"לפני 20 שנה יכולת לקנות בצפון הישן דירה ב-600 אלף שקל. את יכולה להאשים רק את עצמך"

למה אי אפשר להשוות בין מורה בתל אביב למורה בירוחם, מה לקוח של בנק לאומי חושב על השירות הדיגיטלי, והצרות ששוכרים גורמים לבעלי הדירות ■ הטוקבקים הנבחרים של השבוע באתר TheMarker

תל אביב במבט מלמעלה. "עד 2012 ניתן היה לקחת משכנתאות של 95%"
תל אביב במבט מלמעלה. "עד 2012 ניתן היה לקחת משכנתאות של 95%"צילום: תומר אפלבאום

תגובות לכתבה: "לא ירשתי שום דבר ולא עברתי להיי-טק. זו רק תל אביב שהתעשרה – ואני נשארתי מאחור"

>> גם לי יש סיפור
גם אני הגעתי לת"א לפני 25 שנה. משוחרר אחרי שירות קרבי, לא היה לי כלום חוץ מאומץ ונחישות אינסופית. בשנת 1995 עבדתי 10 שעות משמרת ערב ולילה רצוף וביום למדתי לתואר ותוך כדי קניתי דירה ב-100 אלף דולר עם 80 אחוז משכנתא. היום אני לא נדרש לעזוב לשום מקום ולא משלם שכירות לאף אחד אף פעם. אני ברשות עצמי! הכל זה ניהול ועבודה קשה.

>> יעל
אם במשך 30 שנות מגורים לא עשית מאמץ כדי לקנות דירה, אפילו דירה קטנטנה בדרום העיר, את יכולה להאשים רק את עצמך.

עד 2012 ניתן היה לקחת משכנתאות של 95%. כתבת שעברת באמצע שנות ה-90? ב-2000 יכולת לקנות דירה בצפון הישן או לב העיר ב-10,000 שקל למ"ר. 60 מ"ר ב-600 אלף שקל. כן.

>> עידו
את אותה חוויה - בלי דיזנגוף סנטר - היית מקבלת בשכונות טובות בכל עיר אחרת. באמת לא ברור לי הבכי והנהי של התל אביבים המתרוששים. למה את מצפה, שמשלם המסים יסבסד לך דירה במרכז תל אביב? למה לך ולא למישהו אחר? ומה יקרה אם רחמנא ליצלן תעברי לרמת גן או פתח תקוה?

מסופי בנק לאומי עם הלוגו של דיגיטל. "אין עם מי לדבר"צילום: עופר וקנין

תגובה לכתבה: בנקאות דיגיטלית? פעולות בסיסיות נמשכות ימים, ואנחנו משלמים את המחיר

>> מאוכזב מבנק לאומי
זה נכון לכל פעולה או תקלה. אין עם מי לדבר. מקסימום תתכתב עם הפקידה דרך האתר/אפליקציה. היא עונה פעם אחת ביום בשעות הצהריים, ובדרך כלל תשובה לא עניינית (אם היא לא בחופשה או חולה - וזה קורה די הרבה). ההתכתבות הזו יכולה להימשך שבוע (זה בערך כמו לנהל שיחה כשכל צד יכול לומר משפט אחד ביום). הפסדתי הזדמנויות השקעה בגלל עניינים טכניים, הפסדתי מסחר במט"ח כי שכחו לפתוח לי את האפשרות וכו'...

תגובות לכתבה: קווי אוטובוס שוב ישבתו מחר - והמפעילות מזהירות מקריסה: "רק אגד ודן ישרדו"

>> בר
לא מבין למה הנוסעים, במיוחד הצעירים, כל הזמן שואלים שאלות את הנהג. אתם סתומים או מה? יש כריזה באוטובוס, ויש שילוט באוטובוס, ויש אפליקציות וכל המידע נגיש ברשת. למה להפריע למהלך הנסיעה? זה מציק לנהג, מסכן את הנוסעים ומוציא את הנהג מריכוז. מבקש מאוד לא להציק לנהגי אוטובוס.
תודה מראש, נהג דן 30 שנה וותק.
נמאס לי מהשאלות שלכם כל היום. לא לשכוח שעולים לאוטובוס כל יום לפחות 2,000 נוסעים וזה עושה לי כאב ראש. תודה.

>> שכר שמשכר
ואף אחד לא מדבר על השירות שהנהגים האלה נותנים. נוסעים בפראות ומטלטלים את הנוסעים, לעתים כלל לא יודעים את המסלול ולא יודעים לענות היכן התחנות הקרובות. לעתים על אף שאתה מסמן לנהג לעצור בתחנה שהוא אמור לעצור, הוא ממשיך לנסוע ולא כשהאוטובוס מלא - זה למשל קרה לי לא פעם, חוויה מתסכלת מאוד. או ששואלים אותם משהו והם עונים איזה משהו חפיף, ומיד סוגרים את הדלת נוסעים. בכלל, החוויה שהנהגים לא מבינים שהם נותני שירות לאנשים, ולא נהגי משאית שמובלים סחורה.

חניה פרטית בבניין ברחוב ארלוזורוב בתל אביב. "האם גם לראש העיר מפקיעים את החניה?"צילום: דן קינן

תגובה לכתבה : עיריית תל אביב מרחיבה את תוכניות הרכבת הקלה על חשבון מאות חניות של תושבים

>> רותי, ת"א
לפני למעלה משנתיים סיפרה לי אחת מדיירות הרחוב כי היא עוזבת את ישראל מאחר ומישהו החליט "לגנוב" לה את רכושה. היא היתה מזועזעת מכך שעומדים לקחת לה את החניה מתחת לבית, אגב, חניה פרטית, לא עירונית, כי כך החליטו המתכננים שקיבלו את ברכת הדרך מכל הגורמים. תנו את דעתכם כי מבטלים כאן חניות פרטיות באחד הרחובות הצפופים ביותר בעיר תל אביב. לכו תסבירו את זה לתושבים המבוגרים שלא רק שפוגעים ברכושם, אלא שמאלצים אותם לוותר על הרכב או לחפש חניות מרוחקות מהבית. האם גם לראש העיר מפקיעים את החניה?

תגובות לכתבה: למה בוסים רוצים שעובדים יילכו על גחלים לוהטות? זה מה שקרה בשווייץ

>> יונתן ים
דווקא הבחור שהעביר לנו סדנא הלך על האש! נשרפו לו הרגליים....! הזמנו לו אמבולנס והמשכנו בקריוקי כרגיל... היה ערב אש.

>> סוציו
הכי גרוע זה כשמאלצים אותך להשתתף באירוע חברה.

>> הייטקיסט משועמם
ואני חשבתי שסדנת הבישול ביום גיבוש שלנו היתה הכי גרועה שיש.

>> פעם, מזמן, עברתי אירוע חברה באלביט
היה משעמם, האוכל הכשר לא היה משהו, היה רעש נורא אבל לא עלה על דעתי שאירוע חברה יכול להיות הרבה יותר רע. תודה אלביט.

תגובה לכתבה: הרפורמה תחכה: הוותק ימשיך לקבוע את שכר המורים; מצטיינים לא יקבלו תמריצים

>> מורה (גבר) 30 שנים
מתוך הכתבה: "האוצר ריכך כמה מהדרישות המקוריות שהציב לקראת המשא ומתן על הסכם השכר"... הבעיה היא שמשרד האוצר השתלט על מדיניות החינוך בישראל. לזכותו יאמר שהוא מנהל קמפיין מתוזמן היטב שמטרתו לזרוע פירוד בין המורים. כיצד ניתן לתגמל "מורים מצטיינים"? לפי מדד ההצלחה בבחינות הבגרות שבוטלו במקצועות המח"ר? ונאמר שמותירים את הבחינות - האם עשר נקודות מעל הממוצע הארצי בצפון תל אביב שקולות לעשר נקודות מעל הממוצע בירוחם? האם המורה להיסטוריה שהוציא את נשמתו בכיתה מפוצצת ב-37 תלמידים ברחובות הוא בר-השוואה לבית הספר בערבה שם הכיתות מאוכלסות ב-21 תלמידים? אולי נשווה בין הערכים שהמחנכת המסורה הנחילה בכיתה לערכים של המורה לכימיה (למחנכת 37 תלמידים, בכימיה 12 תלמידים). שנשווה בין מורים באותו בית הספר? אצלי דחפו את כל ה"מופרעים" של השכבה כי יודעים שאני "קשוח" ויודע "להחזיק כיתה". לשולה הקטנטונת עם הקול הצפצפני שלחו את השאור שבעיסה של בית הספר. שנשווה בין שולה וביני? הדגנרטים של האוצר רוצים למדוד ולכמת כל דבר, כפי שלימדו אותם בחוג לכלכלה. בחינוך לא מודדים "תפוקות" ולא ניתן לתגמל על "הצטיינות".

מורה בכיתה בתיכון (למצולמים אין קשר לכתבה). "חינוך לא מודדים "תפוקות" ולא ניתן לתגמל על "הצטיינות""צילום: גיל אליהו

תגובות לכתבה: "פתאום הודיעו לי ששכר הדירה יעלה במאות שקלים, וטענו שזו החלטה של הבעלים שלא פגשתי מעולם. אז התחלתי לחשוד"

>> יש לי כמה
בנייני דירות באמריקה. אני גר באחד מהם. את הבניינים בברוקלין אני מנהל בעצמי. את הבניין הרחוק יותר מנהלת חברה. אני קובע מי גר בדירות שלי (אחרי שאני מקבל שני תלושי משכורת אחרונים, 1040 שהוגש למס הכנסה בשנת המס הקודמת, והעתקי חשבונות בנק). שכר הדירה נמסר לשוכר פוטנציאלי בזמן ביקורו הראשון. תשובה חיובית אחרי בדיקת מצבו הפיננסי. שום דבר אחר לא נכנס במערכת השיקולים. בניו יורק יש ועדה שקובעת העלאת שכר דירה בדירות מוגנות. זה הבסיס עבורי בהחלטה האם להעלות שכר דירה, וברוב המקרים אינני מעלה מעבר להחלטה הזו אפילו שהדירות שלי לא מוגנות, כי המטרה שלי היא דיירים שגרים לתקופות ארוכות, כי בכל פעם שמתחלף דייר אני צריך לצבוע ולתקן. אלא אם יש נזק מחוץ לסביר, אני מחזיר את מלוא הערבות (בגובה שכ״ד של חודש). בזמן הקורונה לא העלתי שכר דירה בכלל. בגלל ההתנהלות הזו הדיירים שלי הם חברים והממליצים הטובים ביותר. כמו בכל דבר אחר, ישראלים רוצים לעשות מכה ומהר ולעזאזל הכל. נכוויתי לא פעם ולכן אני משתדל לא לעשות שום עסקים עם ישראלים.

>> יוז'יק, בתר-מדען
לגלעד טירם - אני דואג לכל צרכי הדיירים שלי, כולל כאלה שלא מופיעים בחוזה. ועדיין אני נפעם לפעמים מכמות הדרישות וכמות הפרות החוזה הקטנות מצד דיירים מסויימים. פעם דייר כמעט העלה את הדירה באש בגלל חיבור חשמל פיראטי, אחרי שדרש ממני להסכים לכל מיני שינויים שהוא רצה לעשות בקירות בדירה, שלא התאימו לו (זה אחרי שהוא חתם על החוזה, ראה את הדירה וכו'). אחרי שנה עזב עם חובות לוועד הבית, נזקים לקירות מקידוחים, הייתי צריך לתקן הכל.

שלא תבין לא נכון - יש דיירים מקסימים, שאני שמח להשכיר להם ולפעמים אני עושה מעל ומעבר למה שנדרש ממני בחוזה, כולל התקנות שאין ביניהן ובין תחזוקה שום דבר - נטו שיפורים (בעיקר כי אני רוצה לשמור את הדיירים הטובים שיישארו לאורך זמן). לא זוכר מתי העליתי שכירות לאחרונה, כמה שנים.

אבל - ההצטיירות הזו כאילו השוכרים הם כל כולם מוחלשים מסכנים, שנדפקים על ידי בעלי הדירה זו פשוט הזיה, בדותה ופיקציה שקורית אולי בקנטונים בשוייץ. יש רמאים, נוכלים, מליני שכר דירה וגנבים (שמעתי סיפורים חמורים יותר משלי), ולפעמים פשוט לא בא להתעסק עם החומר האנושי הזה.

אז לוקחים חברת ניהול.

>> בעל דירות
זו בדיוק התוצאה של חזירות השוכרים. בגלל הלחץ של השוכרים החלטתי שדי. לא מוכן למניפולציות שלהם. העברתי את ניהול השכירויות לחברת הניהול. נראה את השוכרים מולם.

>> דן 1
אני בעל נכס ולא מעלה כבר שנים את המחיר . אם אעלה בעתיד זה יהיה במשורה. שכחנו להיות בני אדם!!!

>> תגובה לתגובה

יופי לך, בעקרון גם אני לא מעלה, אבל ממש לא חייב
ורק בגלל שכבר שנים אין לי חובות עליה. מבין בהחלט כאלה שקונים דירה, וצריכים לשלם התחייבויות כספיות משכ"ד.

>> נילס
ואני נותן לאנשים לגור בחינם בדירה שלי. שכחנו להיות בני אדם! הפכנו לתקשורת שמבוססת פאתוס, הכל רטוריקה ואפס לוגיקה.

תגובה לכתבה: המשקיעים ירדו מהקורקינטים — אך השוק בתל אביב נותר חזק מתמיד

>> עוד עו"ד
לא מאחל לאף אחד להיפגע, אבל אם אתם מתכננים מלחמה, אני זה שירוויח.

כתבות מומלצות

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"

מכ"מ של ראדא

לראשונה: חברה ביטחונית ישראלית משמעותית נרכשת על ידי חברה זרה