התכנסו ורבנו על התקציב עד השעות האחרונות כדי להשיג פרויקטים חברתיים? נאבקנו לילה שלם על הקצאת 75 מיליון שקלים למעבר רופאים לפריפריה ועל אימהות חד הוריות. יש לעצור את דיוני ועדת הכספים ולדרוש מהיועץ המשפטי של הכנסת מהן ההשלכות.  לא יתכן שח"כ יצביע בלי שיש לו מושג. להועדה היא לא חותמת גומי. ולא באה להכשיר שום שרץ אנו נמצאים בנקודה קריטית. האם אתה רוצה לקבוע הלכה שוועדת הכספים היא מיותרת".

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) אמר כי "הממשלה והקואליציה החליטו לעלות עם  טרקטור D-9  על ועדת הכספים ולדרוס כל הליך חוקי בדרך לאישור תקציב המדינה. הופכים את ועדת הכספים לחותמת גומי , ריקה מתוכן וריקה ממשמעות.  נשאלת השאלה מאיפה יבוא סכום אדיר של  תוספת 7 מיליארד שקל. אולי יגדילו את הגירעון. אינך יכול להיות שותף לדיל שלא כשר ומאוד מסריח".

גפני מסרב להעלות להצבעה ההסתייגויות על תקציב הביטחון

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, מסרב להעלות היום להצבעה את ההסתייגויות של חברי הכנסת להעלאת תקציב הביטחון. גפני מגלגל בעצם ההצבעות על הגדלת תקציב הביטחון למליאת הכנסת. בכנסת ממתינים לשובו ביום ו' של נתניהו מארה"ב כדי שיכריע בכמה יגדל תקציב הביטחון.

הבוקר מתכנסת ועדת הכספים כדי לאשר את תקציב המדינה. בשעה 16:00 יימשך הדיון המרתוני במגמה לאשרו בועדה בשעות הלילה.

יו"ר ועדת חוץ וביטחון ח"כ צחי הנגבי (הליכוד) הגיש 5 הסתייגויות לתקציב הביטחון לפיהן הוא יגדל ל-59 מיליארד שקל, 60 מיליארד שקל, 61 מיליארד שקל, 62 מיליארד שקל ו-63 מיליארד שקל. הנגבי הודיע כי אחת ההסתייגויות תועלה להצבעה בקריאה השנייה והשלישית בשבוע הבא. גפני מסרב להעלות את ההסתייגויות הללו לאישור הוועדה ואומר שכל ההסתייגויות הללו צריכות להיות נדונות במליאת הכנסת.

גפני מסר שיגיש למליאת הכנסת את הצעת תקציב הביטחון בסך של 56 מיליארד שקל, כפי שאישרה הכנסת בקריאה הראשונה. "לא נעלה להצבעה סכום אחר של תקציב הביטחון וזאת בלי להביע עמדה על תקציב הביטחון. אנחנו נחלט על תקציב הביטחון במליאת הכנסת, והוא יהיה גבוה יתר מ-56.1 מיליארד שקל".

גפני הודיע הבוקר כי "לא הסכמתי לכך שהסתייגויות על התקציב יועלו בוועדת הכספים כי אם מביאים הסתייגויות ומצביעים, מותר לכל חבר בוועדה להביא הסתייגויות. נצביע על כל משרד. אם אני מאפשר כאן לאשר הסתייגות אחת, אין אפשרות לנמק את כל יתר ההסתייגויות".

גפני גילה כי "לתקציב הוגשו 30 אלף הסתייגויות. צריך להוציא מכרז על הניירת".

גפני הוסיף כי "אם התקציב לא יועלה להצבעה הולכים לבחירות. אני נגד ללכת לבחירות.   תקציב המדינה לשנת 2015 הוא 383.8 מיליארד שקל ולשנת 2016 סך של 424.8 מיליארד שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker