מי זכאי לתווי מזון? הנכים גילו שהם מחוץ לרשימות של משרד הפנים

הסיוע בתווי מזון ניתן לבעלי הכנסה של עד 2,700 שקל, כאשר קצבת נכות מלאה שעומדת על 3,200 שקל נחשבת להכנסה, ואילו קצבאות ילדים - לא ■ "רמזו שהתווים מיועדים לחרדים", סיפרה פעילה בארגון הנכים. במשרד הפנים מכחישים

הדר קנה
הדר קנה
הפגנה של הנכים בכביש החוף
הפגנה של הנכים בכביש החוף
הדר קנה
הדר קנה

פרויקט חלוקת תווי המזון של שר הפנים, אריה דרעי, ממשיך לעורר מחלוקת: פעילים בארגון הנכים טוענים כי הקריטריונים לחלוקה של תווי המזון מפלה אותם ומיועדת בעיקר למשקי בית גדולים כמו אלה של אוכלוסיות חרדיות ולא למשקי בית קטנים יותר של רווקים, אלמנים וגרושים.

תוכנית תווי המזון הממשלתית, בשווי 700 מיליון שקל, אושרה ביולי 2020, בלחץ של השר דרעי. מליאת הכנסת אישרה אותה בחוק התקציב כחלק מההתמודדות עם משבר הקורונה. במסגרת הפרויקט, מעניק משרד הפנים בשיתוף הרשויות המקומיות סיוע לאוכלוסיות זכאיות ברכישת מזון ומוצרים חיוניים באמצעות כרטיסים נטענים בשלוש פעימות.

"כבר לפני שלושה חודשים שמעתי על תוכנית תווי המזון", מספרת נטע לי מור, פעילה בארגון הנכים. "אני נכה 100%, שחיה מקצבת נכות בסך של 3,200 שקל בחודש, ומקבלת 80% הנחה בארנונה. מאחר שידעתי שהקריטריון לקבלת התווים הוא לפחות 70% הנחה בארנונה, חיכיתי לתווים ולא הבנתי למה לא קיבלתי. שבוע לפני הבחירות התקשרתי למחלקת הגבייה בגבעת שמואל, עיר מגוריי, לשאול מה קורה עם התשלום. שם ענו לי שנכים לא זכאים באופן אוטומטי לתווים ושאלו אותי שאלות כמו 'כמה נפשות אנחנו בבית'. לאחר שעניתי, אמרו לי שאני לא זכאית, ורמזו שהתווים מיועדים לאוכלוסייה החרדית. הבנתי שנפלתי בין הכיסאות".

מור מספרת כי לאחר שהבינה כי אינה זכאית, פנתה לקבוצות שונות של נכים בוואטסאפ ובפייסבוק וגילתה כי רבים מהם אינם עומדים בקריטריונים. "אני מרגישה שדחקו אותנו לפינה", היא אומרת.

לביא נאור, דובר קבוצת מחאת הנכים, כועס אף הוא על החלטת משרד הפנים שמפלה לטובה משפחות. לדבריו, שיעור הרווקים והגרושים מבין אלה המתקיימים מקצבת נכות מלאה (100% נכות) הוא 60%. "התחלנו לקחת עדויות מנכים וקשישים המגיעים לרשויות המקומיות ונדחים. הם אומרים לנו שאדם שמרוויח יותר מ-2,700 שקל בחודש אינו זכאי לסיוע במסגרת התוכנית. קצבת נכות 100% היא 3,200 שקל - כך שכל מי שנכה באופן מלא לא מקבל תווים. גם אם מתוך הקצבה, רק שכר דירה עולה לי 1,800 שקל בחודש - עדיין הם אומרים לי שאני לא עומד בקריטריונים וזו בעיה שלי".

לדבריו, "במשך שנים הנכים במדינה היו טרף קל להבטחות של שרים וחברי כנסת בעבר ובהווה. גם הפעם הבנו כי הנכים נפלו שולל להבטחות שווא שניתנו לפני הבחירות לקבלת כרטיסי מזון ושלא ניתנו עד לרגעים אלו". הוא הוסיף: "מקומם לדעת שהבטחות השר דרעי הן הבטחות שנרשמו על הקרח ושאין להן שום אחיזה במציאות. נמשיך להיאבק על זכותנו לקבל את המגיע לנו בכל הדרכים שנמצא לנכון".

"היינו צריכים לחתוך איפשהו"

אריה דרעיצילום: אוליבייה פיטוסי

במשרד הפנים מסבירים כי הקריטריונים לא נקבעו בהתאם למוגבלות, אלא לפי מבחן כלכלי נטו. בכיר במשרד הפנים מסביר: "מבחן ההכנסה מתייחס למספר הנפשות כי אנחנו מניחים שככל שיש יותר נפשות, משק הבית צריך יותר כסף לקניית מזון. זה לא נכון שהקריטריונים נועדו לחרדים, שכן המבחנים שנקבעו מכניסים גם את האוכלוסייה הערבית והפזורה הבדואית".

על הסכום שנקבע לקבלת המענק אומר הבכיר: "היינו צריכים לחתוך איפשהו. אם היינו קובעים מבחן הכנסה של 3,200 שקל, אז מי שמקבל 3,300 לא היה נכנס. יכול להיות שפספסנו חלק, אבל הכסף שיש לנו מוגבל ורצינו לתת לכמה שיותר אנשים לפי אלו שהכי צריכים".

כמו כן, מזכיר אותו בכיר, כי הקריטריונים של משרד הפנים עברו את מבחן בג"ץ. כבר בדצמבר 2020 עתרה התנועה לאיכות השלטון לבג"ץ בבקשה להוצאת צווים שיקפיאו את חלוקת הכספים לתוכנית תווי המזון כדי לאפשר בדיקה של הקריטריונים לחלוקתם. הם טענו כי הקריטריונים נקבעו בצורה חפוזה וכי המכרז נתפר למידותיהם של החרדים, שהם קהל מצביעו של דרעי. בג"ץ דחה את העתירה.

במקביל, גם זהות הזוכה במכרז עמדה למשפט. משרד הפנים הכריז בפברואר 2021 על זכייתן של העמותות פתחון לב ואשל ירושלים במכרז להפעלת פרויקט תווי המזון של המשרד - שבועיים אחרי שבית המשפט פסל את זכייתה של שופרסל במכרז.

"בג"ץ החליט שלא להתערב - יש להם נטייה פחות להתערב בסמכויות כלכליות של המדינה והם החליטו שזה לא מקרה מספיק קיצוני", מסבירה עו"ד חן שופן מהאגף הכלכלי בתנועה לאיכות השלטון. לדבריה, למרות ההחלטה של בג"ץ, עדיין יש בעיה עם אוכלוסיית הנכים: "אחת הבעיות המרכזיות של הקריטריונים במכרז היא שקצבאות נכות נחשבות להכנסה וקצבאות ילדים לא, לכן אנחנו טענו שהתוכנית מכוונת לחלוטין לאוכלוסייה החרדית. בג"ץ לא קיבל את הטענה, אבל זה לא אומר שההחלטה של משרד הפנים טובה והחלוקה צודקת. אמנם אין לנו קייס משפטי להמשיך, אבל הדרך המשפטית היא לא היחידה לפעול - יש עוד דרכים ואחת מהם היא להפעיל לחץ על משרד הפנים. עדיין לא כל הכסף חולק ויש להם הזדמנות לתקן את המצב ולהבין שנוצר מצב בעייתי מול הנכים ושצריך לעזור להם".

ממשרד הפנים נמסר: "הטענה לאפליית חלק מבעלי המוגבלויות אינה נכונה. משרד הפנים פעל להרחיב את מעגל הזכאים ככל הניתן והקריטריונים לקבלת הזכאות הינם כלכליים בלבד, ללא קשר למוגבלותו של אדם. למעשה, לכל אדם נתונה הזכות להגיש בקשה לזכאות וזו תיבדק לפי פרמטרים של עמידה במבחן ההכנסה בלבד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"