לראשונה בישראל: אבות יקבלו חופשת לידה לא על חשבון האם

שר האוצר ושרת התחבורה הכריזו על רפורמה שעיקרה: אבות יוכלו לקבל חופשת לידה שתארך בין שבועיים לחודש על חשבון המדינה ■ העלות: מאות מיליוני שקלים

נתי טוקר
נתי טוקר
חופשת לידה
אבא ותינוק. מטרת החוק היא שהאם תוכל לחזור לעבודה מהר ככל האפשרצילום: Michel Setboun / Getty Images/ מייקל סטבון
נתי טוקר
נתי טוקר

אבות יוכלו לקבל חופשת לידה שתארך בין שבועיים לחודש על חשבון המדינה, ללא קיזוז מחופשת הלידה של האם – זו הרפורמה שעליה הכריזו היום שר האוצר, אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו), ושרת התחבורה, מרב מיכאלי (העבודה). העלות לתקציב המדינה תגיע למאות מיליוני שקלים בשנה.

כיום, נשים בישראל לאחר לידה רגילה זכאיות ל-15 שבועות של היעדרות מהעבודה בתשלום, ולאחר מכן לחופשה ללא תשלום על חשבונן עד שנה לאחר הלידה.

במקביל, אבות יכולים לנצל חלק מחופשת הלידה של האם מהשבוע השביעי ואילך – במקומה של האם, כאשר היא חוזרת לעבוד. עם זאת, שיעור המימוש של האבות שמנצלים את ימי החופשה של האב הוא פחות מ-1%. בנוסף, האב רשאי לנצל שבוע אחד בלבד בחופשה במקביל לאם, לא על חשבונה, כאשר הוא והיולדת במקביל לא עובדים.

מטרת ההצעה החדשה היא להגדיל את היקף החופשה של האבות, אותה יוכלו לממש לאחר סיומה של חופשת הלידה של האם – כך שחופשת הלידה של האם לא תיפגע. לפי ההצעה, אחרי 15 השבועות של חופשת הלידה של האם, האב יוכל לקחת חופשת לידה של בין שבועיים לחודש (טרם נקבע). המטרה היא שהאב יישאר לבדו עם התינוק ויקבל מימון על חשבון המדינה, וכך האם תוכל לחזור לעבודה מהר ככל האפשר, והפגיעה בה לאחר הלידה תופחת. המהלך הזה תואם להמלצות ארגון oecd.

אף שהשרים כבר הכריזו על המהלך, המודל עצמו טרם נקבע ולא ברור מה יהיה אורך חופשת הלידה והאם יהיו התניות שונות. כך למשל, לא ברור כרגע אם האב יוכל לממש את חופשת הלידה שלו במקרה שהאם תחליט להמשיך בחופשה ללא תשלום.

שר האוצר, אביגדור ליברמן, ושרת התחבורה, מרב מיכאלי, במסיבת העיתונאים היום. "חזון שמתגשם"צילום: אמיל סלמן

העלות הכוללת של המהלך היא מאות מיליוני שקלים בשנה. המהלך דורש הליך חקיקה בכנסת, שאמור לעבור במסגרת תקציב 2023. עם זאת, התקציב הכולל טרם נקבע בהתאם למודל העתידי. בנוסף, המהלך תלוי כמובן באישור תקציב 2023 – שלא ברורה כרגע ההיתכנות שלו.

המהלך מתבסס, בין היתר, על מחקר של אגף הכלכלנית הראשית במשרד האוצר שפורסם באחרונה שעסק ב"קנס האימהות". לפי המחקר, שכרה של אם לאחר הלידה הראשונה צונח בכ-30%, בעיקר בשל הורדת מספר השעות, אך גם בשל ירידה כוללת בשכרה.

במסיבת עיתונאים היום (רביעי) בירושלים אמר ליברמן כי "במסגרת יעדי תקציב 2023 ננסה לצמצמם פערים בחברה הישראלית. השרה מיכאלי שוחחה איתי על זה לקראת תקציב 2022-2021, ואמרתי שהרעיון נראה לי מעניין, אבל אני לא יודע אם יתאפשר מבחינה תקציבית. כרגע אנחנו יכולים לאפשר את זה. בשום ממשלה אחרת הדבר הזה לא היתה אפשרי".

"לא כל יום מתגשם חזון שאני עובדת בשבילו 20-15 שנה", אמרה השרה מיכאלי במסיבת העיתונאים. "זה יום משמעותי לכולנו במאבק לשיוויון בכל החזיתות. בחודשים הראשונים לחיי התינוק מתעצב הקשר בין ההורה לילד, גם התפקידים המגדריים והסטראוטיפים וגם עולם העבודה מתעצב אחרי הלידה".

מיכאלי אמרה כי המהלך החדש יביא לצמצום פערי השכר בעולם העבודה. "זו דרישה של מפלגת העבודה בהסכמים הקואליציוניים. אני גאה להיות חלק מממשלה שעושה צעדים כל כך משמעותיים למען שיוויון מגדרי ואזרחי".

החוק עצמו ייכתב במשרד הכלכלה ואמור לפעול באמצעות הביטוח הלאומי. הגבר יקבל, כמו האישה, 100% משכר הברוטו שלו עד מקסימום של כשלוש פעמים השכר הממוצע במשק.

בנוגע לתקציב המדינה העתידי אמר ליברמן כי "הדבר הכי משמעותי זה להתמודד עם האינפלציה ויוקר המחיה. אני מאמין שנעצור את זה. לקראת גיבוש התקציב נעסוק בסוגיות של יוקר המחיה, דיור בר השגה והגדלת ההכנסה הפנויה".

ליברמן נשאל אם הוא שלם עם האירועים בחברת החשמל, שם התפטר היו"ר ואין כרגע מנכ"ל, על רקע טענות להתערבויות פוליטיות, ואף החלה בדיקה חיצונית בנושא. בתגובה אמר ליברמן: "אני לא דירקטור בחברה. אני בהחלט תומך בכל מועמד שתביא שרת האנרגיה. לא המלצתי על אף אחד. חברת החשמל היא החברה הכי גדולה והכי חשובה בין החברות הממשלתיות, והמצב שאין שם כרגע יו"ר ומנכ"ל הוא לא תקין. אני מקווה שהדבר הזה ייפתר כמה שיותר מהר. אני לא הבנתי מה המעורבות שלי. לא פניתי לאף דירקטור ולא ביקשתי למנות אף אחד".

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוסטה ריקה

"בונים פה וילות מטורפות בג׳ונגלים וחברות היי-טק שוכרות חופים לשבוע"

דובב ויקי

עם 8 סניפים בלבד, האם מג"ד בצנחנים והייטקיסט לשעבר יובילו רשת מסעדות ישראלית ראשונה לבורסה?