למה בציונות הדתית צועקים געוואלד נגד ממשלה שבראשה עומד אחד משלהם?

רבים מרבני הציונות הדתית עסוקים בניסיון למנוע הקמת קואליציה: "ממשלת שמאל תסכן את ההתיישבות היהודית" ■ אבל מדובר בממשלה עם שר ביטחון שקורא לספח את בקעת הירדן ושר משפטים התומך בסיפוח מלא של יהודה ושומרון

חגי עמית
חגי עמית
נפתלי בנט ויאיר לפיד
נפתלי בנט ויאיר לפידצילום: JACK GUEZ - AFP
חגי עמית
חגי עמית

במאי 2022 חל יום העצמאות ה-74 של ישראל. מצב הפקקים בכבישים היה קטסטרופלי כתמיד. למרות זאת, שרת התחבורה, מרב מיכאלי, לא הקדישה את זמנה לטיפול בנושא - ובמקום זאת היתה שקועה עד מעל לראשה בדאגה לכך שליהיא לפיד וגילת בנט יזכו לזמן מסך מרבי בשידורי הטלוויזיה במהלך טקס הדלקת המשואות.

במקביל, הליך איסוף כלי הנשק הבלתי חוקיים במגזר הערבי עדיין לא יצא לדרכו - ולמרות זאת, השר לביטחון פנים, עמר בר לב, מיקד את תשומת לבו במציאת דרכים לדיכוי הפגנות הימין הקיצוני מול מעון ראש הממשלה שברחוב בלפור - ולא בהצלת חיי אזרחים תמימים שהמשיכו להיהרג במלחמת הכנופיות במגזר הערבי. הסחבת במערכת המשפט הישראלי נמשכה כבימים ימימה. אזרחי ישראל התרים אחר צדק נאלצו, כמו תמיד, לחכות חודשים ארוכים בטרם יוכלו להתייצב בפני שופט. למרות זאת, שר המשפטים, גדעון סער, לא מצא זמן לעסוק בנושא. במקום לקדם תוכנית התייעלות הוא היה שקוע במעקב אחר ציוצים בטוויטר של ידידו הטוב, יוני בנט, בנו של ראש הממשלה - תוך ניסיון להבין מהם אם עליו לפטר את מנכ"ל משרדו או להשאיר אותו בתפקידו.

זהו תרחיש דמיוני. אנו מפרטים אותו רק כדי לחדד את המציאות המופרכת שבה אזרחי ישראל חיים זה שנתיים וחצי תחת ממשלות המעבר של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, וגם כדי לחדד את העובדה שקיים סיכוי אמיתי שממשלת שינוי, כשתוקם, תעשה זאת כדי לעבוד למען האזרחים. די לבחון את הרקורד של האישה שהתלבטותה הבלתי נגמרת היא אחת מאבני הנגף המרכזיות בפני הממשלה הבאה. יריבה פוליטית נזכרה בערגה בשבוע שעבר בתקופתה כשרת משפטים. "אשת ביצוע", היא הגדירה אותה. "שרה שבאה לעבוד כדי לשפר את המערכת", הוסיפה. אפשר רק לחשוב מה שקד תוכל לעשות אם היא רק תרתום את מרצה לשיפור השירותים המוניציפליים של אזרחי ישראל אם תכהן כשרת הפנים.

למרות הצרכים הזועקים הללו של המדינה, לאורך כל היום החולף היו רבים מרבני הציונות הדתית עסוקים בניסיון למנוע ממשלה כזאת, תוך זעקות געוואלד מפני הסכנה שבהמלכת "ממשלת שמאל שתסכן את ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון". לאורך סוף השבוע ספגו הדתיים שמבין חברי מפלגות ימינה ותקווה חדשה, נסיונות להשפיע עליהם בבואם להתפלל בבית הכנסת. ברחבי הארץ אפשר היה לראות כרזות שנתלו בכבישים וקוראות לשקד ובנט לא להצטרף לממשלת השינוי. תוך כדי כך, תומכי ימינה עולים לשידור ברשתות הרדיו ומזהירים כי זו פשיטת רגל אידאולוגית.

קשה להבין מה עובר בראשם של הטוענים כך. הממשלה שתקום צפויה להיות אחת הממשלות הימניות שקמו בישראל. לראשונה יעמוד נציג של הציונות הדתית, שמצביעיו ממוקמים בעמדותיהם ימינה מן הליכוד, בראשות הממשלה. כשר הביטחון יכהן בני גנץ, האיש שקורא לספח את בקעת הירדן; כשר משפטים יכהן גדעון סער, התומך בסיפוח מלא של יהודה ושומרון. הכהונה של מרב מיכאלי כשרת תחבורה, ניצן הורביץ כשר הבריאות, תמר זנדברג כשרה לאיכות הסביבה ומנסור עבאס כיו"ר ועדה שיעודה טיפול בבעיות המגזר הערבי - אינה צפויה להעתיק מתנחלים מבתיהם. היא עשויה להעביר סוף-סוף תקציב למדינה שיבטיח בין היתר את הזרמת הכסף להתנחלויות ולישיבות התורניות.

במקביל למאמצים ליצור לחץ בתוך הציונות הדתית, פתח נתניהו את השבוע עם פנייה רשמית אל סער ובה הוא מציע לו באמצעות הסכם חתום בכתב על ידו, על ידי אריה דרעי, משה גפני ובצלאל סמוטריץ' לכהן כראש ממשלה ראשון ברוטציה בממשלה משותפת. נתניהו עשה זאת זמן קצר לפני המועד שבו היה אמור יו"ר ימינה, בנט ,לכנס ישיבה של מפלגתו ברעננה, כדי לעדכן אותם כי הוא מתקדם לכיוון ממשלת שינוי. ההצעה לא שינתה את תוכניות צוות המשא ומתן של תקווה חדשה, שהתייצבו בכפר המכבייה כדי להמשיך בשיחות עם נציגי יש עתיד. סער הגיב: "עמדתנו ומחויבותנו היתה ונותרה - החלפת שלטון נתניהו".

ישראל כ"ץ, שר האוצרצילום: עמית שאבי

מאבקים בליכוד

ההצעות של נתניהו עוקצות את בכירי הליכוד. הן מזכירות לישראל כ"ץ, ניר ברקת ויולי אדלשטיין כי נתניהו מוכן להציע גם לראשי מפלגות המונות שישה מנדטים לכהן כראשי ממשלה - בזמן שהוא מסרב לתת למי מהם לכהן ולו לתקופה קצובה כנציג הליכוד בלשכת ראש הממשלה - אפילו אם הדבר ימנע מהם את ההליכה לאופוזיציה. כבר לפני חמישה שבועות פנה כ"ץ לנתניהו והציע לו כי בכיר אחר בליכוד יחליף אותו לתקופה מוגבלת כראש ממשלה, כדי לאחד מאחוריו את גוש הימין ולמנוע ממשלת שינוי. הבכיר המדובר אמור להיות מבחינת כ"ץ הוא עצמו.

בעוד כ"ץ מנסה לקבוע בשטח עובדות, הוא מצא לנכון לתקוף את ברקת על כך שהוא מתכנן לקיים כנס ובו הוא ישטח את תוכניותיו הכלכליות עבור ישראל. התוכניות והכנס הופקו בשיתוף פעולה עם מכון המחקר קהלת. כ"ץ תקף את ברקת בטענה שזה חותר להחליף את נתניהו. ברקת הסביר כי הכנס הוא על דעת נתניהו. שניהם אגב מביטים בחשש על תסריט של מערכת בחירות נוספת, שתביא לכך שראש המוסד היוצא יוסי כהן יוכל להתמודד על הנהגת הליכוד בפריימריז הבאים של המפלגה.

בליכוד מעריכים כי לכל אחד מהמתמודדים על ירושת נתניהו יש הרכב מצביעים אחר, שיכול להביא לו את התפקיד. עבור ברקת עדיפה התפקדות מלאה, עבור כ"ץ עדיפים בחירות במרכז, ועבור אדלשטיין ייתכן כי עדיפות בחירות בקרב חברי הסיעה בכנסת.

שלושה ימים לפני תום המנדט שניתן ללפיד, גם בתוך הליכוד כבר התעייפו מהתנהלות נתניהו. "הליכודניקים אומרים שיילך כבר לאופוזיציה. הוא נאחז בתפקיד הזה כאילו אין שום דבר אחר", אמר אחד מהם.

בתוך גל החותמים על הסכמים קואליציוניים, חסרה, נכון למועד כתיבת שורות אלו, כחול ללבן. עבור בני גנץ, הקמת ממשלת שינוי תהיה גניזה של חלומו להיכנס ללשכת ראש הממשלה בזכות ההסכם הקואליציוני שהוא מחזיק בכיסו. למרות זאת, הוא לא יהיה האיש שמונע ממשלת שינוי. אבל הוא כן עשוי להיות האיש שחותם אחרון על הסכם - וממקסם את היתרונות שלו במשא ומתן. "הכל מחורבן וכל אחד דואג רק לתחת של עצמו", סיכם אתמול מקור בליכוד את מצב פני הדברים.

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר