"זו לא אשמתנו שהערים גדולות. אני לא רוצה אותם במושב שלי"

איך אפשר להחזיר את ההשקעה על מטוס ראש הממשלה, מדוע גונבים אותנו במחירי מסגרות משקפיים, ומה קורה כשמנסים לתפוס את הבנק כדי לקבל הצעת משכנתא ■ הטוקבקים הנבחרים של השבוע באתר TheMarker

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שדה חקלאי. "האדמות הפנויות הראויות לעיבוד חקלאי נמסרו לנו בחכירה"
שדה חקלאי. "האדמות הפנויות הראויות לעיבוד חקלאי נמסרו לנו בחכירה"צילום: אליהו הרשקוביץ

תגובות לכתבה: "אנשים מתלוננים על תחבורה ציבורית. בחוויה שלי הרכבת פה היא כמו שעון שוויצרי"

>> שאייש

השתמשתי ברכבת כשש שנים.. על הפנים. עד היום הפקחים של הרכבת לא יודעים איך מפסיקים את הקירור של קרונות הרכבת עד שאנשים הופכים לקרח. פשוט מוות ואין התחשבות. ועל העומסים? למה צריך ביום חמישי שתיפתח הדלת ושאנשים יעמדו ממש עד קצה הדלת ולהידחף בתוכם? וזו לא רכבת של שעה ספציפית אלא כל הרכבות ככה, בכל הזמנים בראשון וחמישי. כל שבוע אותו סיפור. פשוט הם מבינים שישראלים זה כמו חיות, יידחפו בכל מקרה, אז מנצלים זאת, במקום לעשות השקעה ומאמץ שחייל לא יצטרך לקום למבוגרים כי לכולם מגיע לשבת. וכולם שילמו עבור שירות ההסעה. רק בישראל זה לא מובן מאליו שמי שעולה על כלי תחבורה אמור בעצם לשבת איפשהו.

>> ירושלמי וזה...

זמן נסיעה ברכבת 2:15 שעות. זמן נסיעה ברכב 1:40 שעות. זה אומר הבדל של 35 דקות לכיוון ו-70 דקות ליום.

עכשיו, אתה עובד פעמיים בשבוע.. תחשוב על ההוא שעובד חמש פעמים בשבוע. הוא מפספס כמעט שש שעות בשבוע רק כי בחר לנסוע ברכבת... ואתה עוד מדבר על הכיוון ההפוך לנסיעת רוב הנוסעים... מה קורה להוא שרוצה להגיע לעבוד בתל אביב??? הוא מפספס כמעט כפול. מה עם ההוא שלא יכול לנסוע באופניים לתחנת הרכבת?

אני שמח שהישיבה בתוך קרון חדש וריק היא נוחה, גם לי כשהייתי נוסע מרחק של חמישה קילומטרים לעבודה עם רכב כי הכל בעלייה (ירושלים) היה מאוד נוח... למה ברכב ולא בתחבורה ציבורית? כי חבל לשרוף 10 דקות ביום כשגם ככה הרכב יושב בחניה (מחזיקים רכב כי אין תחבורה ציבורית בשבת.. זו גם כנראה הסיבה שאתה מחזיק רכב), וגם ככה אי אפשר לסמוך שלא יהיה איזה פקק או תאונה שייעכבו את האוטובוס, ואז לחטוף שוב צעקות מהבוס (שהיה פדנט על הגעה בזמן). כרגע אני גר במדינה אירופית (ללימודים), גם אני הבוקר נסעתי באופניים (שיתופיים) לעבודה. אתמול נסענו ברכב שיתופי לבקר חברים (זה עלה חמישה יורו סך הכל) ואני יודע שאם אני צריך יש לי קו מטרו ורכבת קלה שמגיעים לכל פינה בעיר.

>> אני לא נוסע ברכבת הרבה אבל כשאני נוסע, אני מדליק

את המשבש. קניתי באלי אקספרס ושלחתי לעצמי כשהייתי בחו"ל. אני מדליק אותו בתיק והופ, אין קליטה לשני הקרונות מלפניי ומאחוריי פחות או יותר. די מצחיק לראות את האנשים נואשים להשיג סיגנל ולא יודעים מה לעשות עם עצמם בלי אינטרנט. לא יכולתי לסבול את כל השיחות והחפירות שאנשים משתפים עם כל מי שמסביבם. אני עוזר להם ללמוד לסתום את הפה קצת.

חבילות מאלי אקספרס. "קניתי משם משבש. אני מדליק אותו ברכבת והופ, אין קליטה לכולם"צילום: דוברות דואר ישראל

תגובה לכתבה: "המחירים מגיעים למיליון דולר עבור הדירות הגדולות, והביקוש מטורף": אלפי ישראלים הסתערו על אוקראינה - אף אחד לא דמיין שזה מה שיקרה

>> דוד הגרוזיני

אתם לא מסתכלים על התמונה הגדולה. המלחמה תסתיים, זה יקרה עוד שבוע או שבועיים אבל זה יסתיים, ואז מה יקרה?

העולם ישפוך עשרות מליארדים על שיקום אוקראינה, כמו שעשו לגרמניה בתוכנית מרשל אחרי מלחמת העולם השנייה, אוקראינה תיפרח. כפי שרוטשילד אמר לפני 200 שנה, נדל"ן קונים כשהדם זורם ברחובות.

תגובות לכתבה: "יש כאן שקט וטבע, כמו בחלום. כשאני מגיעה לת"א אני נגעלת מכל הלכלוך והאשפה, ולא מבינה מה עשיתי שם כל חיי"

>> לחולמים הידד

מאחר שאני נשוי למין אדם כזה שמוכן לישון בחוץ כל ימות השנה ליד איזה עץ, אני מבין בהחלט את ההתלהבות.

מאחר שאני, לעומת זאת, רואה בטבע מצע תוקפני של זבובים ויתושים, אני בהחלט מזדהה עם הנרתעים.

ולמתלבטים - יצא לא כל כך מזמן ספר בשם "עד שהגשם יחזור" על כפר חביב בעמק יזרעאל. ממש ליד חדוה. מומלץ.

>> כאן שם בכל מקום

גם אני רוצה לקבל דירה איפשהו, ואז לעזוב את תל אביב ולהרגיש שמצאתי גאולה. המציאות היא שחלק חיים כאן כי העבודה והילדים פה, ואי אפשר לזוז בלעדיהם. בכל מקרה העול של לשכור דירה לא נעלם גם אם עוברים עיר. אולי רק אם יש דירה בירושה או חסכונות גדולים לרכוש דירה. השעבוד של רוב האנשים פשוט נשאר, לא משנה לאיפה עוברים במדינה הקטנה הזו.

בנייני מגורים בתל אביב. "השעבוד של רוב האנשים פשוט נשאר, לא משנה לאיפה עוברים במדינה הקטנה הזו"צילום: עופר וקנין

תגובות לכתבה: "אלפי אנשים בפאניקה, ממתינים עשרות שעות באפס מעלות, צועקים באוקראינית"

>> Atuk 19

לפי השיחה בפתיחת הכתבה, הם עוזרים לאוקראינים חייבים בגיוס לערוק בזמן מלחמה. רק כי הם יהודים. כך עושה גם משרד החוץ. ואף פוליטיקאי ואף עיתונאי לא שואל, השתגעתם? האם תעזרו ליהודים שיקבלו צו 8 לצאת מישראל בזמן מלחמה? אפילו הליכוד לא מנצל הזדמנות לתקוף את המנכ"לית של מפלגת ראש הממשלה.

>> גידי

כמה חצופים הישראלים האלה. אחרי שהתחננו בפניהם במשך שבועות לעזוב הם עוקפים שיירות פליטים, ואוטובוס מיוחד של משרד החוץ נכנס כדי לשלוף אותם מהתור הארוך. הם אפילו לא חושבים שזה לא בסדר.

תגובות לכתבה: "האוליגרכים מבינים שהמערב השתגע. לא היה דבר כזה. האדמה באירופה רועדת להם מתחת לרגליים, וזה יגיע לישראל"

>> סטטיסטיקאית

נגיד שאני מאשימה אתכם במשהו, ותובעת להקפיא את כספכם, ולהחרים את רכושם. נראה לכם הגיוני שהמדינה פשוט יכולה לשים ידיה על רכושכם הפרטי, או רכוש שהיא חושדת שמוביל אליכם, בגלל האשמה כזאת או אחרת? גם אם אתם נאשמים בפשע נתעב ומחריד ביותר, נראה לכם הגיוני שהממשלה פשוט תחרים רכוש בלי הליך משפטי או אפילו בדיקה של חוקיות המהלך?

תגובה לתגובה >> וטח

כן. נראה הגיוני.

תגובה לתגובה >> קורא_

אם המדינה יכולה לבצע שוד בנקים בגדה המערבית, ולהתנקש באנשים מהאוויר, אז למה שצעד כזה לא יהיה הגיוני? כנראה שחשבת שטרור ממלכתי שמור רק לסוגי אנשים שאינך מודאגת לגבי זכויותיהם. תחשבי שוב.

רכבת ישראל (למצולמים אין קשר לכתבה). "הפקחים לא יודעים איך מפסיקים את הקירור עד שאנשים הופכים לקרח"צילום: הדס פרוש

תגובה לכתבה: "בסיור ראיתי שדה תירס מופלא. התושבים אמרו לי: 'זו תהיה שכונת וילות'. כמעט נפלתי"

>> תאוות הנדל"ן של הקיבוצים והמושבים?

הלו, אהוד, הלוואי שלא היו מפקיעים לנו אדמות והלוואי ויכולנו להמשיך ולהתפרנס, לא להתעשר, בכבוד מאדמתנו. זו אינה אשמתנו שהאוכלוסייה גדלה. זו לא אשמתנו שלפני 70 שנה אוכלוסיית הערים היתה קטנה, ולכן האדמות הפנויות הראויות לעיבוד חקלאי נמסרו לנו בחכירה - כדי שנגדל עליהן מזון עבורכם.

הרי אילו האדמות היו נמסרות לערים הן היו נותרות שוממות. מי מתכנן את המרחבים הכפריים והעירוניים? אנחנו החקלאים? תתכננו כך שלא תימסרנה אדמות חקלאיות לטובת הערים. התנגדתי בזמנו למהלך של הקמת הרחבה אצלנו במושב - לא רוצה את העירונים במושב שלי, אנחנו בני תרבויות שונות - כל אחד ייחיה במקומו. ערבוב זה פתח לאי-הבנות ולצרות.

תגובות לכתבה: שלוש הערות על מצב המשכנתא שלכם

>> יואבי

לפני כשנתיים קניתי בית והייתי צריך הלוואת גישור עד למכירת הבית הישן. התקשרתי לכל הבנקים. ברובם היה קשה להשיג מענה אנושי. רק בנק מזרחי חזר אלי ובסופו של דבר אצלם לקחתי את ההלוואה. ניסיתי שוב ושוב ליצור קשר עם בנקים אחרים. ללא הצלחה. היה בטפחות שירות מעולה ותמיד כשהתקשרתי ענה לי אדם אנוש בצד השני של הקו. אולי בגלל זה הבנק הזה הכי רווחי.

נ.ב. ייתכן שזה קרה ככה בגלל שזו היתה תחילת הקורונה ולכן השירות בבנקים אחרים לא היה טוב. אם עדיין השירות של טפחות יותר טוב, מגיע להם להרוויח יותר. ואין לי שום מניות בבנק. סתם לקוח מרוצה.

>> ירוןן

גם אצלי סיפור דומה, אמנם לא אני התקשרתי אלא יועצת משכנתאות ששכרתי, אבל רק מזרחי ופועלים בכלל נתנו הצעה. אפילו הבנק שלי בזמנו (אגוד) לא נתן הצעה. שזה מטורף. בסוף מזרחי הציעו תנאים עדיפים והלכתי איתם. היועצת אמרה לי שזה ככה בדרך כלל, שיש כמה בנקים שהיא כבר לא מנסה אפילו.

>> אמריקאי

זה די מדהים. אני לקחתי משכנתא בארה"ב ל-30 שנה. אני בשנות ה-60 לחיי ולא ביקשו אגורה לביטוח בריאות. זה בכלל לא קיים. כמו שאין שום קנס על החזר מוקדם, אם פתאום יש לך כסף אתה יכול לשלם את היתרה ולסיים את המשכנתא במקום.

שליחי וולט. "אל תגעו לנו בעבודה. כל הרעיון זה שאנחנו יכולים לעלות ולרדת מזמינות מתי שרוצים"צילום: אוהד צויגנברג

תגובות לכתבה: לא מתפשרת: וולט סירבה להצעה לאפשר לשליחיה להיות שכירים

>> לונדוני

סתם פיקנטריה - יש לי חבר שקיבל הצעת עבודה במשרדי ההנהלה של וולט פינלנד, בונוס חתימה 100 אלף יורו, משכורת חודשית 15 אלף יורו נטו. מאיפה מגיע סכום העתק הזה לדעתכם? מה״מודל הייחודי״ של וולט להעסקה פוגענית. כל השליחים האלה עוזרים לחבר שלי לשים מקדמה יפה על בית נוסף בלונדון כשישוב מהרילוקיישן.

>> ירן שגור

אל תגעו לנו בעבודה. כל הרעיון זה שאנחנו יכולים לעלות ולרדת מזמינות מתי שרוצים, מקבלים כסף לא רע ויכולים לדאוג לעצמנו.

תגובה לתגובה >> ספר את לחבר של הבן שלי שדרסתם

הוא חצה במעבר חציה אבל לקולגה שלך היה דחוף יותר להרוויח עוד 10 שקלים בונוס. ספר לי את זה גם בעוד 30 שנה כשהפנסיה החודשית שלך תהיה שקל וחצי, ואני אצטרך להציל אותך מפת רעב.

תגובה לכתבה: עבודה בעיניים: עובדים בחנויות אופטיקה מבצעים בדיקות ראייה בלי הסמכה ורישיון

>> יריב

בתור מי שמאוד בקיא בתעשיה הזו, אני יכול לומר שהעדשות והמסגרות עולות מעט מאוד, ורוב ההוצאות הן הוצאות כוח אדם, שכירות ומיסוי. אם הלקוחות היו יודעים כמה באמת עולות העדשות והמסגרות הם היו מתעלפים. מסגרת בחמישה דולרים שמביאים מסין (גם מותגי יוקרה מגיעים משם) היא יקרה מאוד מאוד (רוב המסגרות עולות 2-1 דולרים) והעדשות עולות בין חצי דולר לדולר למספרים שעד ארבע ללא צילינדר. אחר כך קצת מתייקר אבל לא בהרבה. בקיצור, גונבים אתכם, שודדים אתכם ומרמים אתכם. לכן ברור מדוע רוצים לחסוך עלות אופטומטריסט מורשה ב-100 שקל לשעה. זה גומר להם את כל הרווח. לידיעת כולם: אפשר לעבור בדיקות אופטומטריות חינם אצל מתמחים במכללת הדסה בירושלים ובבית הספר לאופטומטריה של אוניברסיטת בר אילן.

מטוס ראש הממשלה. "אחד מסמלי הביזיון של תקופת הנאשם"צילום: ניר קידר

תגובה לכתבה: מקלחות ב-4 מיליון שקל, מצגות פיקטיביות ושלוש שנות איחור: מטוס ראש הממשלה התגלה כהונאה

>> א א

יש לקרקע את המטוס ולהפוך אותו למוזיאון שחיתות לאומי ולחייב כל תלמיד בישראל לבקר בו לפחות פעם אחת. על הפריטים במטוס יוצגו עלותם ובסוף הסיור יוצגו לתלמידים שאלות הקשורות לנושאים כמו חישוב עלויות, סדרי עדיפויות, תהליכי קבלת החלטות, מוסר, דוגמה ציבורית, אחריות אישית ומצפון. זו הדרך היחידה להחזיר את ההשקעה באחד מסמלי הביזיון של תקופת הנאשם.

תגובה לכתבה: מה גורם לשכר של אישה לצנוח ב-7%, ושל גבר לצמוח ב-24%?

>> ע.ב. 2

איך כלכלנים מסבירים את העובדה שאני יושב בערב מול הטלוויזיה, ולא מנצל את הזמן כדי להרוויח עוד כמה שקלים באריגת סלים מעלי דקל? הם מבינים שלמרות שאני יכול להגדיל את שכרי, אני לא *רוצה* לעשות את זה.

אז באותו אופן, כשמגיע הילד הראשון, יושבים בני הזוג זה מול זה אל שולחן המטבח הווירטואלי, ואומרים כמה דברים מובנים מאליהם. בסוף השיחה הזו, הגבר *רוצה* לעבוד יותר קשה כדי לפרנס את המשפחה, והאשה *רוצה* להישאר עם הילדים. סטטיסטית, כמובן. (איך אני יודע? כי אנחנו יודעים כמה שעות עבודה הם עובדים). זה מסביר את פערי השכר.

>> אליקים

אני מחפש מתקינות קירות גבס, חשמלאיות, מתקינות דודי שמש ואינסטלטוריות. מתחייב לשכר שוויוני מלא לגברים שאני מעסיק. משום מה בכל זאת לכל מודעת הצעת עבודה פונים רק גברים, לא נשים. למה?

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד