שר האוצר ליברמן: ״אנחנו לא בארה״ב, אין לנו מכונה שמדפיסה דולרים״

אביגדור ליברמן הודיע היום כי אין בכוונתו להגדיל את יחס החוב-תוצר כדי לממן השקעות של המדינה ■ השר הודיע על שינוי משמעותי שמתוכנן במודל המימון של מעונות היום, ועל כוונתו לבטל כפילויות במשרדי הממשלה

נתי טוקר
נתי טוקר
ליברמן בכנס אלי הורביץ של המכון הישראלי לדמוקרטיה. "צריך לעשות תיעדוף"
ליברמן בכנס אלי הורביץ של המכון הישראלי לדמוקרטיה. "צריך לעשות תיעדוף"צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה, כנס הורביץ
נתי טוקר
נתי טוקר

שר האוצר אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו) הבהיר היום (ג') בכנס אלי הורביץ של המכון הישראלי לדמוקרטיה כי אין בכוונתו להגדיל את יחס החוב לתוצר כדי לממן השקעות של המדינה. ״אנחנו לא ארה״ב, אין לנו מכונה שמדפיסה דולרים. אנחנו ניגשים באחריות לנושא התקציב. אומרים לי 'תסתכל מה קורה ביפן ובבריטניה' - אבל אנחנו לא שם. אסור לנו לפתח שיגעון גדלות״, אמר ליברמן.

בטענותיו התייחס ליברמן להמלצות, כולל של בנק ישראל, להגדיל את יחס החוב של ישראל לתוצר, שכיום מגיע ל-72.4%, על מנת לממן השקעות בתשתיות ובחינוך. ״אחרי שלוש שנים בלי תקציב היתה סטגנציה בהרבה ענפים. כל אחד בא עם דרישות, וכל הדרישות צודקות. אבל אין ברירה, צריך לעשות תעדוף ולראות מה האפשרויות שלנו״, אמר ליברמן.

למרות זאת, ליברמן הצהיר כי בכוונתו לקדם ״השקעות שטרם נראו במדינה״. בדבריו הצהיר כי צריך לקדם את חוק המטרו בחקיקה, אך למרות שמדובר ביוזמה ממשלתית, הוא לא יהיה במימון ממשלתי מלא. ״זה הפרויקט הכי גדול שאי פעם התניעו פה. הוא יקיף 24 רשויות בסדר גודל של 150 מיליארד שקל. חצי מיליארד שקל כבר יצא על התכנון. חייבים להתניע את הפרויקט הזה בחקיקה - פרויקטים גדולים ניתן לממש רק בחקיקה. הסקטור הפרטי חייב להיות שותף פעיל. בלי זה, המדינה לא תוכל להביא כסף. זאת יוזמה ממשלתית, אבל חלק יפול על המדינה וחלק על השוק הפרטי״.

ליברמן הוסיף כי בכוונתו לאפשר את הגדלת ההשקעות של הגופים המוסדיים בישראל: ״המוסדיים מרכזים 2 טריליון שקל. כבר היום, שליש מהכסף הולך לחו״ל. 50% מהכסף החדש הולך לחו״ל. יש פה הרבה כסף שלא מוצא כתובת. תפקידנו למצוא את הכתובת״.

בנוסף, ליברמן הודיע על כוונת משרד האוצר לבצע שינוי משמעותי במודל המימון של מעונות היום. עד היום המימון הממשלתי נקבע לפי היקף ההכנסה של ההורים. גורמי המקצוע במשרד האוצר טענו כי ההתבססות על היקף ההכנסה מהווה תמריץ שלילי לעבודה, ולמרות זאת המנגנון עוד לא השתנה בשל לחץ מצד הסיעות החרדיות. אלו רצו להמשיך את המימון לאברכי הכולל בעלי ההכנסה הנמוכה.

השינוי במודל המימון של מעונות היום צפוי להיתקל בהתנגדות חריפה מצד הסיעות החרדיותצילום: אליהו הרשקוביץ

המשרד ינסה לשנות את המימון למעונות היום כך שיתבסס על יכולת ההשתכרות של ההורים, ולא על הכנסה. ״בני זוג שעובדים חייבים לקבל את זה בחינם, בלי קשר להכנסה שלהם. חייב להיות תעדוף למי שמשרתים בצה״ל ולבני זוג שעובדים״, הודיע ליברמן. מהלך זה צפוי להיתקל בהתנגדות חריפה מצד הסיעות החרדיות.

מע"מ על קניות באינטרנט: טרם התקבלה החלטה

ליברמן גם התייחס לדיווחים האחרונים שמדברים על הטלת מע״מ על הקניות באינטרנט. כיום יש פטור ממע״מ לקניות מתחת ל-75 דולר, וליברמן הודה כי סוגיית ביטול המע״מ, שאמורה להכניס לקופת המדינה מיליארד וחצי שקל, נבחנת, אך כי עוד לא התקבלה החלטה בעניין.

״אני כל פעם מגלה פייק ניוז בתקשורת״, אמר ליברמן. ״איגוד לשכות המסחר העלו את הנושא של המס על הקניות באינטרנט. יכול להיות שזה נכון, ויכול להיות שלא. אנחנו עושים עבודת מטה, ויהיה דיון עומק על כל הנושאים. זה לא רק המס על הקניות באינטנרנט. תהיה שורה של צעדים בתחום הפיסקאלי. כל מה שאתם רואים בתקשורת זה על אחריות המפרסם״.

שר האוצר התייחס גם להחלטתו לאמץ את הסטנדרטים הגלובליים למיסוי חברות שמאמץ OECD. ״אנחנו צריכים לאמץ סטנדרטים של קהילה בינלאומית. גם במיסוי הבינלאומי וגם בהטלת גז פחמן״, אמר ליברמן.

שר האוצר הבהיר כי בכוונתו לשנות מהותית את הפעולות של מכון התקנים הישראלי. ״הם צריכים לדעת שכל מה שקרוי 'יבוא מקביל', אנחנו שואפים לטפל בו כבר בחוק ההסדרים הקרוב: כל מה שיש לו תקינה במדינות OECD לא צריך תקינה במדינת ישראל. נדרוש הצהרה, והפיקוח יהיה הדוק, אבל לא צריך לשים חסמים מראש״, טוען ליברמן.

עוד הוא הודיע כי בכוונתו להוביל מהלך לביטול כפילויות במשרדי הממשלה. ״גילינו שיש כפילויות במיליארדי שקלים. אתמול עשינו ישיבה, והודעתי על סגירה של מטה התשתיות ומינהלת ההכשרות במשרד האוצר. אין בזה שום צורך״, אמר ליברמן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר