"אני חוסך על דלק בכל חודש", אמר בעל הטסלה שקנה רכב ב-200 אלף שקל

המורה ששוקלת הסבה מקצועית לנהגת אוטובוס, המילואימניק שמקנא בשכנה שהיא אל"מ בקבע והקורא שמזכיר לנו שכסף זה לא הכל בחיים ■ הטוקבקים הנבחרים של השבוע באתר TheMarker

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מכונית חשמלית של טסלה. "אנחנו יודעים הרי שהחשמל לא בחינם, וגם לטעון בעמדה מהירה עולה כסף"
מכונית חשמלית של טסלה. "אנחנו יודעים הרי שהחשמל לא בחינם, וגם לטעון בעמדה מהירה עולה כסף"צילום: David Zalubowski/אי־פי

תגובות למאמר של דניאל שמיל כבל מאריך, חורים בקיר ואישור מהשכנים: נהגים מספרים על הצרות של בעלי מכוניות חשמליות בישראל

>> קסמים

מצחיק בעל הטסלה: "אני חוסך על דלק בכל חודש...", אמר הבחור שקנה רכב ב-200 אלף שקל. גם אם החשמל היה בחינם, ייקח עשר שנים להחזיר את ההפרש במחיר של הטסלה לבין איזה יונדאי לא חשמלית. אנחנו יודעים הרי שהחשמל לא בחינם, וגם לטעון בעמדה מהירה עולה כסף. קראתי מחקר שאצל בעלי טסלה יש רמה יותר מוגברת של דושבגיות, אז אולי זה מסביר קצת את העניין.

>> חנוך

להאשים שכנים בבית משותף זה קל מאוד וישראלי מאוד. אני גר בבניין יפה בעל עשרות דירות שהשקיעו רבות בתכנונו לפני מספר שנים. לצערי לא יצרו הכנה לרכבים חשמליים. הבה נבין מקצת מהמשמעויות עבור דיירי הבניין שלהם אין רכב חשמלי:

1) יכולת טעינה חשמלית: בבניין עשרות דירות. מי בודק ונותן אחריות שכל דייר יוכל בעתיד לטעון רכב חשמלי אם יקנה? מי נושא בעלות השדרוג? מתי? הייתכן שכל הקודם זוכה כמו שקורה היום בחלק מהמקרים?

2) חיוב עבור חשמל לטעינה: אין לוחות נפרדים ולכן החיוב נעשה מהחשמל המשותף. ועד הבית צריך לוודא שהתשלום מועבר אליו. אם לא, כל הדיירים ממנים חשמל לטעינת הרכבים החשמליים.

3) התקשרות עם חברת טעינה: לוועד אין ידע בנושא ויכולת אמיתית להכריע. כאמור המדינה לא ממליצה ולא מייעצת בנושא. השוק פרוץ.

4) התקנת עמדות: איך מבוצעת ההתקנה? מה לגבי שיקולי נראות (כידוע, חלק מהישראלים לא ניחנו בחוש אסתטיקה יתרה). כמה זמן ייקח לפני שכבלים ישתלשלו מהקירות? מה עושים במקרה של חניות שאינן מקורות?

5) ביטוח: חלילה עמדת טעינה עולה באש וגורמת לנזק בגוף או בנפש. מי אחראי? מי נושא בעלות הביטוח?

עמדת טעינה לרכב חשמלי. "להאשים שכנים בבית משותף זה קל מאוד וישראלי מאוד"צילום: אילן אסייג

תגובות לכתבה פורשים לפני כולם, מקבלים יותר ומשאירים אבק לעולם

>> גמלאי צה"ל

ידיד שלי פרש בדרגת סא"ל אקדמאי. אני פרשתי בדרגת נגד מקצועי. כיום הברוטו של ידידי הסא"ל הוא 13,200 שקל והנטו - 9,200 שקל. הברוטו שלי הוא 7,200 שקל והנטו - 5,200 שקל. כמובן שבעלי דרגות בכירות יותר משתכרים יותר, אבל באחרונה פרסמתם ב-TheMarker ששליחי וולט, תן ביס ודומיהם משתכרים בממוצע כ-16,000 שקל בחודש. כבר יותר מ-30 שנה יש עליהום על שכר אנשי קבע וגמלאי צה"ל. לא מוצדק. בדרך כלל מדובר בסתם קנאה ולטישת עיניים. כל המקטרגים על שכר אנשי הקבע והגמלאים; מדוע ולמה לא התגייסתם לשירות קבע ארוך שהמשכו ביציאה לגמלאות?

>> מ.אליאס

סיפור אמיתי על דוד שלי - אדם ללא השכלה שהיה נגד ופרש בשנות ה-40 המוקדמות של חייו. כבר 20 שנה שלא עושה כלום וחי מ-20 אלף בחודש. עכשיו קחו רופא צעיר או מרצה צעיר - ותראו את המשכורות שלהם (כ-13 אלף שקל), וזה אחרי כ-15 שנות עבודה קשה וחיים על סף עוני ממשכורת סטודנט. למה פשוט לא להיות נגדים, לחזור כל יום בשש בערב הביתה ולצאת לפנסיה בגיל 45? איפה התגמול על מצוינות ועבודה קשה למען הציבור במדינה?

>> פלג

כל ההשוואות האלו קשקוש. רוב הסגל בצבאות אלו לא עובדים קשה כמו בצבא. אין להם תנאי חיים דומים, והם לא עומדים מול אויב. השכר שלי כגמלאי מחציתו הולכת לעובדת הזרה שמשלימה את מה שקלקלתי בבריאותי בעת השירות. מה שנשאר קטן בהרבה משל "עובדי המדינה" שיושבים מול שולחן מ-9:00 עד 16:00.

תגובה לתגובה >> אחד מהקומץ

פלג - באמת? מתי היית בקריה סניף עזריאלי, או מתי לאחרונה עשית 6 חודשים רצוף באפגניסטן/צ'צ'ניה/גבול עירק/סוריה (כי צבאות אחרים כן נמצאים שם תקופות רצופות בלי לראות את הבית)?

קבלת פנים לנשיא המדינה יצחק הרצוג, בקריה בתל אביבצילום: מארק ניימן/לע"מ

>> פראייר במיל.

ישנתי בנעליים גבוהות הרבה יותר לילות בסדיר ובמילואים, מהשכנה שלי שהיא אל"מ ויוצאת כל בוקר לעבודה וחוזרת הביתה בארבע אחרי הצהרים. לה יש 40 אלף שקל פנסיה מגיל 45, ולי יש קדחת.

תגובות לכתבה "לא יכול להיות שנהג אוטובוס מרוויח פחות מעוזרת בית": הפתרון לפקקים שהמדינה מזניחה

>> שכן

יש לי שכן נהג אוטובוס בן 55, שעובד כדי סתם להתרענן מהבית. ההכנסה מהעבודה משמשת להוצאות בסיס. ברקע יש לו 3 דירות להשקעה, וחלק מההון הוא סוחר בבורסה בשנים האחרונות. אל תסתכלו על כל משלח יד כמשלח יד של "אין ברירה". השכן לעיל נטול השכלה אקדמית, ונסמך על חבר שמבין יותר בחקר גרפים, ונקודות תמיכה, ווליום וכו... הוא משתמש בכסף שלו, ובמוח של אחר.

מאחל גם לי יותר מזל משכל...

>> תורת היחסות

כמורה שעובדת משרה מלאה + שעות ארוכות בערב ובסופ"ש שאיש לא משלם לי עליהן, אני יכולה לחלום על המשכורות שלהם.

מאחר שיש לי שכר רעב, אני נוסעת באוטובוסים בתל אביב, ופעמים רבות נחרדת מהאלימות של נהגים שצועקים ומקללים נהגים אחרים בליוויי צופרים מחרישי אוזניים, כמובן. אולי אעשה הסבה לנהגת אוטובוס, כך אולי יהיה לי סוף סוף אוטו משלי, והרבה פחות בני נוער להתמודד איתם... שאשא ביטון ונערי האוצר מוזמנים לבדוק את ערימות המבחנים והפרויקטים של תלמידי במקומי במהלך חופשת הפסח...

"אולי אעשה הסבה לנהגת אוטובוס, כך אולי יהיה לי סוף סוף אוטו משלי"צילום: אמיל סלמן

תגובות לכתבה רק שלא יתפתו למשכורות בהיי־טק: המפץ במשרדי עורכי הדין הגדולים

>> שום דבר לא שווה עבודה במכלאות

בתור אחד שהיה עו"ד במשרד גדול, אני יכול להעיד ששום דבר לא שווה את המחיר של להיות כלוא כל היום במשרד עו"ד גדול. זה אומר להיות עכבר שעובד בפרך כדי להעשיר שכבה מאוד מצומצמת של שותפים בכירים מאוד.

>> עזבתי לפני שלוש שנים - תודה לאל

אחרי 10 שנים של טחינה במשרדים הגדולים, ואחרי שקיבלתי את הצעת השותפות המיוחלת (שהתבררה כמאכזבת ובעיקר מעוררת התפכחות) אמרתי שלום ולא להתראות. חבל שהרסתי את השנים הכי יפות במקום הזה.

המקצוע פשט את הרגל מזמן. העבודה רפטטיבית, הלקוחות בלתי נסבלים, והעסק עצמו מבוסס בחלקו על לדחוף שירותים מיותרים. קשה לי להאמין שיש עו"ד עם שכל שיישאר במשרד כי נותנים בו חלב שיבולת שועל, חדר מוזיקה או מסאז'ים. מצד שני, מישהו עם שכל לא נשאר להיות עו"ד בישראל.

מישהו אינטליגנטי עם מוסר עבודה יכול להצליח בתחומים אחרים. בעריכת דין הוא יבזבז את הזמן.

תגובה לכתבה הסמס מהגננת הגיע ב-6:30. כל מה שחשבנו היה איך להגיע ראשונים

>> דוגמת

רק לידיעה, השכר של הסוכנים הוא בין 32 ל-35 שקל לשעה. המשמרת היא יותר כמו 10 שעות ללא הפסקה. יש אלימות כלפי הדוגמים, ומפטרים אותנו אחרי 9 חודשים כדי שחס וחלילה לא יצטבר ותק.

>> מוריס

ניו יורק בשבוע שעבר: בדיקה עולה 175 דולר, והיו ששילמו גם 500 על תשובה מהירה. זמן ההמתנה בחוץ - שעה וחצי לאחר המועד שהוזמנתי, בלי תור ובלי הכוונה - האנשים בתור מארגנים את עצמם.

רק מה? זה אמריקה. למי נתלונן? אף מערכת לא בנויה להתמודד עם מצבי קיצון. לא שווה מאמר בעיתון.

תגובה לתגובה >> ריאליסט

זה מתחיל בהיגיון העקום שאם מחורבן יותר אצלכם באמריקה, אז אנחנו צריכים לומר תודה על החרבון המופחת כאן בארץ, ואז ממשיך בהיגיון עוד יותר עקום שלפיו מערכת לא נמדדת במצבי קיצון. הפוך גוטה, הפוך. מערכת נמדדת בעיקר במצבי קיצון. זה שהיא מתפקדת בימים כתיקונם זה לא מבחן. אם ברגעים שהכי צריך אותה היא לא מתפקדת, אז היא מערכת נכשלת.

תגובה לכתבה המסלול מ-550 בפסיכומטרי לשכר של 25 אלף שקל בחודש

>> איש אקדמיה

הוצאתי 730 בפסיכומטרי, תואר ראשון ושני בטכניון, תואר שלישי במקום אחר.

אני רחוק מלהגיע לסטטיסטיקת ההשתכרות שמצוינת בכתבה, אבל:

מהיום שהשתחררתי מהצבא עבדתי אך ורק בעבודות שאהבתי. טיילתי בעולם, מצאתי זמן למשפחה, לתחביבים ולפעילות חברתית. הרגשתי מוערך במקום העבודה, ושאני עושה עבודה חשובה. אני בין האנשים הנדירים, שאוהבים את העבודה שלהם, וברוך השם, משפחתי ואני אמנם לא עשירים, אך גם ממש לא רעבים ללחם.

אני יודע שזה יפתיע את מירב ארלוזורוב, אך כסף זה לא הכל בחיים. נכון, אם הייתי מתמיד בשני מקומות העבודה שהיו לי בהיי־טק, הייתי מרוויח הרבה יותר. אך משניהם התפטרתי במהירות, לאחר שהרגשתי שאני סובל בעבודה. במקומות כמו NSO לא ארצה לעבוד, ולא משנה כמה יציעו לי.

מירב ארלוזורוב - נדמה לי שגם את יכולת להרוויח הרבה יותר אם היית בוחרת לעבוד בפיננסים ולא בעיתונות. ובכן, מסתבר שאפילו בחיים האישיים שלך, כסף זה לא המדד היחיד. ואידך זיל גמור.

מכללת תל חי. לא חייבים 800 בפסיכומטריצילום: עופר וקנין

>> מיש

"הון אנושי חלש יותר" זה כאלה עם פסיכומטרי נמוך יותר? אולי פשוט נירה בהם וזהו.

>> פראייר

הקביעה "פראייר מי שהולך ללמוד באוניברסיטה פסיכולוגיה או ביולוגיה" כל כך מנותקת מהמציאות, כאילו כל אחד צריך ללכת ללמוד את המקצוע שיביא לו את השכר המקסימלי (וכאילו יש איזשהו קשר בין ציון הפסיכומטרי לבין השכר הממוצע).

אני עו"ד בשירות הציבורי, בן 28. החבר הכי טוב שלי סיים, כמוני, שירות לא טכנולוגי ב-8200, אך שלא כמוני נכנס ישר לשוק העבודה בלי ללמוד. הוא מרוויח משכורת שאוכל לקבל בעוד 30 שנה אם יהיה לי מזל בשירות הציבורי, או עוד 10 שנים בשוק הפרטי כעו"ד. אה, והפסיכומטרי שלי מעל 740, כך שיכולתי להתקבל לכל תחום לימודים. מה לעשות, לא הכל בחיים זה כסף.

>> מתרגמת

עם 740 בפסיכומטרי אני מרוויחה מחצית מבן זוגי המהנדס שכבוגר מערכת החינוך החרדית בקושי גירד ציון מספיק בפסיכוטכני.

תגובות לכתבה מיהו עובד המדינה שנוסע בפרארי?

>> עובד במגזר

אם כל כך טוב במגזר הציבורי, איך יוצא שכל כך קשה לגייס עובדים למשרות מדעיות, מחקר, מחשבים? תבדקו אתרי דרושים של מקומות עבודה במגזר הציבורי ותגלו שיש המון משרות פנויות. יש קושי אדיר לגייס עובדים. איפה הם כל העובדים שעומדים בשער? איפה הם כל המכרזים התפורים שאוהבים לדבר עליהם? איפה המועמדים התפורים? למה הם לא מאיישים את המשרות ה"כל כך" טובות?

אתם בטח יודעים את התשובה: השכר! השכר לא כל כך גבוה במגזר הציבורי. תנסו להתקדם בשכר במגזר הציבורי, זה כמעט בלתי אפשרי.

דרך אגב, המגזר הציבורי זה גם אנשי מוסד, שב״כ, מוסדות מחקר, עובדים סוציאליים, גננות, מורים, ועוד הרבה אנשים שאנחנו האזרחים סומכים עליהם. הכי קל להגיד "אוכלי חינם". אם במגזר יש כל כך הרבה "אוכלי חינם" תבואו אתם ותגישו מועמדות לעבוד במגזר הציבורי ואז תוכלו לתת שירות מצוין לכולם.

>> דידי

עובד מדינה זה זכות לשרת ולהשפיע. מיליונים לא מרוויחים פה אבל הטבות ותנאים יש והרבה פחות מחברות היי־טק.

בעלי גמלאי של מערכת הביטחון. אני ובתי עובדת מדינה ובת אחרת קצינה בקבע. וואלה תאמרו קומבינטורים. אבל לא. אנחנו עובדים קשה עמדנו בכבוד בתנאי הקבלה לא לוטשים עיניים לשוק הפרטי .בתקופת הקורונה לא קיבלנו חל"ת אלא עבדנו במשרד ובהית לסירוגין בשעות לא שעות. אל תחטטו יותר מדי. יש מכרזים פומביים בנציבות. מי שמעוניין מוזמן להתמודד - בהצלחה.

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט