"לא סופרים אותנו כי אין לנו לוביסטים": הענף נשכח ו-5,000 מסעדות נסגרות

המסעדות, שרק לפני כמה חודשים כופפו את הממשלה, לא צפויות לחזור לפעילות עד סוף השנה ■ המשמעות: 3,000 מסעדות צפויות להיסגר בנוסף ל-2,000 שנסגרו מאז מארס

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלומי סלמון במהלך שביתת הרעב
שלומי סלמון במהלך שביתת הרעב ביולי. "לא האמנתי שבגיל 60 אעשה משלוחים"צילום: מגד גוזני
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

בעוד שחלקים נכבדים מהמסחר וממערכת החינוך הולכים ונפתחים, נדמה שענף המסעדנות נשכח מהתודעה. חודש וחצי מאז סגירתו המוחלטת של הענף בפעם השנייה השנה (למעט משלוחים וטייק אווי), איש אינו מדבר אפילו על פתיחה במתכונת כלשהי של המסעדות ובתי הקפה בעתיד הנראה לעין.

המסעדנים — שלפני כארבעה חודשים הכניעו את ראש הממשלה בנימין נתניהו והחליפי בני גנץ, אחרי שהודיעו כי ישארו פתוחות בניגוד להנחיות — הן כיום האחרונים בתור חלוקת ההקלות של קבינט הקורונה. בשיחה שקיימנו אתמול עם גורמים בכירים במשרד הבריאות, הובהר לנו כי המסעדות לא ייפתחו לישיבה עד ה–20 בדצמבר, וגם זה יקרה רק אם התחלואה תרד משמעותית.

ענף המסעדנות, שנכנס למשבר הקורונה עם כ–14 אלף עסקים פעילים (מסעדות, בתי קפה, ברים ודוכנים) איבד כ–2,000 עסקים שקרסו במהלך הסגר הראשון — בין מחצית מארס לסוף מאי. נכון לעכשיו, נותרו רק כ–5,000 עסקים שפועלים במתכונת המותרת של משלוחים או טייק־אווי ואילו 7,000 הנותרים — סגורים. איגוד המסעדות והברים מעריך כי אם הענף לא יחזור לפעילות מלאה עד סוף השנה, עוד כ–3,000 מסעדות ובתי קפה ייסגרו לצמיתות. כלומר, קריסה של כ–36% מהמסעדות ובתי הקפה (כ–5,000 מסעדות ובתי קפה) בתוך פחות משנה. את השנה יסיים הענף עם מכירות של כ–20 מיליארד שקל, לעומת כ-30 מיליארד שקל ב–2019. בחברת המידע העסקי coface bdi, מספרים על סגירה מוחלטת (עסקים שלא יחזרו לפעול גם כשהמדינה תאשר זאת) של כ–1,700 עסקים בענף עד סוף הסגר הראשון. להערכתם, כ–70% מהעסקים בענף מצויים בקשיים. ראוי לזכור שגם בשגרה מדובר בענף המסוכן ביותר במשק — שרק כ-60% הפועלים בו שורדים יותר משנתיים.

"אנחנו לא מפחידים"

המסעדנים מאשימים במצב את המדינה. "ההחלטות בקבינט ובממשלה מתקבלות מטעמים של לחץ ופחד", אומר שלומי סלמון, 60, בעלי המסעדות 'אמורה מיו' ו'פיצה פצה' בתל אביב. לדבריו, "הישיבות החרדיות פותחות בניגוד להנחיות כי יש להם את השרים שלהם שדואגים להם. הקניונים נפתחים כי יש להם לוביסטים (מליסרון משתמשת בשירותיו של משרד הלובינג פוליסי, איגוד רשתות האופנה בשירותי משרד ריפבליק, ועבור קבוצת ביג, פועל יו"ר מפעל הפיס, אביגדור יצחקי) — אבל את המסעדנים לא סופרים, כי אנחנו לא קבוצת לחץ ואנחנו לא מפחידים אותם".

סלמון עלה לכותרות במהלך יולי, אז שבת רעב במשך 12 ימים במחאה על מדיניות הממשלה, עד שהתמוטט והובהל לבית החולים. "תיכננתי להמשיך לשבות רעב עד שאמות, אבל הבן שלי שלח לי תמונה של הנכדה החדשה שנולדה והתחנן שאפסיק עם זה — אז הסכמתי. האמת שכל המחאה שלי היתה עבור הילדים שלי, שאני חושש שלא יהיה להם עתיד פה ומתוך אהבת הארץ. אני ציוני, שירתתי בקבע, הוריי ניצולי שואה, והבן שלי שסיים לימודי רפואה אומר לי שהוא רוצה לעזוב את המדינה", הוא מספר. "כל היום אני עושה משלוחים על אופנוע, לא האמנתי שבגיל 60 אעשה משלוחים וכואב לי כל הגוף אבל עושים מה שצריך. אני מאמין שאעבור את התקופה הזאת, כי עבדתי 30 שנה. אבל כל אלה שלא חסכו יקרסו".

שי ברמן, מנכ"ל איגוד המסעדות והברים. "אנחנו חוששים שאחרי ההתלהבות הראשונית, הם יתאזנו"צילום: דניאל צ'צ'יק

המסעדנים מתכננים לצאת בימים הקרובים בקמפיין, תחת הסלוגן "המסעדות מדממות למוות". באחד מהשלטים שיפורסמו, מופיעה תמונה של גנץ לוחש על אוזנו של נתניהו, והכיתוב: "בזמן שאתם מקשקשים, המסעדות מדממות למוות". הדרישה של המסעדנים היא לפתיחה מיידית של הענף בערים ירוקות במתכונת של 80% מהתפוסה בשטח החיצוני ו–60% מהתפוסה בשטח הפנימי. כמו כן, הם יתבעו "מענק התנעה מיידי" לכל מסעדה. "התנאי לפתיחת ענף המסעדות הוא שיהיו פחות מ–250 חיוביים ביום וזה הרי לא נתון שאנחנו הולכים לפגוש בחודשים הקרובים", אומר שי ברמן, מנכ"ל איגוד המסעדות והברים. לדבריו, "לאור העובדה שהמדינה נותנת דמי אבטלה עד מחצית 2021 והעסקים סגורים כבר זמן רב — יהיה לנו קשה מאוד להשיג עובדים כדי להתניע אותם מחדש. מסעדות יצטרכו להתארגן על תזרים מזומנים כדי לרכוש סחורה מספקים וכדי להכשיר עובדים חדשים — ולרבות מהן לא יהיה איך".

ברמן מודה כי קיימת תופעה של "עסקי זומבים" — המונשמים על ידי המדינה באופן מלאכותי ולא נסגרים רשמית בשל המענקים. "כמובן שלא כולם יצהירו על סגירה באופן רשמי כדי שיוכלו להמשיך לקבל מענקים מהמדינה, אבל זה לא משנה את העובדה שהם כבר לא ייפתחו מחדש", הוא מדגיש. כשברמן מתבקש להסביר מדוע לדעתו המסעדנים נשכחו, הוא משיב: "אין משרד ממשלתי שמתעקש על פתיחתנו. לדוגמה, את המלונות באילת פתחו בגלל לחץ של משרד התיירות ואנחנו נאבקנו והצלחנו להכניס גם את המסעדות האילתיות למתווה. בנוסף, יש תודעה מוטעית במשרד הבריאות שאנחנו לא מקפידים על ההנחיות".

גם לדברי יקיר ליסיצקי, 35, בעלי שתי מסעדות ובר שסגורים כעת לחלוטין (85/15 , רעמסס ובוקסא) — ללא מענק מיידי, המסעדות לא יוכלו לחזור לפעילות. "יש המון עסקים שהסתמכו על קבלת המענקים לתשלום ההוצאות הקבועות שלהם – אבל המענקים מתעכבים. זה נובע מזה שהחשיבה של המדינה היא גזברית ולא יזמית־עסקית, וזה חבל כי כשאלפי עסקים יקרסו — וזה יקרה — המדינה תפסיד הכנסות ממסים".

יקיר ליסיצקי על רקע מסעדתו הסגורהצילום: אייל טואג

"קשר שוטף"

מרשות המסים נמסר בתגובה: "אנו מודעים לפגיעה הקשה בתחום המסעדנות ולכן מקיימים קשר שוטף עם שני הארגונים המלווים את המסעדות ("מסעדנים חזקים" ו"איגוד המסעדות"). עד היום הוגשו כ–15 אלף בקשות למענק עבור מסעדות, ושולם מעל חצי מיליארד שקל. ככלל, כ–90% מבקשות המסעדנים, משולמות באופן אוטומטי מיד עם הגשת הבקשה. אין שחר לטענה שהמענק אינו מכסה את ההוצאות הקבועות. ניתן לומר בוודאות כי המענק מכסה את גובה ההוצאות הקבועות ואף מעבר לכך. שינוי החישוב שנרשם, נעשה לאחר שיח עם המסעדנים ועל מנת להקל על בעלי המסעדות בכל הקשור לנטרול הטיפים בצורה אוטומטית מחישוב הוצאות השכר הנחסכות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"