האיתות של חברות הדירוג: יש לנו סבלנות לעוד סבב בחירות בישראל

ניתוח חדש של מודי'ס מזהיר כי כלכלת ישראל תיפגע מתקופה ממושכת נוספת של סבבי בחירות ללא הכרעה ■ עם זאת, הוא עוטף את האזהרה הזאת במחמאות למצב המשק, ומזכיר כי לא צפויה הפחתת דירוג בעתיד הקרוב

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו וגנץ במליאת הכנסת, באוקטובר
בנימין נתניהו ובני גנץ במליאת הכנסת, באוקטוברצילום: דוברות הכנסת / שמו
אבי וקסמן
אבי וקסמן

עיניהם של מקבלי ההחלטות בירושלים היו נשואות במשך כמה מהחודשים האחרונים אל משרדיהן של חברות דירוג האשראי הבינלאומיות – מחשש שמשבר הקורונה יגרום להן להפחית את הדירוג של ממשלת ישראל. הפחתת דירוג תהיה מכה כואבת במיוחד לממשלה, שנאלצה להגדיל בעשרות רבות של מיליארדי שקלים את החוב שלה כדי לממן את ההתמודדות עם המשבר.

אבל חברות הדירוג אינן מראות בינתיים סימנים לכך שהפחתת דירוג עומדת על הפרק. אפשר היה ללמוד כך מההחלטה שקיבלה באחרונה סטנדרד אנד פור'ס (S&P) לאשרר (להשאיר ללא שינוי) את הדירוג של ממשלת ישראל, וגם מהחלטתה של החברה המתחרה מודי'ס להימנע משינוי של הדירוג.

הניתוח השנתי של מודי'ס על כלכלת ישראל, שפורסם ביום שישי, מחזק את הרושם הזה. למעשה, המסמך אף רומז כי במודי'ס יפגינו סבלנות להתמשכות מסוימת של האי-ודאות התקציבית בישראל - שעשויה לנבוע מהקדמת הבחירות לכנסת ה-24. גם ב-S&P רמזו באחרונה כי תרחיש כזה לא יהיה עילה להורדת דירוג מיידית.

תקופה ממושכת שבה לא תהיה בישראל ממשלה קבועה, אלא ממשלת מעבר, עלולה להשפיע לרעה על דירוג האשראי של ישראל, בייחוד נוכח משבר הקורונה, קובעים כלכלני מודי'ס בניתוח החדש.

עם זאת, השפעה כזאת צפויה – כך עולה מהניתוח שלהם – רק אם הפגיעה במצב הפיסקלי או בפוטנציאל הצמיחה של המשק תהיה ממושכת וברורה, ותקשה על ישראל לייצב את החוב הציבורי שלה. עד כה, חברות הדירוג הפגינו עד כה סבלנות רבה לסבבי הבחירות האחרונים בישראל, ואפילו לאי-הצלחתה של הממשלה הנוכחית לחוקק תקציב אפילו ל-2020.

למרות האזהרות, תחזית הדירוג של ממשלת ישראל יציבה – במודי'ס וגם בשתי חברות הדירוג העיקריות האחרות, סטנדרד אנד פור'ס ופיץ'. משמעותה של תחזית כזאת היא שלא צפוי שינוי – לטובה או לרעה – בדירוג האשראי בתקופה הקרובה.

הניתוח של מודי'ס מדגיש את מקורות החוזק של כלכלת ישראל, ובהם קצב הצמיחה הצפוי בה עם ההתאוששות ממשבר הקורונה, עודף הנכסים (על פני ההתחייבויות) של המשק בחו"ל והעודף בחשבון השוטף של מאזן התשלומים. כתמיד בסקירות של חברות הדירוג על המשק, מוזכר לשלילה הסיכון הנובע מהסביבה הגיאו-פוליטית הנפיצה של ישראל.

ואולם, במודי'ס מציינים כי "המצב הביטחוני של ישראל השתפר בשנים האחרונות, בזכות ההרתעה הצבאית החזקה שלה, אבל גם שיפור היחסים הכלכליים והדיפלומטיים עם מדינות ערב".

כלכלני מודי'ס צופים כי התמ"ג של ישראל יתכווץ השנה ב-5.5%, אבל יחזור ויצמח ב-2021, ב-6%. החוב הציבורי יגיע עד סוף 2020, להערכתם, לכ-76% מהתמ"ג, לעומת כ-60% בסוף 2019.

אף שמהסקירה של מודי'ס עולה כי המצב הפיסקלי הנוכחי אינו מקור לחששות להפחתת דירוג בטווח הקצר, בחברה מזכירים כי הסביבה הפוליטית בישראל נעשתה מקוטבת יותר בשנים האחרונות. להערכתם של כלכלני החברה, הדבר פגע באפקטיביות של המדיניות הפיסקלית בישראל – בין השאר מפני שהכללים הפיסקליים שעל פיהם אמור להיות מגובש תקציב המדינה (יעד הגירעון וכלל ההוצאה) תוקנו שוב ושוב מסיבות פוליטיות.

"הרעש האופף את הפוליטיקה הישראלית, ובייחוד את גיבוש התקציב, מכביד על חוזקם של המוסדות במדינה", נכתב בניתוח של מודי'ס. "לממשלת המעבר שכיהנה בין דצמבר 2018 למאי 2020 לא היתה הסמכות לאמץ צעדי התאמה פיסקליים משמעותיים כדי לטפל בגירעון המבני המחריף של ישראל. ממשלת האחדות המכהנת מאז מאי עדיין לא אישרה את התקציב ל-2020".

השאלה אם יאושר בקרוב תקציב – לשנה העומדת להיגמר וגם ל-2020 – עדיין תלויה ועמדת. למרות ההשלכות כבדות המשקל שיש לכך על המשק ועל חייהם של אזרחי ישראל, נראה כי מבחינת חברות הדירוג, המשבר הפוליטי הנוכחי הוא רק פרק נוסף, ולא מדאיג במידה יוצאת דופן, בתולדותיה הרועשות של הפוליטיקה הישראלית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט