ליברמן שוב מציג: מינוי של בעלי אינטרס עסקי לנציגים שאמורים להגן על הציבור

שני מינויים נוספים של שר האוצר, אביגדור ליברמן, מעוררים ביקורת ■ מיה ליקוורניק, דירקטורית בכלל אחזקות, צורפה לוועדה שתדון בעתיד הרגולציה הפיננסית, וגיא רוטקופף - לוועדת האיתור לתפקיד מנהל רשות החברות הממשלתיות ■ ארגון לובי 99 דורש לבטל את המינויים ■ משרד האוצר: "אין חשש לניגוד עניינים ממשי"

נתי טוקר
נתי טוקר
אביגדור ליברמן
שר האוצר, אביגדור ליברמןצילום: אוהד צויגנברג
נתי טוקר
נתי טוקר

אחרי סבב מינויים בעייתי ב"קבינט המומחים" של שר האוצר, אביגדור ליברמן, נשמעת עתה ביקורת על שני מינויים נוספים שביצע השר באחרונה - של עו"ד מיה ליקוורניק ועו"ד גיא רוטקופף, שמונו לנציגי ציבור בשתי ועדות שונות. בארגון לובי 99, שפנה בנושא לשר האוצר ולנציבות שירות המדינה, טוענים כי המינויים עלולים לעורר חשש לניגוד עניינים.

ליקוורניק מונתה לאחת מתוך שלושה נציגי ציבור בוועדה למבנה הפיקוח הפיננסי - ועדה שאמורה להכריע לגבי המבנה הרגולטורי הפיננסי בישראל. מינויה נעשה אף שהיא משמשת גם דירקטורית בחברת כלל אחזקות, שהפעילות המרכזית שלה, ביטוח והשקעות, נמצאת בפיקוח של אחד הרגולטורים הפיננסיים בישראל, שבעניינם אמורה הוועדה לדון - הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון.

עו"ד מיה ליקוורניקצילום: אייל טואג

רוטקופף - המכהן כמנכ"ל איגוד חברות הביטוח, המשרת את האינטרסים של חברות הביטוח - מונה לנציג ציבור בוועדה אחרת, הוועדה לאיתור מנהל רשות החברות הממשלתיות. הוועדה, שמופעלת על ידי נציבות שירות המדינה, אמורה להמליץ לליברמן מי ינהל את הרשות המפקחת על החברות הממשלתיות, שהכנסותיהן השנתיות כ-50 מיליארד שקל.

לטענת לובי 99, שני המינויים מעוררים חשש לניגוד עניינים, ויש לבטל אותם. בפנייה מצד הארגון נטען כי ליקוורניק אינה עומדת באופן מהותי בתנאים הנדרשים לתפקיד, שלפיהם היא אמורה להיות חפה מאינטרסים זרים, ויש חשש להימצאותה במצב של ניגוד עניינים. כלל אחזקות, שבה מכהנת ליקוורניק כדירקטורית מאז ינואר 2021, היא קבוצת ביטוח ופיננסים מהגדולות בישראל ובעלת השליטה בכלל ביטוח.

"לעו"ד ליקוורניק יש אינטרס ישיר בהמלצות הוועדה – יש לפעול לאלתר להחלפתה", טוענים מנכ"לית לובי 99, עו"ד לינור דויטש, ועו"ד נועה זלצמן מהארגון, במכתב ששיגרו לשר האוצר וליועץ המשפטי של משרד האוצר, אסי מסינג. השתיים הסבירו במכתבן כי לפי הנחיות היועץ המשפטי לממשלה, אין למנות לנציג ציבור אדם שיש לו עניין אישי במסקנות ועדה. לפי לובי 99, לליקוורניק עניין אישי, משום שהמלצות הוועדה יכריעו כיצד יפוקח הגוף שבו היא מכהנת כדירקטורית.

עו"ד לינור דויטש, מנכ"לית לובי 99צילום: תומר אפלבאום

"חברותה של ליקוורניק בוועדה מקימה חשש כבד לניגוד עניינים. ההחלטה על עתידה של רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון נמצאת בידי הוועדה", נטען במכתב. "כיצד ניתן לצפות ממי שיש לה זיקה ישירה לאחד הגופים המפוקחים לייצג את האינטרס של הציבור בכללותו?".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה על כך: "בהתחשב בסמכויות הוועדה, העוסקת במבנה הרגולציה הפיננסית ואינה עוסקת ברגולציה מסוימת, לרבות בתוכנה של הרגולציה, הרי שעצם העיסוק כדירקטור בגוף מוסדי אינו עולה כדי עניין אישי בתוצאות עבודת הוועדה, והכהונה בוועדה אינה כרוכה בתועלת אישית הקשורה לעיסוק האמור, ועל כן אין חשש לניגוד עניינים ממשי. מכל מקום, נקבע בהסדר ניגוד העניינים שעליו חתמה ליקוורניק כי היא תימנע מלעסוק בעניינים כאמור, ככל שבכל זאת יהיו כאלה".

"רוטקופף מייצג מגזר ספציפי אחד – חברות הביטוח"

ועדת האיתור לתפקיד מנהל רשות החברות מונתה באחרונה לאחר עיכוב ממושך. רוטקופף יכהן בה כנציג ציבור. רוטקופף הוא איש אקדמיה, בעבר מנכ"ל משרד המשפטים וכיום מנכ"ל איגוד חברות הביטוח. בתפקידו באיגוד זה הוא מייצג את האינטרסים של חברות הביטוח מול גופי הממשל ומסייע להעביר החלטות שייטיבו עימן. מלבד רוטקופף יכהנו בוועדה מנכ"ל משרד האוצר, רם בלניקוב, וחגית רשף, הממונה על מערכת הביטחון בנציבות שירות המדינה.

עו"ד גיא רוטקופףצילום: תומר אפלבאום

בלובי 99 טוענים לגבי רוטקופף כי יש "חששות להימצאותו במצב של ניגוד עניינים אל מול תפקידו כמנכ"ל איגוד חברות הביטוח", מאחר שהוא ה"לוביסט הראשי של חברות הביטוח מול קובעי המדיניות, וביניהם שר האוצר ועובדי משרדו". אף שמונה לנציג ציבור, בלובי 99 טוענים כי רוטקופף "אינו מייצג את הציבור על מגזריו ושכבותיו השונות, אלא מייצג מגזר עסקי ספציפי אחד – חברות הביטוח".

החשש, אומרים בלובי 99, הוא שמכיוון שלשר האוצר יש סמכויות פיקוח על חברות הביטוח, קיימת זיקה בין השר לבין רוטקופף, וזיקה זו עלולה לפגוע בעצמאות שיקול הדעת של רוטקופף ולהטות אותו - גם במסגרת ועדת האיתור - בהתאם לאינטרס של חברות הביטוח. מצד אחד, לאיגוד חברות הביטוח יש עניין בכך שמשרד האוצר ושר האוצר יקבלו החלטות המיטיבות עם חבורת הביטוח; ומצד שני, רוטקופף יישב עם אנשי משרד האוצר כתף לצד כתף בוועדה שבה הוא אמור לקבל החלטה החפה מכל עניין אישי. לפי לובי 99, מינוי זה "יפגע באמון הציבור, שעה שהלכה למעשה קולו של הציבור המבוזר נעדר מהוועדה". עוד נטען כי ניסיונו המקצועי של רוטקופף אינו מתאים לתפקיד הנוכחי.

בלובי 99 מציינים גם כי חברות ממשלתיות רוכשות שירותי ביטוח מהחברות המיוצגות על ידי רוטקופף. שתי חברות ממשלתיות – ענבל ואשרא, שאמורות להיות מפוקחות על ידי רשות החברות – הן מתחרות של חברות הביטוח הפרטיות שמייצג רוטקופף.

"מקומו של נציג מקצועי המייצג את האינטרס של הציבור המבוזר נעדר משולחן הוועדה. הדבר עלול לפגוע פגיעה משמעותית באמון של הציבור במועמדים שאותם תציע הוועדה", נכתב בפנייה של דויטש ושל עו"ד זהר אלטמן-רפאל מלובי 99.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "לפי בדיקה שנערכה, איגוד חברות הביטוח אינו פועל מול רשות החברות הממשלתיות. העובדה שחברות ממשלתיות רוכשות ביטוחים מסוגים שונים מחברות ביטוח שונות, אין בה כשלעצמה כדי ליצור עניין אישי או עסקי במינוי המוצע, ועל כן אינה מעלה חשש לניגוד עניינים כלשהו. מכל מקום, התחייב רוטקופף להימנע מלפעול מול רשות החברות למשך שנה מיום השלמת עבודתה של ועדת האיתור".

מנציבות שירות המדינה נמסר בתגובה: "סוגיית ניגוד העניינים נבחנה בתיאום עם הייעוץ המשפטי של משרד האוצר טרם המינוי, והפנייה של ארגון לובי 99 תיבדק ותיענה בהתאם".

פרופ' יעקב פרנקל, לשעבר נגיד בנק ישראל, וכיום יו"ר פלטפורמת המסחר פלוס 500צילום: עופר וקנין

רוטקופף הפנה את TheMarker לקבלת תגובה מנציבות שירות המדינה. כשנשאל אם שוחח באחרונה עם בכירים במשרד האוצר על ענייני חברות הביטוח, השיב: "יום נעים. בריאות". ליקוורניק מסרה תגובה דומה: "שיהיה לך המשך יום מצוין".

לא המינויים הבעייתיים הראשונים

אין זה התחום הראשון שבו ליברמן מתנהל באופן בעייתי במינויים שמעלים חששות לניגוד עניינים. רק בשבוע שעבר עידכנה לשכתו של שר האוצר כי הוא כינס לראשונה את "קבינט המומחים", צוות יועצים שמסייע לליברמן ואמור להעניק לו ייעוץ כלכלי.

צוות היועצים של ליברמן מורכב ברובו מאנשים בעלי אינטרסים רחבים במשק. יו"ר הקבינט הוא פרופ' יעקב פרנקל, לשעבר נגיד בנק ישראל, וכיום יו"ר פלטפורמת המסחר פלוס 500, שענייניה עשויים להיות נידונים במשרד האוצר. נציגים נוספים הם אלי יונס, יועץ לקרנות השקעה זרות; ענת לוין, מנכ"לית בית ההשקעות בלאקרוק ישראל; פרופ' אפרים (אפי) צדקה, דירקטור בחברות ציבוריות, ובין השאר דירקטור חיצוני בדלק קידוחים; ודוד בועז, לשעבר הממונה על התקציבים במשרד האוצר.

המינוי של חברי הוועדה נמשך זמן רב, בשל ההסדרים למניעת ניגוד עניינים שעליהם נדרשו לחתום. לפי הדיווח של לשכת ליברמן, במפגש שהתקיים באחרונה בין ליברמן לחברי הקבינט נידונו סוגיות כמו יוקר המחיה, שוק הדיור, השוק הפנסיוני ותעשייה.

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוסטה ריקה

"בונים פה וילות מטורפות בג׳ונגלים וחברות היי-טק שוכרות חופים לשבוע"

דובב ויקי

עם 8 סניפים בלבד, האם מג"ד בצנחנים והייטקיסט לשעבר יובילו רשת מסעדות ישראלית ראשונה לבורסה?