את מה שמשרד הביטחון עושה ב-70 מיליארד לשנה אפשר לעשות בחצי. חנקתם אותנו - תתקדמו

האם קרב מגע מהווה יתרון, מה ניתן ללמוד מההזמנות בוולט ומה צריך לעשות כדי להרוויח 20 אלף שקל כמורה ■ הטוקבקים הנבחרים של השבוע באתר TheMarker

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הרמטכ"ל אביב כוכבי ושר הביטחן בני גנץ, בטקס סיום של קורס טייס
הרמטכ"ל אביב כוכבי ושר הביטחן בני גנץ, בטקס סיום של קורס טייס צילום: אליהו הרשקוביץ

תגובות לכתבה גם המשרד החזק בישראל בהלם: המהנדסים הצעירים כבר לא רוצים לבוא

>> מילטון

הציבור ואנשי המקצוע מצביעים ברגליים ואומרים לכם - תשתנו. תשתנו עמוק. תשתנו המון. גם בניהול, גם בוועדים, גם בחוזי השכר, גם בקביעות המאבנת והמסרסת. בלי להכיר ספציפית, את מה שאתם עושים אפשר לעשות עם רבע מכוח האדם הקיים. תורידו ביורוקרטיות. תהפכו תהליכים על הראש. תתקדמו למאה ה-21.

את מה שמשרד הביטחון עושה ב-70 מיליארד לשנה אפשר לעשות בחצי. את מה שמשרד החינוך עושה ב-80 מיליארד לשנה אפשר לעשות ברבע. ואת מה שמשרד הבריאות עושה ב-40 מיליארד לשנה אפשר לעשות הרבה יותר באותו הסכום. הרגתם אותנו. חנקתם אותנו. תתקדמו.

תגובה לתגובה >> שמ

ב-1985 גרמתי לחיל האוויר לסגור מפקדה אחת ולצרף את היחידות שלה למפקדה שמיקומה הוא 29 ק"מ ממפקדה זהה בתפקידה ובתיפקודיה. להערכתי, הפעלה של תוכנית שינוי מאסיבית - מבלי לפגוע בשום פנים ואופן ביכולות הצבאיות בצה"ל, תחסוך לפחות ואולי יותר מ-30% מהתקציב השנתי של צה"ל. לזאת נדרשים ממשלה, שר ביטחון, רמטכ"ל שאינם בנמצא בימינו אלה. גם הממשלות הקודמות כולן לא חשבו בעומק הראוי ובכיוון הנחוץ.

>> קובי

הייתי ראש אגף במשרד. במטה מנכ"ל בתקופתי היו 25 עובדים, מהם שלושה גנרלים במיל' והיתר אזרחים. היום מתוך 25 ראשי אגפים שלושה אזרחים והיתר גנרלים במיל'. מדוע מהנדס יבוא לעבוד במשרד הביטחון אם גנרל במיל' יושב תמיד בראש האגף?

תגובות לכתבה השליפה התורנית מהמותן של אביב כוכבי: בוטקאמפ ב-8200 לחיילים קרביים

חיילות בלשכת הגיוס. למצולמות אין קשר לכתבהצילום: אבישג שאר-ישוב

>> פעמוני אזעקה

הבן שלי מסיים י"ב ומתראיין ליחידות שונות. בחור מוכשר. לדבריו יש סנטימנט שלילי כלפי הצבא בקרב התלמידים. אני לא מחסידי התנהלות הצבא, אבל בתור קצין במיל' נבהלתי מדבריו וניסיתי להסביר שהצבא הוא גוף עם הרבה יחידות, יותר טובות ופחות טובות. אבל אי אפשר להכחיש שהמשבר עמוק. הצבא מטפח את הקצונה הבכירה בפנסיות מטורפות על חשבון שכר ותנאים לקציני הקבע הצעירים ולחיילי החובה. ההתעקשות של גנץ וכוכבי על התוספות לפנסיה מעידה על אטימות וטיפשות, ואני כהורה שעובד ללא רשת ביטחון, לא יכול להסביר את ההיגיון שלהם לא לעצמי וגם לא לילדים. פעמוני האזעקה מצלצלים. מישהו מקשיב שם למעלה?

>> חוויה של טמ*לים

מנסה לשכנע את אחותי הקטנה לא להתגייס, אבל ראש בקיר - רוצה "בשביל החוויה". שיהיה...אני את שלי שרפתי, שתשרוף את השעון שלה. היא החליטה להתגייס עוד שנתיים.

תגובות לכתבה "אפשר לקבל 20 אלף דולר בחודש, יש כאלו שמוכנים לשלם סכומים מטורפים": כך כבשו המאבטחים הישראלים את העולם

>> בוב

לישראלים אין הרבה מה להציע עם כל הכבוד. כל מארינס גבוה מהם בשני ראשים ומהר מאוד תגלו שה-KRAV MAGA המטורף שלנו לא שווה הרבה במדינות עם אנשים רציניים. יכול להיות שיש מי שקונים את זה.

תגובה לתגובה >> אלוןבלון

לא מבין על סמך מה אתה קובע כי גובה חשוב? ראיתי לוחמים עזי נפש ששקלו חצי קילו בגובה של גפרור. מה שחשוב הוא קריאה מהירה של הסיטואציה, ותגובה מהירה לפתרון הבעיה. במקרים אלה גובה המצח חשוב יותר. וקרב מגע נותן פתרון בדיוק לבעיה הזאת - לא נכנסים לקרוב של שלוש דקות כמו בסרטים, אלא שתי תנועות לניטרול ואז פינוי מהיר מהזירה. אתה חושב כמו רמבו.

>> הפוך גוטה

לישראלים יש הרבה מאוד להציע, יודעים להרביץ חזק. חוץ מזה יש גם ישראלים גדולים (ויש גם חיילי מארינס נמוכים...)

>> יניב

בשביל 20 אלף דולר בחודש, מחר אני עוזב את ההיי-טק

שליחי וולט. הדור הצעיר לא יודע לבשל צילום: אוהד צויגנברג

תגובות לכתבה 300 אלף שקל על טייק אווי: לקוחות וולט חושפים את הסכומים האסטרונומיים שהוציאו על משלוחים

>> דעה

הדור הצעיר לא יודע לבשל, קונה זבל אכיל או מוציא הון על מסעדות. הדו"ח הזה משקף את רמת הבזבוז והזלזול בבישול הביתי. הגיע הזמן לתוכניות ללימוד בישול ביתי פשוט וטעים במקום תוכניות פלצניות של הכנת אוכל שאינו רלוונטי למשפחה ישראלית.

>> משהזוכמיר

שטויות. אם אנשים יחשבו כמה כסף הוציאו על נייר טואלט ב-15 שנים האחרונות הם יגיעו למסקנה שפיספסו דירה בגלל זה ועדיף היה לא לנגב. תמיד סכומים קטנים מצטברים לגדולים

>> מי שגר בת"א עשיר ממילא

אני נאלצת לגור בחיפה אף שהעבודה בת"א, אז אין בזבוזים על כלום כי אין כסף. משכורות שלא מספיקות לשכר דירה.

תגובות לכתבה ההיי-טק בסכנה? "ללא שיפור בתשתיות המחקר - ישראל עלולה לאבד את מעמדה כמדינת סטארט-אפ"

>> מישהו אחר

הרמה בישראל בחלקה פשוט נמוכה. החופש האקדמי שנותן אוטונומיה לאוניברסיטאות הפך אותן לעיר מקלט לבינוניות ומנציח פטור מאחריות של חברי הסגל מהתנהלותם. אני מכיר פרופ' שעבד עד לאחרונה על רעיון במשך 20 שנים מבלי שהבין שהוא בעצם מכיל סתירות לחוקי טבע בסיסיים שחלקם נלמדים בשנה ראשונה. בלי אפשרות לביקורת ממשית על הפעילות האקדמית אי אפשר למנוע מקרים כאלה. וזה לא ישתנה על ידיביקורת מבפנים. הפרופסורים שמנהלים את האוניברסיטאות לא יוותרו על האוטונומיה וחופש הפעולה הזה, גם במחיר של דרדור האקדמיה, וכל זאת כאשר הם ממומנים מכספי ציבור. גם הפרטה לא תעזור כי אז תחסם בכלל האפשרות לשקיפות וביקורת מקצועית (ולמי שלא ידע גם מחקרים שנערכים באוניברסיטאות פרטיות ממומנים על ידי קרנות מחקר ציבוריות וחלק ממענק המחקר הולך למימון תפעול המוסד). בלי דרישה לאחריות וביקורת חיצונית הרמה האקדמית בארץ תמשיך להידרדר.

למדע באים אנשים שלא יכולים שלא לחקורצילום: Microgen / Shutterstock.com

>> אלכס ג'

אני אשמח לענות לך, בתור מי שעשה דוקטורט, וחי על מלגה ואז הלך להיי-טק למשכורת די דומה לזו שהייתי יכול להרוויח אחרי תואר ראשון (והרבה יותר נמוכה ממה שהייתי מקבל עם שנות הניסיון). מדע עושים לא בשביל למקסם את הרווח, או את המשכורת, אלו שבאים לעסוק במדע בשביל זה - עדיף להם בהיי-טק.

למדע באים כי אנשים לא יכולים שלא לחקור, בשביל התחושה הנהדרת הזו, שאתה מרחיב את גבולות הידע האנושי. טיפה קטנה, אבל מרחיב.

תגובות לכתבה ללא מוצא: השאלה הבעייתית שעלולה להכשיל מועמדים לעבודה

>> בחורה

הייתי בראיון עבודה במסגרתו נדרשתי לעבור פוליגרף. מעבר לזה שאין שום סיכוי שהייתי מוכנה לעבור פוליגרף - בטח לא בשביל מקום עבודה, המסמך שמכון הפוליגרף שלח לי היה הזוי ברמות - שאלות כמו האם יש לי חובות, האם יש לי משכנתא, מה ההכנסות של בן הזוג וכו'. הודעתי לחברה שאני לא מעוניינת לעבוד אצלם.

>> לומי

גם אותי לא קיבלו לעבודה כי היה לי חוב בהוצאה לפועל. התראיינתי לתפקיד שירות לקוחות ונאמר לי במפורש שאיני יכולה לעבוד שם כי התפקיד כולל חשיפה לפרטים של כרטיסי אשראי של לקוחות ושאני עלולה לגנוב אותם כדי לכסות את החוב. טוב שלא התקבלתי לשם, לא רוצה לעבוד עבור מי שלא סומך עליי. אותי לא קיבלו לעבודה זמנית בשכר מינימום כי חשבו שאגנוב אבל העיקר שיש חברי כנסת חשודים בגניבה ושחיתות ואפילו כאלה שכבר הורשעו בזה.

תגובה לכתבה 6,000 שקל ברודוס, 11,912 באילת: חופשת הפסח בישראל יקרה הרבה יותר

>> ערן, ר"ג

לא היו מגבות בחדרצילום: בלומברג

נאלצתי לבלות לילה בבאר שבע. בני עבר ניתוח בסורוקה. הזמנתי לילה במלון "לאונרדו". לא היו מגבות בחדר. בארוחת הבוקר (בשבע בבוקר) נגמר הלחם. עד שהגיע, לאחר כמה בקשות ממני, סיימתי את הארוחה. פנו אלי מאתר בוקינג וביקשו משוב. כתבתי את מה שהיה במלון. אתמול התקשרו אלי מהמלון וביקשו שאמחק את הביקורת בבוקינג. ואגב, השהייה עלתה כפול מלילה במלון באיטליה.

תגובות לכתבה "אני מורה שמרוויח 20 אלף שקל בחודש ו-20 אלף מבדיקת בגרויות בחופש. כל מורה יכול"

>> וידוי שכר

אשתי ואני. פרופ' באקדמיה ורופאה עם שתי התמחויות.כ-25 שנות ותק מרוויחים כל אחד פחות מפי שניים (ברוטו) מהבחור הזה אבל עובדים בערך פי 1.5 שעות בשנה והשקענו לפחות כפול זמן בהכשרה. בנטו זה יוצא בערך 50% יותר כך שנראה לי שהוא עשה עסק בכלל לא רע בחיים.

תגובה לתגובה >> לא ממש

אתה מחשב את השעות שהוא בבית הספר ומתוגמל עליהן. על כל שעה כזאת יש עוד שעה של הכנות בבית, טלפונים מההורים והתלמידים (מחנך ורכז מתמטיקה). תכלס, או שהוא עושה עבודה גרועה או שהוא עובד כמו משוגע.

תגובה לתגובה >> בוא נדייק, ההשוואה מצחיקה

וידוי שכר

בחינת בגרות. השנה של מורה היא עומס מטורףצילום: FREDERICK FLORIN / AFP

אתה ואישתך מרוויחים כל אחד סביב ה-40K. יחד זה 80 אלף, למי שמתקשה בחשבון. הכנסה יפה מאוד לבית. אשתך קורעת את התחת ולא חייתה במשך שנים של תורנויות, אבל החיים שלך די רגועים.

>> ונילה

בחופשים אני בבדיקת מבחנים, הכנה של משימות מתוקשבות (אין קשר לקורונה) וסגירת פערים של כל מה שלא הספקתי. בחופש הגדול אני חייבת לעשות בית ספר קיץ כדי לסגור חופש. באוגוסט יש לי שבועיים לפני תחילת הלימודים הכנה בבית הספר לשנה הבאה. נשארתי עם שבועיים נטו חופש בכל השנה שהיא פשוט עומס מטורף של השתלמויות, משימות, בדיקת מבחנים, שיחות ועוד מיליון דברים. שלא לדבר שאני צריכה במהלך השנה לעשות שיעורים מפני שהמשכורת שלי היא 6,300 שקל.

כתבות מומלצות

מסך נתונים בבורסת וול סטריט מציג מרוץ עליות, בשבוע שעבר

רווחי החברות צומחים? מתברר שיש גורם שמנפח אותם

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי